Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kuadriseps (Dört Başlı Uyluk Kası) Çekmesi ve Tedavisi

0 791

Kuadrisepsler veya dört başlı kas, vücudun uyluğunda dört kastan oluşan bir grup kastır. Kuadriseps çekmesi hafif şiddetli ağrıya neden olabilmektedir. İlk tedavi şişliğin azalmasını içermektedir, kişinin tamamen iyileşmesi için sürekli dinlenme veya fizik tedaviye ihtiyacı olmaktadır. Kuadların temel amacı diz düzleştirmektir. Sporcuların ve diğer fiziksel olarak aktif kişilerin bu grupta kas oluşturması daha muhtemeldir. Çoğu kişi buz uyguladıktan ve dinlendikten sonra iyileşmektedir. Bununla birlikte, bazıları yaralanmanın ciddiyetine bağlı olarak daha fazla tedaviye ihtiyaç duymaktadır.

Belirtileri ve Nedenleri

Kuadriseps kaslarının çekilmesi sık görülen semptomları morarma, ağrı ve güç kaybıdır. En sık görülen semptomları ise aşağıdaki gibidir:
• Ağrı
• Şişme
• Güç kaybı
• Hareket kabiliyeti kaybı
• Morarma
Bazı kişiler yaralanma meydana geldiği zaman, bazıları ise yalnızca etkilerini hissedebilmektedirler. Alışılmadık şekilde ani, kuvvetli bacak hareketleri yapan, özellikle yorgunken, sporcunun dört kas çekmesi muhtemeldir. Yapılan bir araştırmaya göre, 2010’dan itibaren, dörtlü suşun veya çekme işleminin en yaygın nedenleri aşağıdaki gibidir:
• Kuadriseps kuvvetli kasılmalarını içeren futbol ve rugby gibi sporlar
• Kas grubunun aşırı genişlemesi veya gerilmesi
• Genel kas yorgunluğu
Ayrıca araştırmacı, çekilen kuadrisepsler için derecelendirme sistemini açıklamıştır. Bu derecelendirme sistemi aşağıdaki gibidir:
Derece 1: hafif ağrı, sınırlı güç kaybı ve kas hasarı olmadığında
Derece 2: orta derecede ağrı, orta derecede güç kaybı ve muhtemelen gözle görülür kas hasarı olduğunda
Derece 3: Şiddetli ağrı, tipik olarak tam güç kaybı ve gözle görülür kas hasarı olduğunda

Tedavi

Kuadriseps (Dört Başlı Uyluk Kası) Çekmesi ve TedavisiKişi, bacağını hareket ettirirken ağrı çeken çekme hissi duyması durumunda herhangi bir aktiviteyi durdurmalıdır ve en kısa sürede tıbbi yardım almalıdır. Sporcular için bu durum antrenörlerine bilgi vermeyi gerektirmektedir. Antrenör sakatlığı incelemeli ve tedaviye başlamalıdır. Dörtlünün etrafındaki alan da, yaralanma ilk meydana geldiği zaman yüksek olasılıkla şişme görülmektedir. Ortopedik Cerrahi Akademisi uyluk kas incinmeleri başlangıç tedavisi için RICE yöntemiyle önerir. RICE yöntemi aşağıdaki gibidir:
R-Dinlenme: Yürümekten, koşmaktan, çömelmekten ve bacağın çok fazla çalışmasını gerektiren etkinliklerden kaçınmak
I-Buz: Şişmeyi önlemek için, buz paketlerini veya dondurulmuş sebzelerin torbalarını havlulara sarılarak etkilenen bölgeye uygulamak
C-Sıkıştırma: Şişliği azaltmak için bölgeye baskı uygulamak
E-Yükseklik: Aşırı kanın şişmiş bölgeden tahliye edilmesini teşvik etmek için bacağın kalbin seviyesinin üzerinde yükselmesini sağlamak
RICE yöntemini kullanmak ve dinlenmek dörtlünün tamamen iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Kas İyileşmesini Teşvik

Kuadriseps (Dört Başlı Uyluk Kası) Çekmesi ve TedavisiBazı hafif gerilmeler iyileşmeyi teşvik edebilir ve kişi germeden önce bölgeye hafif ısı uygulamaktan faydalanabilir. Germe sadece birkaç dakika sürmeli ve çok fazla veya çok gerilmemeye dikkat etmelidir. İbuprofen gibi reçetesiz ilaçlar ağrıyı ve şişliği azaltmaktadır. Ayrıca doktor hareket aralığını eski haline getirmek için fizik tedavi önerebilmektedir. Sonuç olarak, çekilen dörtlü kas için en iyi tedavi seçeneği zamandır ve vücut, birkaç hafta içinde kendini yeniler.

İyileşme Süresi

İyileşme süreleri yaralanma derecesine bağlı olarak değişebilmektedir. 1. derece yaralanması olan kişi, kasları mümkün olduğu kadar dinlendirirse 1-2 hafta içinde iyileşme göstermektedir. Bazı durumlarda 1 ayın üzerindeki dereceden 2 veya 3 suşta iyileşme daha uzun sürebilmektedir. Ağrı kaybolduğunda ve kasın gücü geri döndüğünde, kişi normal faaliyetlerine geri dönebilmektedir.

Önleme

Egzersizden önce tamamen ısınma tavsiye edilen bir önlemdir. Çoğu kişi kuadrisepslerini çekme konusunda endişelenmelerine gerek yoktur. En fazla risk altında olanlar, yoğun fiziksel aktivitelere katılan sporcular olma eğilimindedir. Bazı risk faktörleri vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Kas yorgunluğu
• Dörtlülerin gücü ve hamstrings arasındaki dengesizlik
• Kötü şartlanma veya çok yakında çok fazla şey yapmaya çalışmak
• Kas gerginliği
Bazı önlemler almak yardımcı olabilmektedir ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Zorlu faaliyetlere başlamadan önce tamamen ısınmak
• Düzenli egzersiz ile kasları iyileştirmek
• Egzersiz sonrası serinlemek
• Aktiviteye dönmeden önce kasın tamamen iyileşmesini sağlamak

Ne Zaman Doktora Görünmelidir?

Kişinin hafif dörtlü çekiş için doktora görünmesi gerekmeyebilir. Bununla birlikte, kişi takım sporu oynarken sakatlığı sürdürdüyse, doktora görünmek iyi bir fikirdir. Doktor iyileşmeyi hızlandırmanın yollarını önerecektir. Yaralanma durumunda dörtlü çekme için tıbbi yardım istenmelidir:
• Aşırı ağrıya veya hareket kaybına neden oluyorsa
• Daha da kötüye gidiyorsa
• Zamanla iyileşmezse
Kuadriseps (Dört Başlı Uyluk Kası) Çekmesi ve TedavisiDoktor bacak ve uyluk muayenesi yapar. Daha sonra kasları gözyaşı veya ilave hasar açısından kontrol etmek için görüntüleme kullanabilirler. Doktor, ağrıyı ve şişliği azaltmak için ilaçlar, ayrıca fizik tedavi önerebilmektedir. Son olarak, doktor günlük aktivitelere dönme konusunda tavsiyede bulunabilir ve gerekirse bir istisna mektubu yazabilir. Çoğu kişi için çekti dörtlü olağandışı bir yaralanmadır. En fazla risk altında olanlar sporcular ve fiziksel olarak zorlayıcı faaliyetlere katılan diğer kişilerdir. Vücudun, kasları mümkün olduğunca dinlendirerek iyileşmesini sağlamak çok önemlidir. Ayrıca kişi şişliği azaltmak için RICE yöntemini kullanmalıdır. Birçok kişi, yaralanmadan birkaç haftası içinde düzenli faaliyetlerine geri dönebilmektedir.

Kaynakça:
nih.gov
aaos.org
uwhealth.org

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.