Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir Osmanlı Şehri; İşkodra

0 443

Bir Osmanlı Şehri; İşkodraİşkodra,

Avrupa kıtasının güneydoğu hattında yer alan Balkan coğrafyasında bulunan bir şehir olarak bilinir. Bu şehir, Balkanların en önemli ülkelerinden biri olan Arnavutluk’a bağlıdır. Ülke coğrafyası ve de Balkanlar için son derece önemli bir yere sahip olan İşkodra, çok uzun yıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde kalmış topraklarda yer alır. Balkanlar ele alındığında, bölgenin en eski yerleşim yerlerinin başını çekmesiyle bilinen İşkodra, tarihin köklü izlerini halen taşıyan önemli merkezlerdendir. Bu anlamda son derece kültürel ve de iktisadi açıdan önemli olan bu coğrafya, Arnavutluk kültürünü en iyi anlatan şehirlerdendir.

Yüzyıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olmuş olan İşkodra, o dönemde de İmparatorluk için son derece kıymetli bir bölge olarak görülüyordu. Arnavutluk günümüzde Avrupa Birliği üyesi olmak istese de bu yakın ve de orta vadede pek de mümkün görülmüyor. Bunun en önemli nedeni, ülkenin siyasi ve de iktisadi anlamında gerekli ilerlemeyi bir türlü gerçekleştirememesidir. İşkodra, ülkenin başkenti Tiran ile beraber en gözde mekanlarından olarak bilinir. Ancak bu yer aslında gidilip görüldüğü vakit, klasik manada bir Osmanlı şehri olarak lanse edilebilir. Stratejik olarak da önemli bir konumda bulunan İşkodra, Arnavutluk coğrafyasının en kuzeyinde yer alır.

Bir Osmanlı Şehri; İşkodraArnavutluk’un bu kuzey şehri, Adriyatik Denizi’ne doğrudan kıyısı bulunmasa da son derece yakın bir konumdadır. Bu da bölgeyi Arnavutlar için son derece cazip bir şehir haline getirir. Çok eski bir tarihe sahip olduğunu daha önce de vurguladığımız İşkodra, bu köklü tarihi bir anlamda Osmanlı İmparatorluğu’na borçludur. Aslında bölgede şehirleşme Osmanlı öncesine kadar uzansa da, esas anlamda şehir statüsü Osmanlı İmparatorluğu ile kazanılmıştır. Şu an için son derece popüler bir Arnavutluk şehri olan İşkodra, her yıl yerli ve de yabancı binlerce turisti ağırlamaktadır. Bunlar arasında başı şüphesiz ki, Türkler çeker. Türkler bölgeye ayrı bir ilgi gösterir, aslında bunun nedeni açıktır.

Yüzyıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olmuş olan İşkodra, halen Osmanlı izlerini en ayrıntılı şekilde taşıyan Balkan kentleri arasında yer alır. Bu da bölgeye çok sayıda Türk gezginin akmasına yeter de artar. Ayrıca bu coğrafyanın yer aldığı Arnavutluk toprakları Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getirmiştir. Bu anlamda pasaport türünüz umuma mahsus olsa dahi, bölgede 3 aya kadar ziyaretçi olarak ikamet edebilirsiniz. İşkodra, klasik manada bir Osmanlı bakiyesidir ve de bunu İşkodralılar da açık bir şekilde dile getirir ve de bundan gurur duyarlar. Ülkenin en kalabalık ikinci şehri olma özelliğini de haiz olan İşkodra, yaklaşık olarak 136 bin kişiyi sınırları dahilinde yerleşik olarak ağırlar.

Bir Osmanlı Şehri; İşkodraEğer İşkodra şehrine gitmek istiyorsanız, bu durumda yapmanız gereken çok basittir. İstanbul merkezli birçok havayolu şirketi ile Balkanların güzel şehri Arnavutluk’a ulaşabilirsiniz. Ancak bu tarifeli seferlerin hepsi, başkent Tiran’a gerçekleştirilen seferlerdir. Bu yüzden ülke içinde kendi imkanlarınızla İşkodra şehrine ulaşabilirsiniz. Bölgeye taksi ile gitmek isterseniz, önceden fiyat konusunda anlaşın ve de sıkı bir pazarlık yapmayı unutmayın.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku