Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kiraz Suyunun Faydaları (Enflamasyon Giderme)

0 784

4524_kiraz_suyuAraştırmalar artrit ile ilişkili enflamasyonu, azaltmak için kiraz suyunu faydalı olduğunu göstermektedirler. Halk arasında yangı, iltihap olarak da bilinen enflamasyon, çeşitli iç ve dış etkenlere karşı vücudun gösterdiği iltihabi reaksiyonlardır. Kiraz suyunun buna nasıl bir faydası olduğunu öğrenmek için, okumaya devam edin.

Kiraz sağlıklı ve nispeten düşük karbonhidratlı bir meyvedir. Vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengin olduğu için kiraz suyunun pek çok faydaları vardır. Eklem iltihabının birçok nedeni vardır, artrit ise sadece bunlardan biridir. Artrit ve gut dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen hastalıklardır. Kiraz suyu inflamasyonla mücadele ederek ağrıyı azaltmada harikalar yaratır.

Kiraz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Bir kiraz antioksidanlarla doludur ve bu antioksidanlar vücutta oluşan serbest radikalleri öldürürler. Bir buçuk bardak kiraz suyu tüketen biri yaklaşık olarak 23 meyve ve sebzeye eşit miktarda fayda görür.

Bu faydalardan bazıları şunlardır;

-Kiraz, özellikle kolon kanseri olmak üzere kanserler, kalp krizi ve felç ile mücadelede yardımcı olan bir bileşik olan antosiyaninler içerir.
-Kiraz suyu, kandaki ürik asit seviyesi düşürmeye yardımcı olur. Kandaki yüksek miktarda ürik asit guta neden olur.
-Artrit ile ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.
-Kas ağrısı ve sırt ağrısı da düzenli olarak tüketilen kiraz suyu ile kontrol altına alınabilir.
-Nörodejeneratif hastalıkların önlenmesi için yardımcı olur.
-Vücudun herhangi bir yerindeki enflamasyon vişne suyunun düzenli tüketimi ile azalır.
-Kiraz tüketiminin diğer bir yararı da vücuttaki kolesterol düzeylerini azaltmada yardımcı olmasıdır.
-Kiraz ayrıca yaşlanma karşıtı anti-aging bileşenler içerir.

Kiraz Suyu Enflamasyonu Nasıl Giderir?4524_gut

Yeni çalışmalar kiraz suyunun artrit ile ilgili inflamasyonu azalttığını, hatta önlediğini gösterdi. Kiraz gibi ağrıyı azaltma özelliği olan meyve ve sebzeler pek fazla yoktur. Inflamasyonun önlenmesinde yardımcı olan çok güçlü üç antosiyanin vardır. Antosiyaninler, inflamasyonun ortaya çıkmasından sorumlu olan iki enzimi bloke eder. Bu mekanizmaları aspirin ya da başka bir non-steroid anti-inflamatuar ilaç (NSAID) ile aynı şekilde çalışır. Eğer kendinize kiraz almak için dışarı çıkarsanız şunu unutmayın; koyu renk olan kirazlar daha çok antosiyanin içerirler.

Ağrı ve enflamasyon, hem yaşam kalitesini azaltır hem de hareketi engeller. Yapılan bir çalışmada koşuculara maraton gününden 7 gün önce ve maraton gününde kiraz suyu verilmiştir. Kiraz suyu tüketen yarışmacılar, tüketmeyenlere göre daha fazla ağrı hissetmişlerdir. Çalışma diğer meyve suyu veya yapay içecekler ile karşılaştırıldığında, çalıştırmadan önce kiraz suyu içen koşucuların yüzde 23 oranında daha az kas ağrısı sorunu yaşadıklarını göstermiştir. Egzersiz sonrası ağrı, kas hasarının veya zayıflatıcı yaralanmaların bir göstergesidir. Kiraz suyunun bu etkisi enflamasyonu önlemesine bağlanmıştır. Bir kişi gut olduğunda eklemlerinin çevresinde ürik asit ve kristalleri birikmeye başlar. Bu ürik asit kristalleri hastada çok fazla ağrıya sebep olurlar. Bazı durumlarda, aynı zamanda enflamasyona da neden olurlar. Ürik asit seviyeleri hastanın kiraz suyu tüketmesinden yalnızca bir kaç saat sonra azalmaya başlar.

Enflamasyonu tedavi etmek için gerekli kiraz miktarı, günde 20 tanedir. Vücut; bu kirazlardan 25 miligram antosiyanin elde eder. Enflamasyon ile kiraz arasındaki bu ilişkiyi öğrendiğimden beri daha çok kiraz yemeye özen gösteriyorum. Hadi, sizde deneyin!

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/cherry-juice-and-inflammation.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.