Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kış Aylarında Kilo Vermek Neden Zordur?

0 428

Kış Aylarında Kilo Vermek Neden Zordur?İlkbahar ve yaz aylarında yemek olarak sağlıklı seçimler yapmak daha kolaydır. Çünkü bu mevsimlerde bol miktarda ürün bulunmaktadır. Ayrıca havalar açık ve günler uzun olduğu için doğal olarak kendinizi dışarı çıkıp egzersiz yapmak için motive olmuş hissedersiniz. Ancak kış ayları geldiğinde, soğuk havalar başladığında dışarıya çıkmak zor gelir ve ürün çeşitliliği de azdır. Bu nedenle, kış aylarında kilo vermek daha zordur ve hatta birçok kişi kış aylarında kilo alırlar. Bu yazıda, kış aylarında neden kilo veremediğimizden ve neler yapabileceğimizden bahsedeceğiz.

Açık Havadan Kaçınırsınız

Kış aylarında havalar soğuduğu için hareket etme motivasyonunuzu da kaybedersiniz. Gece evde otururken ve dışarda hava da soğuksa spor salonuna gitmek için evden dışarı çıkmak ister misiniz? Havalar soğumadan önce dışarı çıktığınız kadar çıkmıyorsunuzdur. Sadece işe gitmek için evden dışarı çıkarız soğuk günlerde. Yaz aylarında düzenli olarak gittiğimiz spor salonuna düzenli olarak devam etmeyiz ya da yaz aylarında yaptığımız egzersizleri yeterince yapmayız. Yine de yapabileceğiniz şeyler var. Mümkün olduğunca hareket etmeye çalışın. Çok soğuk olmayan günlerde köpeğinizi dolaştırabilirsiniz. Ekmek almak için dışarı çıktığınızda arabanızı çalıştırmak yerine yürüyerek gidebilirsiniz. Soğuk da olsa bu mini hareketler evde oturup dizi izlemenizden daha fazla kalori yaktıracaktır.

Ayrıca, sürekli evde TV karşısında durmak, insana daha çok yemek yedirmektedir. Yapılan araştırmalar, günde 120 dakikadan fazla TV izleyenlerin sebze ve meyve yerine daha fazla yağlı yiyecekler yediklerini göstermektedir. Bu nedenle, kısa süreli de olsa dışarı çıkmaya çalışmalısınız. Bir arkadaşınızla sözleşebilir ve yürüyüşler yapabilirsiniz. Arkadaşınızla sözleşmek sizi motive edecektir. Daha az araba kullanmaya gayret gösterin. Ayrıca, eğer imkanınız varsa kış sporlarından birisine başlayabilirsiniz.

Kış Aylarında Kilo Vermek Neden Zordur?Davet Yemeklerine Direnemezsiniz

Yılbaşı, sevgililer günü gibi özel günler nedeni ile gittiğiniz veya verdiğiniz davetlerde farkına varmadan oldukça fazla yemek yersiniz. Hafta boyunca yediklerinize dikkat eder ve kilo almamak için az kalorili yemekler yemeye gayret edersiniz. Ancak gittiğiniz bir davet, verdiğiniz tüm çabaları sıfırlayabilecektir. Kilo vermek veya almamak istiyorsanız kalori alımınızı haftanın tüm günlerinde dengeli yapmanız gerekir. Dolayısıyla, bu özel günlerde aldığınız bol miktarda kalori, düşündüğünüzden daha fazla olumsuz etkide bulunacaktır. Elbette tüm kış boyunca evde oturmak istemeyeceksinizdir. Özel günlerde, davetlerde, masaları lezzetli atıştırmalıklarla dolu bulursunuz. Ancak, unutmamanız gereken bu atıştırmalıkların boş kalorilere sahip olduğudur.

Ayrıca, araştırmalar, kalabalık ortamlarda insanların daha çok yemek yemeye eğilimli olduğunu göstermektedir. Yapmanız gereken elbette sadece evde yiyip davetlerde yememek değildir. Sadece bu tarz davetlerde, yiyecekler arasından lif oranı yüksek meyve ve sebzeleri ve protein oranı yüksek besinleri tercih etmeye dikkat edebilirsiniz. Bu şekilde çok daha az yemekle doyacak ve yemek sonrası gelecek tatlıdan az miktarda yiyerek kalkabileceksiniz.

Kış Aylarında Kilo Vermek Neden Zordur?Rahatlamak için Yemek Yersiniz

Kış aylarında insanlar, genelde, üzülmeye meyilli ve stres seviyesi yüksek olurlar. Kapalı hava, soğuk nedeni ile artan elektrik faturaları, arabanızın karla mücadelesi gibi etkenler işlerinizin birikmesine neden olabilir. Bu da stres seviyenizi yükseltmektedir. Araştırmalar, tüketilen tuzun beynin stres hormonlarını (kortizol gibi) azaltabileceğini öne sürmektedir. Şeker de benzer etkiyi göstermektedir. Bu yüzden, stresli olduğumuz durumlarda aldığımız gıdaların çoğunun kalori bombası olması şaşırtıcı değildir. Dolayısı ile stresli ve üzgün olduğunuz durumlarda yemekten uzak durmaya çalışmalısınız. Eğer bunu yapamayacağınızı düşünüyorsanız, tabaklarınıza az miktarda rahatlatıcı besinler (şekerli – tuzlu) almalısınız. Bunu yaparken, tabaklarınızın bir kısmını protein ve lifli yiyeceklerle diğer tarafını da en sevdiğiniz rahatlatıcı besinlerle yapabilirsiniz.

Ruh Haliniz Bozulur

Kış aylarında, günler daha kısa ve daha karanlık olduğundan insanlar daha depresif bir moda girerler. Kış aylarında hissedeceğiniz yorgunluk, huzursuzluk ve depresif ruh halinin sebebi mevsimsel duygusal bozukluktan kaynaklanmaktadır. Ve bu durum, bağırsağınız için kötü bir haberdir. Kendinizi yorgun, endişeli veya sinirli hissettiğinizde, daha fazla yemek yiyerek kendinizi rahatlatma eğiliminde olursunuz. Yukarda da değindiğimiz gibi, araştırmalara göre, bu durumlarda insanlar daha fazla şekerli ve nişastalı yemekler yeme eğilimindedir.
Yemek, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olmazsa, ruh halinizi daha da düzeltmek için içkiye dönebilirsiniz. Bu ilave bir kalori yükü anlamına gelebilir – örneğin, sadece iki kutu bira size 220 kaloriye mal olabilir. Bunu her gün yaparsanız, her hafta 1.530 ilave kaloriyi alıyorsunuz demektir. Artı, araştırmalar, içki içmenin aslında yağlı ve tuzlu gıdaları daha fazla yemenizi sağladığını ileri sürmektedir.

Kış Aylarında Kilo Vermek Neden Zordur?Uyku Düzeniniz Bozulur

Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, ruh haliniz bozuksa uyku düzeniniz de bozulmaktadır. Mevsimsel duygusal bozukluklarla mücadele ederken daha fazla uyumak durumunda kalırız ve eğer yapamaz isek uykusuzluk problemi çekeriz. Bu nedenle yatakta daha fazla vakit geçirmek durumunda kalırız.

Ve bu rahatsızlıklarla uğraşmasanız bile, Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi’ne göre gerçek uyku gereksiniminiz artmamasına rağmen kış aylarında daha fazla uyumanız gerektiği hissine kapılırsınız. Yeterli uyku çekmemek veya bütün sabah yatakta uzanarak çok fazla vakit geçirmek, vücudunuzun sirkadiyen ritmini yani vücudunuzun uyku döngülerini kontrol eden iç saatinizi değiştirebilir. Uyku ritminizin bozulması, doyurucu hormon olan leptin düzeyini düşürmekte ve bu da iştahınızı artırmaktadır. İştahınızın açılması da fazladan kilo almanıza neden olacaktır.
Bu nedenle, her gece daha iyi bir uyku çekmek için uzmanların tavsiyelerine kulak vermeniz gerekir. Gün boyu kanepede uzanmak gece uykularınızı düzensiz hale getirecektir. Bu nedenle kış da olsa hareket etmeye çalışmak daha düzenli bir uyku programına sahip olmanıza imkan verecektir.

Özetle; kış aylarının doğası gereği insanlar kilo alma eğiliminde olurlar. Bunun üstesinden gelebilmek için her fırsatta hareket etmeli ve lif oranı yüksek sebzeler ile protein oranı yüksek besinleri almalısınız. Sağlıklı ve stressiz günler sizinle olsun.

Kaynakça:
https://www.menshealth.com/weight-loss/reasons-winter-makes-you-fat

Yazar:Bekir Afşar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.