Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kullanıcı Yorumu: Nuvo Dragos’ta Yaşam Nasıl?

0 350

Merhabalar,

Maltepe’de Tugay Yolu Caddesi üzerinde yer alan Nuvo Dragos sitesinde 2014-2020 yılları arasında 6 yıl oturdum. Her ikisi de kiralık olmak üzere B blokta 2+1 daireyi konut, A blokta ise 1+1 daireyi ofis olarak kullandım.

Bu sitede yaşamayı düşünen kişilere olumlu-olumsuz yanlarıyla aktarmak için böyle bir yazı hazırlamak istedim.

Projenin tarihçesinden kısaca bahsetmek gerekirse; Nuvo Dragos Residence, Özderici Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından 2011 yılında 52 bin metrekarelik alana inşa edilmeye başlandı ve 2014 yılında büyük oranda tamamlanarak oturuma başlandı.

Sitenin ilk oturan sakinlerinden birisiydim, ilk 2 sene C, D ve E bloklardaki inşaat süreci devam etti ve site 2016 yılında tam anlamıyla faaliyete geçti.

Pozitif Yönler:

 • Dairelerde kullanılan malzemeler genellikle kaliteli fakat işçilikler vasat. Pencereler Rehau PVC, kapılar ve demirbaş olan gömme dolaplar Artella, bataryalar Grohe, gömme banyo aksesuarları Geberit, banyo seramikleri Duravit, mutfak dolapları Nolte, ankastre mutfak ürünleri Franke.
 • Sitenin temizlik ekibi iyi çalışıyor. Asansörler, koridorlar, sosyal alanlar ve bahçe temizliği gayet iyi ve temiz iş yapıyorlar.
 • Sitenin lokasyonu oldukça merkezi bir konumda. Piazza ve Maltepe Park AVM’lere 10dk yürüme mesafesinde. IKEA ve Anatolium da E5’in hemen karşı tarafında kalıyor ve oldukça yakın bir konumda. Ayrıca Piazza AVM’nin içinden metroya binebiliyorsunuz. İlave olarak, araçla E5’e bağlanma süreniz 3dk. Sahil tarafında ise, Dragos sahile ulaşım maksimum 10dk. Sitenin tam karşısında Yönder Koleji ve yine yakın loksyon olarak Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi bulunuyor.
 • Tavan yükseklikleri A blokta 3.4m , B-C-D-E bloklarda 2.8m. Gayet iyi.
 • Kargolar için elektronik kargo kutusu sistemi olan Kargopark mevcut. Evde olmazsanız da paketleriniz güvenle kendi dolabında saklanıyor, gidip kolaylıkla alıyorsunuz.
 • Sitenin giriş bölümünde bir tarafta satış ofisi, diğer tarafta ise Migros yer alıyor. Migros’un sitenin hemen girişinde bulunması pratik ve hızlı market alışverişi yapma anlamında büyük kolaylık sağlıyor.
 • Sitenin alt katlarında küçük bir pastane, kuru temizlemeci ve dairelere su damacanası dağıtımını&satışını yapan bir işletme de ayrıca yer alıyor.
 • Sitede fiber optik altyapısı mevcut. Güvenlik 14 kişi, bakım&onarım 12 kişi, temizlik faaliyetleri ise 24 kişilik bir ekip tarafından yürütülüyor. Hizmet anlamındaki çalışan sayısı gayet yeterli ve genel olarak işlerini iyi yapıyorlar. Ayrıca evinizde küçük tamirat işi ihtiyacınız olursa saat ücreti mukabilinde handyman hizmeti de mevcut.
Kullanıcı Yorumu: Nuvo Dragos'ta Yaşam Nasıl?

Negatif Yönler:

 • Daireler çok bitişik, komşuluk ve aile ortamından uzak. Bir katta 14 daire var ve evler sanki kümes gibi bir beton yığını olarak dip dibe konumlandırılmış. Oturduğum süre boyunca 3 kişilik bir aile olmamıza rağmen otelde kalıyor gibiydik. Balkonlar dip dibe birbirini görüyor, yatak odanız komuşunun mutfağıyla bitişik, bütün sitenin gördüğü tam orta alanda devasa bir havuz ve güneşlenen çıplak insanlarla karşı karşıyasınız. Kısaca aileler arası mahremiyet çok sıkıntılı.
 • Özderici GYO bu siteyi yaparken işin ticari kısmını birinci planda tutmuş. Çünkü minimum bahçe, maksimum konut yerleşimi örneğini bizzat hissediyorsunuz. Tam 1001 hanenin bulunduğu komplekste çocukların oynayabileceği küçük bir park, sitenin etrafını dönen dar bir yürüyüş yolu ve yine dip dibe sıkıştırılmış küçük bir basket sahası ve tenis kortu mevcut. 1001 hane için zaten küçük olan açık alanın %50’sini ise tam ortada konumlanmış olan havuz kaplıyor. Yılın 8 ayı kapalı olan bu havuz sanki hep varmış da site etrafına kurulmuş gibi hakim bir pozisyonda yer alıyor. Havuzdan geriye kalan açık alan kısımlarının da çoğu seramik taş kaplı, yani sitede yeşil alan bulacağınız yerler yürüme yollarının kenarlarından ibaret. Sitede yeşil alan eksikliği aşırı hissediliyor ve genel olarak bir beton yığını görüntüsü hakim.
 • Devasa açık havuzun yanında küçük bir kapalı havuz da mevcut fakat 2019 yılında içinde insan dışkısı çıktığından hijyenikliği konusunda ciddi şüphelerim var.
 • Aidatlar ilk iki yıl daire başı “brüt metrekare x 1 TL” olarak uygulanıyordu. Ancak sonrasındaki 4 sene içerisinde bu çarpan 5’e çıktı. Sonuç olarak katlanarak ilerleyen ciddi aidatlar ödeyip temizlik ve güvenlik haricinde pek bir hizmet alamıyorsunuz.
 • Bütün blokların otoparkı ortak olduğundan, ilk kez gelen misafirler mutlaka kayboluyor ve ne daireyi ne de sonrasında araçlarını rahat bulamıyorlar. Labirent gibi yapılmış olduğundan alışkanlık gerektiriyor. Ayrıca park edeceğiniz yeri seçerken zeminlerde ıslaklık var mı diye kontrol etmelisiniz çünkü tavanlar sürekli terleme yaptığından birçok yerden kireç damlıyor. Bu kireçler aracınızın üzerinde kalırsa, pasta cilasız da geçmiyor. Oturduğum 6 yıl boyunca bu sorun giderilemedi.
 • Sitenin su tesisatı tam bir felaket. Sürekli pas-kir ile yıkanıyor ve kullanıyorsunuz. Hele 1 hafta olmayıp döndüğünüzde ilk birkaç dakika resmen çamur akıyor. Daha sonrasında su berraklaşıyor ancak hiçbir zaman tertemiz olamıyor. Bornoz ve havlularınız birkaç kullanım sonrasında sapsarı oluyor. Bu sorunu çözmek için uğraşıyorlar ancak 6 yıldır başaramadılar, gelecekte ne olur bilemiyorum.
 • Sitenin geneli denizi neredeyse hiç görmüyor ve çevresi sanayi bölgesi olduğundan sürekli kapatılan fabrikaların yerine yeni inşaatlar yapılıyor. Bu nedenle çevresel görüntü çok kötü. Sitenin arka tarafına Belediye tarafından Cumhuriyet parkı yapıldı. Bu kısım görüntüyü bir miktar ferahlatsa da sitenin hemen bitişiğinde yapılan “Oyak Dragos” projesi nedeniyle, her yer toz toprak içinde ve mesai saatleri boyunca tüm gün gürültü kirliliği mevcut. Bu projenin bitimi de 2022 sonu gibi belirtiliyor.
 • Kalorifer sistemi çok müsrif. Eğer kışın sonuna kadar açıp sıcacık oturayım derseniz ay sonu 500 TL üzeri faturalarla karşılaşmanız işten bile değil. Kalorimetrelerin çoğu arızalı ve hatalı okuma yapıyor. İtiraz ettiğinizde ise, cihazların değişim ücretini sizden istiyorlar.

Sitede yaşadığım aklıma ilk gelen tüm olumlu ve olumsuz noktaları objektif bir şekilde aktarmaya çalıştım.

Kullanıcı Yorumu: Nuvo Dragos'ta Yaşam Nasıl?

Siteden ayrılma sürecime gelirsek;

2020 yılında kira sözleşmemin bitimine yakın noterden onaylı ihtarneme gönderildi ve daireyi boşlatmam istendi. Sebep olarak ise, ellerinde satış için stok kalmadığı ve kiralık daireleri sırasıyla boşalttırıp stoğa çekmek istedikleri söylendi. Bunun için ihtarnameye gerek yoktu, söyleseler çıkardım ama site yönetiminin site sakinlerine yaklaşım tarzı bu şekilde.

Konut olarak kullandığım daireyi boşalttım ve 1 ay sonra da ofis olarak kullandığım yeri boşaltacağımı fakat sözleşmemin henüz bitmediğini söyledim. Bana hiçbir sorun olmayacağını ve kendileri çıkarttıkları için ofisi de istediğim zaman sorunsuz boşaltabileceğim söylendi. Ancak 1 ay sonra çıkış yapacağım gün bunun böyle olmadığını söyleyip 1 aylık kira bedelini ceza yazarak depozitomdan kestiler. Yani tam bir kurnazlıkla hakları olmayan ekstra bir kirayı cebe indirdiler. Ayrıca daireleri boşaltırken bir kuralları var, ne olursa olsun boya yaptırıp teslim alıyorlar. Konut olarak kullandığım daireyi 3 ay öncesinde sıfır boyattığım ve ofis olarak kullandığım dairenin boyasında hiçbir deforme-eskime olmadığı halde her ikisini de sıfırdan boyattırdılar. Eğer çıkarken parasal bir konuda anlaşmazlık yaşarsanız bu onların kırmızı çizgisi; yani aidat, kira, gecikme ücreti vs. gibi bir borcunuz varsa eşyalarınızın yüklü olduğu nakliye aracını çıkartmıyorlar. Bütün hesabı onların istediği şekilde kapattıktan sonra güvenlik geçişinize izin veriyor.

Ayrıca her sene kira artışları bir telefon mesajıyla bildiriliyor ve sizinle konuşulmadan hiçbir pazarlık&müzakere edilmeden belirledikleri oranda direkt uygulanıyor.

Site yönetimi kısmen daha anlayışlı yapıda olsa da kiralama ve satış ofsindekiler burnundan kıl aldırmıyor. Size pat pat kuralları dayatıp, bunu böyle böyle yapacaksın şeklinde askeri bir disiplinle karşınıza koyuyorlar. Bu her konuda böyle. Mesela 6 sene oturduğum dairenin fiyatını öğrenmek için bilgi amaçlı satış ofisini ziyaret ettim. Bana dairenin sıfır fiyatından satabileceklerini söylediler. Tamam ben daire sıfırken oturmaya başladım ama bu dönemde kirasını da eksiksiz ödedim. Yani başkası gelse ona da mı sıfır satacaksınız diye sorduğumda; “daire içinde eskiyen malzemeleri değiştirip ya da onarıp yine sıfır fiyatına satıyoruz” dediler. Yorumu size bırakıyorum…

Bu projeden daire almak ya da kiralama yapmak isteyen kişilere faydalı olması dileğimle, saygılarımı sunuyorum.

Yazar: Hüseyin GÜRSOY

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.