Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Konkasör Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

0 559

İnşaatın olduğu tüm sektörler kullanım alanı olan kırma eleme tesisi farklı firmalar tarafından üretilmektedir. Ülkemizde de konkasör tesisleri üretimi yapan ve sektörün en iyi firmalarından birisi olan Fabo şirketi sabit ve mobil konkasör tesisleri üretimi yaparak sektöre katkı sağlıyorlar. Ülkemizde üretimini yaptığı tüm makine çeşitlerini, sektördeki etkinliklerinden dolayı dünyanın her bölgesinde 43 farklı ülkeye satabiliyorlar. Büyük kütleli kaya parçalarının kırılarak istenilen ölçülere getirilmesi için ihtiyaç duyulan konkasör tesislerini uluslararası kalite standartlarına göre yapıyorlar.

Konkasör Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
Mobil Paletli Konkasör

Konkasör Seçiminin Doğru Yapılması

Tüm işlemlerde kaliteli ve ihtiyaca göre doğru seçim yapılan makineler kullanıcısına her zaman fayda sağlamıştır. Taş kırma eleme tesisi seçiminde de firmalar, ihtiyaçlarına ve üretim yapacakları kapasiteye göre makine seçimi yapmalıdır. Devasa büyüklüğü sahip kayalar yerinden söküldüğünde konkasör tesislerine ihtiyaç duyulur. Bu kayaların kırılması işlemleri büyük ölçülü ve güçlü makineler ile yapılır. büyük ebatlı kaya parçaları besleme haznelerinden makine içerisine alınır ve burada kırıcı parçalar ile taşlar küçük parçalara ayrılır. Taşların büyüklükleri kullanım alanlarına göre ayarlanır. Taşların kırılma işlemi istenilen ölçülere gelene kadar devam eder. Bu işlemlerini yapılabilmesi için makine seçimlerinin doğru yapılması maliyet ve verimlilik açısından önemlidir.

Konkasör Çeşitleri

Fabo tarafından üretimi yapılan konkasör tesislerinin sabit ve mobil çeşitleri vardır. Kullanım alanları ve üretim kapasitelerine göre işletmeler seçim yapmaktadır. Mobil kırma eleme tesisleri 90’lık, 110’luk ve 140’lık olarak Fabo tarafından üretiliyor. Sabit konkasör makineleri için çalışma alanlarına kurulum platformu hazırlanır ve bu platform üzerine sabitlenerek uzun süre kullanılır. Aynı yerde uzun süre faaliyet gösterecek olan işletmeler sabit konkasör tesislerini kullanarak yüksek verimlilik sağlamaya çalışırlar. Kısa süreli iş yapacak olan işletmeler ise mobil konkasör tesislerini kullanır ve iş bitiminde yeni iş sahalarına tesisi rahatlıkla taşıyabilirler. Mobil tesislerin kurulumu için özel platform hazırlamaya gerek yoktur. Bazı modelleri paletlidir ve seyyar olarak kullanılabilmektedir. Daha dar çalışma alanları için mobil tesislerin farklı modelleri tercih edilebilir.

Kırma Eleme Tesisleri Kullanım Alanları

Büyük ebatlı kayaların bulunduğu yerlere kırma eleme tesislerinin kurulması bir ihtiyaçtır ve yapılacak işin durumuna göre uygun kapasiteli sistem kurulumu yapılmalıdır. Kullanım alanları denildiğinde kısaca inşaat olan her yer kullanım alanı olarak gösterilebilir. Taşın yerinden sökülmesi, kırılmaya başlanması ve kullanılacağı alana uygun duruma getirileceği aşamaya kadar bu tesisler kullanılmaktadır. kullanıldığı yerler olarak, karayolları yapımı, alt yapı çalışmaları, tren yolu, metro, çeşitli boru hattı, organize sanayi bölgeleri gibi yerlerde büyük taşların kırılarak küçük parçalar haline getirilmesi ve eleme işlemlerinin yapılabilmesi için kullanılır. Mobil konkasör tesislerinin kullanıldığı alanlar sabit tesislere göre daha fazladır. Yol inşaatları gibi çalışma alanlarında işler kısa sürdüğü için mobil tesisler daha elverişli olmaktadır.

Taş Kırıcılar

Taş ocaklarında büyük taşların kırılabilmesi için kurulan tesislerde çeşitli kırıcılar kullanılır. Kırıcı tercihi yapılırken, kırılacak taşların sertlik derecelerine göre belirleme yapılır. Mobil kırma tesislerinde kullanılan kırıcı modelleri, mobil tersiyer kırıcı, mobil sekonder kırıcı, mobil kübikser kırıcı, mobil çeneli kırıcı ve mobil pdk kırıcı çeşitleri iş özelliğine göre kullanılır. Tüm modellerin üretimlerini Fabo firması yapabiliyor.

Eleme İşlemleri

Konkasör tesislerinde büyük ebatlı taşlar kırılarak küçük ebatlı duruma getirilir. Kırıcılar tarafından parçalanan taşlar taşıyıcı bantlar ile makinenin elek bölümüne aktarılır ve burada bulunan titreşimli elek sistemleri sayesinde eleme işleminden geçirilerek boyutlarına göre birbirinden ayırılırlar. Farklı boyutlardaki taşların kullanım alanları farklı olduğu için boyutlarına göre stoklanır ve kullanım alanına sevk edilir. Tesislerde eleme işleminin verimli yapılabilmesi için farklı özelliklere sahip 4 farklı elek kullanılabilmektedir. Elekler yatay ve eğimli olarak üretilir ve yapılan işin durumuna göre seçilir.

Firma Hizmetleri

Taş kırma işlemleri için konkasör tesislerine ihtiyaç duyulduğunda, sektörde kullanılan makineler incelenir ve en kaliteli olanları tercih edilmeye çalışılır. Fabo imalatçı firma olarak kalite makine üretimi yapıyor ve farklı sektörlerin ihtiyaçları için dünya geneline pazarlıyorlar. Alıcı işletmeler, ürün satın aldıkları firmaların satış öncesi ve satış sonrası verdikleri tüm hizmetleri incelemelidir. Çünkü tesisler kurulduktan sonra, makineler zamanla bakım isteyebilecek ya da arıza durumlarında tamir edilmesi gerekecektir. Fabo uzmanları teknik desteklerini kesintisiz olarak verdiğini tüm sektöre duyuruyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku