Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kiwi Kuşu

0 497

5101_2Kiwi kuşu, ismini bir çoğumuzun ilk defa duyduğu, hatta adını okumakta bile zorlandığımız bir kuş türüdür.

Tabiattaki kuşlar; �güzellikleriyle, sevimli ve cana yakın oluşlarıyla biz insanların dikkatini çekerler. Bazı kuşlar vardır ki bu kuşlar, kendine has özellikleriyle diğer canlılardan ayrılırlar. Bu özellik kimi zaman avcılarıyla, kimi zamanda vücut yapılarındaki farklılıklarla dikkatleri üzerlerine çekerler. Kiwi kuşlarını, diğer kuş türlerinden ayıran onu diğerlerinden farklı kılan en önemli özelliği ise; bir kuş olmasına rağmen kanatlarının olmamasıdır.

Kiwi kuşlarını diğer kuş türlerinden ayıran, onu diğerlerinden farklı kılan en önemli özelliği ise; bir kuş olmasına rağmen kanatlarının olmamasıdır. Yeni Zelandaya özgü olan kiwi kuşları oldukça ilginç, kanatsız canlılardır onların ayırt edici özellikleri budur; kiwi kuşu ismini duyduğumuzda aklımıza ilk gelecek olan, onları tüm kuşlardan ayıran kanatlarının olmamasıdır. Bu canlılar bir kuş türü olmasına rağmen kanatları olmadığı için uçma yeteneğine sahip değillerdir. Yaklaşık olarak vücut büyüklükleri, bir tavuk kadardırlar. Yuvarlak, tombul bir yapıya sahiptirler. Kısa boyunlu, küçük kafalıdırlar. İlk bakışta genel olarak görenler tarafından tavuklara benzetilirler. Ama onları tavuklardan ayıran en önemli özelliklerinden bir tanesi kanatlarının hiç olmaması ve gagalarının bir tavuğa oranla ince ve çok uzun olmasıdır.

5101_1Kanatlarındaki eksikliği bacaklarıyla kapatırlar. Bacakları kalın ve çok güçlüdür. Genellikle gece yaşamını severler gündüzleri ortalıkta dolanmayı sevmezler onlar için en rahat ortam havaların karardığı zamandır. Geceleri daha hızlı ve daha pratiktirler. gündüzleri kovuklarda, karanlık yerlerde gizlenirler karanlığı çok severler, karanlık ortamlar onların doğal yaşamı için gerekli bir ortamdır. Mecbur kalmadıkça gündüzleri ortalıkta dolaşmazlar. Beslenmelerini geceleri karanlıkta hallederler. Temel olarak geceleri nemli toprakları ve yosunları gagaları ile didikleyerek içerdeki kurt ve böceklerle beslenirler. Kiwi kuşu çok küçük gözlere sahiptir, bu yüzden solucanları ve tırtılları daha çok kıvrık gagasının ucundaki hassas burun delikleri sayesinde koklayarak bulabilir.

5101_5044_4 (1)

Kiwi kuşları yemek yemeyi de çok severler. Oldukça obur bir kuş türüdür. Küçük yapı da bir kuş olmasına rağmen yemeyi çok seven bir kuştur. Kiwi kuşlarının görme yetenekleri de oldukça zayıftır. Uzağı neredeyse hiç göremezler, gündüzleri sevmemelerinin nedeni de görme yetilerinde ki zayıflıktır. Rahatsız edildiklerinde kafasını tüylerinin altından dışarı çıkarıp hiç kımıldamadan, gagalarını açıp başını sağa sola sallayarak karşısındakini ürkütmeye çalışırlar.

Yazar:Hamza can

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku