Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Keiichi Tsuchiya Kimdir?

0 531

4349_2

Keiichi Tsuchiya; 30 ocak 1956 çarşamba günü doğan japon yarış pilotudur. Profesyonel kariyerine 1994 yılında le mans yarışları ile başlayıp 2000 yılında son veren ünlü pilot’u bugünlere taşıyan en büyük özelliği le mans yarışlarında yer alması değil, drift sporunun doğmasını sağlayan kişidir. Günümüzde drift denildiğinde akla ilk gelen kayan araçlar oluyor. İşte o sporun atası keiichi tsuchiya’dır. Hatta “hızlı ve öfkeli” tokyo yarışı filminde bahsedilen drift kralı bu japon pilottur.

Yarış kariyerine japon touring car championship yarışlarında başlayan ünlü pilot, buradaki en güçlü rakiplerinden birisi olan kunimitsu takahashi’nin araç kullanmasından çok etkilenir. Takahashi, virajları dönmek için aracı yüksek hızla kaydırarak bunu gerçekleştirir. Bu teknik tsuchiya’nın ilgisini çeker. Ünlü pilot japonya‘nın keskin virajla dolu dağlarında bu tekniği geliştirir ve drift sporunun doğmasını sağlar. Yer yüzünde bu sporu en iyi yapanlardan birisi o dur. Yani keiichi tsuchiya hakkında bilgi sahibi olacağımız en önemli ayrıntı, drift sporunun kurucusu olmasıdır. Japon pilotu sadece drift ve le mans ile anmak doğru olmaz. Aynı zamanda ünlü nascar geçmişi de olmuştur. Nascar kariyerine ilk adımını 1999 yılında suzuka pistinde atmıştır. Daha sonra iki farklı pistte de nascar yarışlarında yer almıştır.4349_1

Keiichi Tsuchiya, sahip olduğu yarış bilgileri ve büyük tecrübeleri ile 1998 yılından başlattığı bu konudaki danışmanlık işini de kariyerine eklemiştir. 2003 yılında Hızlı ve Öfkeli: Tokyo Yarışı filminde balıkçı rolünde yer almıştır. Yine 2007 yılında çekilen japanorama adlı dizi belgeselde yer alan tsuchiya, ünlü top gear otomobil programında dublör olarak oynamıştır. Ünlü pilot 2008 yılından itibaren autobacs yarış takımında danışman olarak görev yapmaktadır.

Kaynakça:
http://en.wikipedia.org/wiki/Keiichi_Tsuchiya
http://www.imdb.com/name/nm1484306/

Yazar:Hasan Can Bozkurt

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.