Eşek Arıları Nasıl Uzak Tutulur?

Bir piknikteyken veya dışarıda keyifli bir gün geçirirken eşek arısı vızıltısı duymaktan daha rahatsız edici bir şey olamaz herhâlde. Eşek arısı kovucu maddeleri kullanmak, eşek arılarının giremeyeceği alanlarda bulunmak ve eşek arılarını çekebilecek yiyecekleri ortadan kaldırmak eşek arılarından kurtulmaya yardımcı olacaktır. Eğer hali hazırda bulunduğunuz yerde eşek arısı varsa, sulu sabun karışımını kullanmak, eşek arıları için tuzaklar kurmak veya bir haşere uzmanı çağırmak oldukça faydalı olacaktır.

Eşek Arılarını Evden Uzak Tutmak

Evin dış yüzeylerindeki çatlakları ve boşlukları kapatmak, civarda yuvası olan eşek arılarının evinize girmesini engelleyecektir. Evin kenarlarına yakın çatlaklara bakın, elektrik hatlarının evinize girmesi için hazırlanan deliklerden veya pencere ekranlarındaki deliklerden eşek arıları girebilir. Çatlakları doldurmak için uygun bir dolgu malzemesi kullanabilirsiniz. Bu deliklerden birinde eşek arısı yuvası görülürse kesinlikle doldurulmamalı ve hemen bir haşere uzmanı çağırılmalıdır.

Çöp kutularının kapakları sıkıca kapatılmalıdır. Eşek arıları, gıda artıklarının çok olduğu yerlerde kendilerini gösterme eğilimindedir. Eğer çöp kutusunun kapağı sıkıca kapatılmamış ise, bu durum eşek arılarını cezbedebilir. Kokulu yiyecekler de asla dışarıda bırakılmamalıdır çünkü eşek arıları özellikle tatlı kokan yiyeceklerin yanına gitme eğilimindedir.

Piknik yaptıktan sonra mutlaka gıda artıkları hemen toplanmalıdır. İçinde gıda artığı bulunan poşetler, sıkıca kapatıp çöpe atılmalıdır. Böylelikle gıda artıklarına gelen eşek arılarından korunma şansı da artmış olur.

Doğal Kovucular Kullanma

Karanfil, sardunya ve limon otu esansiyel yağları karıştırılarak eşek arılarını uzak tutacak bir karışım elde edilebilir. Bu karışım ile doldurulmuş bir sprey şişesine birkaç damla bulaşık deterjanı ile her bir yağ türünden birkaç damla eklenebilir. Karışımdaki maddelerin iyice karışması için şişeyi bir güzel sallayıp evinizin eşek arılarını cezbeden yerlerine sıkabilirsiniz. Bu karışımı evin her yerinde kullanmamalısınız sadece eşek arılarının yuva yaptığı yerlerde kullanmak kâfi olacaktır. Ayrıca evde bu tür karışımlar ile uğraşmak istemeyen kişiler için hazır eşek arısı kovucu karışımlar da piyasada mevcuttur.

Eşek arısı kovucu bitkiler yetiştirilebilir. Eşek arılarının kokusunu sevmediği bazı bitkiler vardır. Vakit harcanarak dikilen bu bitkiler, eşek arılarını evden uzak tutmak için fazlasıyla yeterli olacaktır. Nane, kekik ve okaliptüs bitkileri eşek arılarını uzak tutar ve evinizin güzel kokmasını sağlar.

Eşek arısı tuzakları kullanarak da eşek arıları uzak tutulabilir. Eşek arıları yuva yaparken iki yuva arasında belli bir mesafe bırakır. Bu nedenle sahte bir eşek arısı kovanı koymak, eşek arılarını evden uzak tutacaktır.

Eşek Arılarından Kurtulmanın Diğer Yolları

2 yemek kaşığı sabunu bir şişe suya ekleyerek eşek arılarını uzak tutacak bir karışım oluşturabilir. Karışım biraz çalkalanarak köpüklendirilmelidir. Ardından eşek arısı kovanından mümkün olduğunca uzak durularak, sabunlu su karışımı eşek arısı kovanına sıkılmalıdır.

2 litrelik bir kola kutusunun baş kısmını keserek muhteşem bir eşek arısı tuzağı hazırlanabilir. Ayrıca marketlerde eşek arıları için hazırlanmış tuzaklardan da satın alabilirsiniz.

Eğer bu yöntemlerin hiçbiri çare olmuyorsa, hemen bir haşere uzmanı çağırılmalıdır. Bu durum özellikle arı sokmasına alerjisi olan kişiler için büyük önem arz etmektedir. Eğer kişinin alerjisi varsa veya çok büyük bir eşek arısı kovanı ile karşı karşıya kalındıysa, hemen bir haşere uzmanı çağırmak en iyi çözüm olacaktır.

Yazar: Sercan Arman Kandemir

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar