Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kışın Motosiklet Kullanan Sürücüler İçin Gerekli Olan Aksesuarlar

0 1.302

Kışın Motosiklet Kullanan Sürücüler İçin Gerekli Olan AksesuarlarMotosiklet sahibi olmanın getirdiği en büyük his, verdiği özgürlük duygusudur. Bir arabanın gidebileceği her yerden gidebildiğiniz gibi isterseniz ara yolları kullanarak da istediğiniz yere gidebilirsiniz. Nerede olursanız olun, park etmeniz arabaya göre oldukça kolaydır. Park yeri problemi yaşamazsınız. Otoyollarda yüksek hızlarda yüzünüze çarpan rüzgar uçtuğunuz hissine kapılmanıza bile neden olabilir. Ancak sıcak havalar yerini soğuğa bıraktığında, mevsim kışa geldiğinde sizi mutlu eden yüzünüze çarpan rüzgar artık kemiklerinizi sızlatan bir hal alır. Soğuk havalar, bir motosiklet sürüşünü rahatsız yapan, can acıtan en önemli etkenlerin başında gelir. Kış aylarında, ihtiyaç duymadığınız sürece motorunuzu garajda tutmak daha mantıklı bir seçim olabilir.

Ancak, çoğu motosiklet sürücüsü kış aylarında dahi bu tutkuyu bırakmak istemez. Dürüst olmak gerekirse, kış aylarında garaja koyduğunuz motoru ve eski yolculuklarınızı özler ve soğuk da olsa motosiklet sürmeyi seçersiniz. Bu nedenle, soğuk kış günlerinde de motosikletinizi sağlıklı bir şekilde kullanabilmeniz için almanız gereken aksesuarlar bulunmaktadır. Sizi soğuk havadan, esen rüzgardan koruyabilecek ekipmanları edindiğiniz zaman kışın da motosikletinizi kullanabilirsiniz.

Kışın Motosiklet Kullanan Sürücüler İçin Gerekli Olan AksesuarlarTemel Gereksinimler

Daha sıcak bir yolculuğa başlamak için en iyi yer, mümkün olduğunca vücudunuzun sıkı sarmalanmasıdır. İyi bir içlik takımlarına sahip olmak, soğuk sürüşlerde vücudunuzu sıcak tutmanın en önemli hususlarından birisidir. Çünkü karşı karşıya kalacağınız soğuk ve ısıran kış rüzgarlarına karşı en son koruma tabakasıdır. Vücudunuzun doğrudan temas ettiği bu tabakada, temel pamuklu uzun kollu gelişmiş bir iç polar olabilir. Sadece sizi sıcak tutacak bir şey istemiyorsunuz, ayrıca kilometrelerce ilerledikçe cildinize karşı da iyi hissetmenizi sağlayacak bir kıyafet arıyorsunuz.

Malzemenin kalitesi bir yana, temel katmanınızla ilgili en önemli şey vücudunuza tam uymasıdır. Giydiğiniz ilk katın rahat olmasını ve motosiklette pozisyon değiştirme özgürlüğünü ve dinlenme molalarınızda rahat bir şekilde yürümeyi isteyeceksiniz. Giysilerle vücudunuz arasında akabilen daha az hava olduğundan vücudunuzu sıcak tutan bu içlik kıyafetler çok önemlidir. Daha az hava girmesi demek doğal vücut ısınızın daha uzun süre tutulacağı anlamına gelmektedir.

Bir Ön Cam Takın

Soğuk havalarda bir motosikletçinin en büyük düşmanı rüzgar olacaktır. Kelimenin tam anlamıyla kemiklerinizi sızlatır ve 90 km/s veya daha yüksek hızlarda eğer hazırlıklı değilseniz yüzünüze buz çarpmış gibi olursunuz. Kendinizi rüzgardan korumanın en iyi yollarından biri, olabildiğince rüzgardan kaçınmaktır. Bunu yapmanın kolay bir yolu ise motosikletinize bir ön cam takmak olacaktır.

Taktırdığınız bir ön cam, karşıdan gelen rüzgar darbesinin doğrudan size gelmesini engeller ve yan taraflara dağıtır. Bu şekilde rüzgardan daha az etkilenmenizi sağlar. Soğuk havalarda makul hızlarda ön cam sayesinde rüzgarın o buz gibi olan etkisinde kurtulmuş olursunuz. Bir ön cam taktırmak oldukça basit bir işlemdir. Kendiniz takabilirsiniz ya da bir motosiklet bayisine gidip taktırabilirsiniz. Ön cam takıldıktan sonra daha önce neden taktırmadım diye kendinize soracağınızdan eminiz.

Tam Bir Motosiklet Kaskı Kullanın

Motosiklet kaskınızı saç kesimi gibi düşünün. Yaz aylarında, sıcak dalgalar eşliğinde binerken, kafanızda daha az saçın olması her zaman daha iyi olur. Bu şekilde, yüzünüzdeki havanın tadını çıkarabilir ve bir motosiklet gezisinin gerçek özünü elde edebilirsiniz. Ancak, kış aylarında sürüş esnasında, başınızın sıcak olmasına yardımcı olmak için saçınızın biraz daha uzun olmasına izin vermeniz daha olasıdır. Bu şekilde kafanızı daha sıcak tutmuş olursunuz.

Bu nedenle, tam bir motosiklet kaskı, kış geldiğinde iyi bir fikir olacaktır. Tam bir kask, başınızı sıkıca sarmalayacak ve böylece sizi daha sıcak tutacaktır. Ayrıca kasktaki yüz camı sizi zorlu kış rüzgarlarından da koruyacaktır. Dolayısıyla, biraz özgürlükten vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz, ancak kış kasklarının soğuktan uzak durmaya yardımcı olduğunu bilmek ve kullanmak size sağlıklı bir sürüş imkanı verecektir.

Kışın Motosiklet Kullanan Sürücüler İçin Gerekli Olan AksesuarlarBir Yün Başlık Giyin

Daha önce de değindiğimiz gibi kış şartlarında motosiklet kullanırken en büyük düşmanınız rüzgardır. Rüzgardan korunmak için vücudunuzun tüm yüzeyinin kapalı olduğundan emin olmalısınız. Ufak da olsa bir açıklık olması durumunda rüzgar o yolu kullanacak ve canınızı acıtacaktır. Yani, rüzgarla savaşmak için kendinizi bir çeşit giyim veya başka bir şeyle kaplamanız gerekmektedir.

Bir motosiklet sürücüsü için en yaygın açıklık boyun bölgesinde oluşmaktadır. Çünkü kasklar, o bölgeye kadar uzanmazlar. Bu nedenle o açıklığı kapatabilmek için boyunluğu da olan bir yün başlık giyebilirsiniz. Bu şekilde yalnızca boynunuzu korumuş olmaz aynı zamanda kaskınızın içinin daha sıcak olmasını da sağlamış olursunuz.

Bot ve Çoraplarınıza Dikkat Edin

Soğuk nedeni ile vücudunuz, hayatta kalma moduna geçecektir. Bunun anlamı, kısmen, kanınızın büyük bir kısmı büyük iç organlarınıza yönlendirilecektir. Böyle olduğunda, ayağınız gibi uç noktalarda olan organlarınıza kan akışı azalacak ve daha az kanla daha az sıcaklığa sahip olacaklardır. Bu durum, soğuk havalarda ayağınızın vücudunuzun diğer bölgelerine oranla soğuktan çok daha fazla etkilendiği anlamına gelir. Bu nedenle onları sıcak tutmak oldukça önemlidir.

Ayaklarınızı sıcak tutmanın en iyi yolu, iyi bir bot ve çoraplardır. İyi bir bot ararken, soğuk havayı ve yağmuru ayaklarınızdan uzak tutmak için rüzgar ve su geçirmez olduğundan emin olmanız gerekir. Ayrıca rahat olmasına da dikkat etmelisiniz. Çoraplar ayakkabılarınızın içinde ayak parmaklarınızı ve ayaklarınızı sıcak tutmak için yün olmalıdır. Ayrıca, ayaklarınızın sıcak kalacağından emin olmak istiyorsanız birkaç çift çorap üst üste giyebilirsiniz.

Kaliteli Eldivenler Kullanın

Ayağınızın yanında, vücudunuzun soğuğa en çok duyarlı olan kısmı ellerinizdir. Öyleyse, iyi bir sürüş eldiveni kullanmanız gerekmektedir. Öncelikle, eldiveninizin rüzgar geçirmez olduğundan emin olun. İkincisi, bileğinizde bir çeşit toka veya elastik eldiven bulunması, böylece ceket veya içliğinizi uzun kollarının etrafına sıkıca sarabilirsiniz. Yine, bu kaplamanın hedefi rüzgarın dışarıda kalmasıdır. Sonunda, motosiklete binerken sıcak kalmanıza yardımcı olacak yalıtılmış eldivenler kullanmalısınız.

Yalıtım ya da bilek tokasının hiçbir şekilde yardımcı olmadığını düşünüyorsanız, başka bir yol deneyebilirsiniz. Eldivenlerinizi takmadan önce, bir eczanede bulabileceğiniz bir lateks eldiven giyin. Lateks eldiven nefes almaz ve vücudunuzun sıcaklığını cildinize en çok ihtiyaç duyduğunuz yerde tutar.

Kötü Hava Şartlarına Dayanıklı Ceket ve Pantolon Seçin

Kat kat giyinmeden sonra, sürüşlerinizde sizi sıcak tutmak için kullanılacak dış giysileri düşünmenin zamanı gelmiş demektir. Ceketi ve pantolonu içeren bir kıyafet seti arayın çünkü bu, vücudunuzun büyük bir kısmını kaplayacak ve boşlukları olabildiğince asgari düzeye indirecektir.
İyi bir ceket, sentetik bir karışım veya deri malzemeden yapılacaktır. Bütün bu malzemeler rüzgarın önüne geçmek için iyi bir iş çıkarır, ancak deri yağmura karşı korumaz. Seçtiğiniz ceket ne olursa olsun, bilekler, bel (hem ceket hem de pantolon) ve ayak bileği boyunca elastik kol ağızlarına sahip bir şey aramaya dikkat edin. Bu kol ağızları, kıyafetlerinizden içeri girecek rahatsız edici rüzgarı almamanızı sağlayacaktır.

Son olarak, giydiğiniz ceket ve pantolon seti hareket özgürlüğüne izin vermelidir. Bunun iki faydası olacaktır. Hem motosiklet üstünde iken hem de mola verdiğiniz zamanlarda rahat hareket etmenize izin verecektir. Ayrıca biraz geniş ve rahat olması içine daha fazla kat giyebileceğinizi sağlar. Ne kadar çok katlı giyinirseniz o kadar çok soğuktan korunmuş olursunuz.

Ceket ve Pantolon Astarı Kullanın

Ceketinizin ve pantolonunuzun hemen altında bir astar olması, sizi uzun süreli kış yolculuklarında ekstra koruyacaktır. Bu astar rüzgarı vücudunuzdan uzak tutmak ve vücudunuzun ısısını korumak adına çok önemli bir görev üstlenecektir. Keçeden veya diğer bazı termal malzemelerden yapılmış gömleklerden arayın. Üst bedeniniz için, güzel bir yünlü yelek harika bir seçimdir. Gövdenizde ne kadar fazla tabaka varsa, o kadar iyi olur. Pantolon ile ilgili olarak, yünlü veya fanila gibi birçok alternatifiniz olacaktır. Bu polar veya fanila astarı, daha az rüzgarın giysilerinize girip yolculuğunuzu koruyacağı anlamına gelecektir.

Tüm bunlara dikkat etmenize rağmen hala üşüyorsanız, motosiklet ve bisiklet dünyasında uzun yıllar kullanılan eski bir yöntemi kullanabilirsiniz. Gömleğinizin içine bir miktar gazete doldurmak, rüzgara karşı oldukça etkili, basit ama bir o kadar da ucuz bir yöntemdir. Çok uzun soluklu bir çözüm olmayacaktır ama üşüdüğünüz bir yolda kurtarıcınız olabilir.

Yiyecek Alın

Yolculuğunuzda sizi sıcak tutacak öğeleri düşünürken muhtemelen sıcak giysiler, eldivenler ve güzel bir kask giyinme ihtiyacını giderdiniz. Ancak en iyi ısı kaynağını kaçırmış olabilirsiniz: kendi bedeniniz. Vücudunuz çok miktarda ısı üretir ve bu sıcaklığı yakalamak için doğru elbise giymeniz önemlidir, ancak o ısı kaynağıyla birlikte yiyeceklerden yakıt aldığınızdan emin olmanız gerekir. Benzin durakları motosikletinizin için olduğu kadar sizin için de önemlidir, bedeniniz için yemek molaları vermiş olursunuz. Binerken, harika bir kahvaltı, doyurucu bir öğle yemeği ve yol boyunca atıştırmalık bol bol yemek yemeyi unutmayın.

Yemek yediğinizde, bedeniniz bütün yiyecekleri işlemek zorunda kalır. Boş bir mideye göre yemek yediğinizde vücudunuz daha fazla ısı üretecektir. Sıcak kalma savaşında, sıcak kalabilmeniz için toplayabileceğiniz tüm enerjiyi kullanmanız gerekir; yiyecek, o ısınmayı yakalamak için mükemmel bir yoldur.

İyi bir protein dozu ve vücudunuzun yemeklerinizi işlemek için çok çalıştığını garanti edecek bazı karbonhidratlar elde ederek doyurucu ama sağlıklı yediğinizden emin olun. Aynı zamanda uzun vadede vücudunuza iyi gelecek yiyecekler yemeniz gerekir. Bu yüzden tatlılardan uzak durun ve gün boyunca uzun ve sıcak bir şekilde motosiklete binmek için doğru yiyecekler yiyin.

Soğuk hava hala sizi üzüyor mu? O zaman biraz da teknoloji ekleyerek bu mücadelede öne geçmeyi deneyebilirsiniz. Sizi sıcak tutmak konusunda teknolojinin sunabileceği çok sayıda çözüm bulunmaktadır. İçten ısıtmalı kıyafetlerle vücudunuzun sıcak kalacağından emin olabilirsiniz. Geceleri yatarken kullandığınız elektrikli battaniye gibi düşünebilirsiniz. Elektrikle ısıtılabilen ve motosiklet sürücüleri için uygun kıyafetler bulunabilmektedir. Motosikletin aküsüyle şarj edebileceğiniz bu kıyafetler düzgün ısıtıldıklarında, sözü edilen ısıyı vücudunuza aktarırlar ve binişinizin mümkün olduğunca konforlu olmasını sağlarlar. Üşümediğiniz, sıcak ve sağlıklı sürüşler.

Kaynakça:
https://auto.howstuffworks.com/under-the-hood/motorcycle-parts-accessories/10-cold-weather-motorcycle-accessories.htm

Yazar:Bekir Afşar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku