Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gençlerde Şiddetin Nedenleri Nelerdir?

0 457

Gençlerde Şiddetin Nedenleri Nelerdir?Gençlerdeki şiddet günden güne artmaktadır. Arkadaşlar arasında, maçlarda, grup içinde şiddet dikkat çekmektedir. Gençler tepkilerini şiddet yoluyla ortaya çıkarmaktadır. Bu durumun nedenleri şunlardır;
Değer yargılarının değişmesi
Doğal olan her şeyin yapaya dönüşmesi
Gerçeğin yerini sanala bırakması
Dünya hızla gelişmekte ve değişmektedir. İnsanlar bu hıza ayak uydururken bocalamış, farklı davranışlar sergilemeye başlamışlardır. Bu değişimden en çok etkilenen ise gençlerdir. Gençler geçmiş değerlere mi yoksa değişen değerlere mi ayak uyduracaklarını bilemez duruma gelmişlerdir.
Gençlik gelişim döneminin özellikleri sebebiyle de bazı agresif davranışlar sergiler. Bu dönemde sabırsızlık, isteklerini bir an önce gerçekleştirme hisleri vardır. Özellikle okul ortamında yaşadıkları basit olaylara bile büyük tepkiler verebilirler. Çünkü gururları çok çabuk kırılır. Eğer okul ya da sınıf ortamında hoşlarına gitmeyecek bir söz ya da olay karşısında bir de ortamda ilgi duydukları kız varsa kendilerini kontrol edemeyebilirler. Hatta öğretmenlerine, idarecilere tepki verirler. Evde ise anne- babaya karşı da tahammülleri azdır. Çok çabuk zıtlaşırlar.
Gencin engellenmeye çalışması da genç de şiddetin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu durum aslında tüm yaş grupları için geçerlidir. Kişinin istediği engellenirse ağlayabilir, bağırabilir, çevresini dağıtabilir, şiddet gösterebilir. Bu tepkiler ancak eğitim ve deneyimle halledilebilir.

Yoksun kalmak da şiddetin oluşmasına sebep olur. İsteklerini gerçekleştiremeyen, ulaşamayan genç şiddete başvurur.
Umutsuzluk da şiddete yol açar. Kendini ispatlamaya çalışan genç bir türlü fark edilmediğini düşünüp şiddete başvurabilir.
Gençler için model çok önemlidir. Evlerinde ve çevrelerinde şiddet görüntüleri gördüklerinde bunun doğal olduğunu düşünürler. Özellikle şiddet içerikli filmlerden, dizilerden de çok etkilenirler. Şiddet uygulayanların toplumda üstünlük sağladığı düşüncesi gencin şiddet kullanmasını hazır hale getirir.
Gençleri şiddete karşı bilinçlendirmek gerekir. Okullarda rehberlik servisleri etkin olarak çalışmalıdır. Toplumsal ve bireysel değerler öğretilmelidir.
Gençlere toplum içinde yer verilmelidir. Kendilerini ifade etmeleri sağlanmalıdır.
Engellemeler, yoksunluklar ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Gençler çok değerli ve önemlidir. Toplumun en dinamik yapısını oluşturur. Bunun için gereken değer gösterilmeli, sorunları dinlenmelidir. Maddi ve manevi destek verilirse mutlu, kendine güvenen nesiller yetişir.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku