Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kronik Ağrı Tedavisinde Cryoneurolysis Yöntemi Nedir?

0 374

Son yıllarda tıp dünyasında Sinir hasarının yol açtığı kronik ağrıların giderilmesi için siro-hemoliz adı verilen bir tedavi şekli kullanılıyor; Bu tedavinin amacı vücutta ki ağrı sinyallerini kesmek ve sinirleri iyileşirken acıyı ortadan kaldırmak. Bunun için ağrı olan bölgeye yer işaretleri, floroskopi, ultrason ve / veya dahili periferik sinir stimülatörü kullanılarak hedef sinire bir sonda yerleştirilir. Prob tam olarak doğru yerde olduğunda, bir gaz (genellikle azotlu oksit) küçük bir delikten geçtiği probun ortasında dolaşır ve gazın dokuları genişletip soğutmasıyla buz topu oluşur. Bu soğuk hava sıcaklıkları dokulara buz kristallerinin oluşmasına neden olur ve sinirleri öldürür ancak miyelin kılıfı bozulmadan kalır ve sinirin nöroma oluşmadan geri gelmesine izin verir. Uzun süreli analjeziden sonra işlevin geri dönüş süresi, nörolitik teknikler arasında benzersiz olan bir rehabilitasyon penceresine olanak tanır.

Kronik Ağrı Tedavisinde Cryoneurolysis Yöntemi Nedir?New Orleans’ta ki Girişimsel Radyoloji Topluluğunun 38. Yıllık Bilimsel Toplantısı’nda sunulan çalışmanın sonuçlarında, İnsan vücudunda ki Sinirlerin diyabet, ameliyat ve travmatik yaralanmalar nedeniyle hasar gördüğü nevralji adı verilen keskin şok edici ağrılarla hastaların yaşam kalitesinin düştüğü görülmüştür. Nevraljiden mustarip 15 milyondan fazla Avrupalı ve Amerikalı vardır. Yardımcı ağrı kesici ilaçlar olmasına rağmen, genellikle hastalarda yeteri kadar rahatlama sağlanamaz ve vücuda kullanılan ilaçların ciddi yan etkileri olur. Bu yeni yöntem sayesinde bu insanlar için olası tedavi anlamına gelebilir.

Stony Brook Üniversitesi Tıp Fakültesi radyoloji tıbbi direktörü William Moore, M.D., Stony Brook, N.Y’de şunları söylüyor:
“Cryoneurolysis, nevraljiden mustarip milyonlarca insana kalıcı ağrı kesicilik sağlayarak hastaların daha düşük dozda ağrı kesici ilaçlar kullanarak hatta tamamen ilaçları keserek yaşam kalitesi arttırılacak.

Bu yöntem kişilere yenilikçi bir tedavi seçeneği sunar ve tedavi şöyle uygulanır, ağrı kaynağına küçük bir probu eksi 10 ila eksi 16 santigrat derece arasında azotlu oksit soğutularak sinirin dış tabakasında küçük bir leke oluşturulur ve gaz ile soğutulmuş buz kristalleri bölgeye yollanır. Bu sayede beyne gönderilen ağrı sinyali kesilerek ağrı ortadan kaldırır.

Çalışmaya, nevraljiye bağlı rahatsızlıkları olan ve kriyonealojötikle tedavi edilen 20 hasta dâhil edilmiştir. Araştırmacılar, katılımcılara uygulamadan bir hafta, bir ay ve üç ay sonra görsel bir ağrı ölçeği anketi sunarak, tedavinin etkisini değerlendirmişlerdir.

Bir hafta sonra yapılan ilk görüşmede hastaların 10’da 8’inde ağrılarının 10’luk ağrı skalasında 2,4’e kadar düştü. Altı ay sonra ise bazı hastaların ağrılarının küçük bir artma olduğu görülmüştür.

DR: Moore hastaların cryoneurolysis ile tedavi edilmesini öneriyor; çünkü bu sayede bir çok hasta da daha uzun süre rahatlama görülmektedir.

Kaynakça:
link.springer.com/chapter/10.1007%2F978-3-319-27607-6_2
medicalnewstoday.com/articles/259202.php?sr

Yazar:Funda Aslan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku