Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İşlemci rehberi

0 383

Günümüz bilgisayarlarında gerek çalışma gerek multimedia özelliklerin karşılanması için en önemli bileşen işlemci. Geçtiğimiz aylarda işlemci firmalarından çeşitli haberler geldi ve işlemci cephesi hareketlenmeye başladı. Yeni model işlemciler için hazırlanan bu rehber sizlere masaüstü işlemciler, grafik işlemcileri ve mobil işlemciler konusunda yardımcı olucak.

cpu1

Amd Ocak ayında Phenom 2 adında yeni işlemcisini piyasaya sürdü, bu yeni işlemciyle birlikte AMD işlemcilerinde performans artışı yapılmış oldu AMD’nin bu atılımı üzerine İntel firmasıda 4 çekirdekli Core 2 Quad işlemcilerinde %10 fiyat indirimi yaptı.

cpu3

AMD Phenom 2 işlemcileriyle kendini yeniden gösterdi. Athlon 64 X2 7750 modeli Phenom 1 yonga tabanı kullanılarak hızlı ve ekonomik bir işlemci ücretildi. Çok sayıda üretilen 4 çekirdekli AMD işlemcileri piyasaya çift çekirdekli olarak sunuluyor buda fiyatta indirim demek oluyor. Uygun fiyata rağmen yüksek performans sergileyen AMD işlemciler kullanıcıların yüzünü oldukça güldürüyor. 80 Dolar fiyatındaki AMD işlemcileri overclock içinde oldukça elverişli, işlemcilerin çarpan değeri serbest bırakılmış.

cpu2 nvidia

Ekonomik kriz nedeniyle grafik işlemci satışları gerilemiş olsada nVidia bu durgunluktan etkilenmemişçesine GeForce 295 modelini piyasaya sürdü. 2008 yılının son çeyreğinde grafik işlemcilerin satışı durmuş ATI bu durgunluk sebebiyle %40’a yakın bir daralma yaşamıştı.

nVidia tarafından piyasaya sürülen GeForce 295, 580 dolar karşılığında kullanıcılarına yüksek performans sunuyor. Bu grafik işlemci 2 adet 296 MB GDDR3 grafik belleğe, çift yongaya ve 2X228 bit grafik bandına sahip. GeForce 295’den önce oldukça popüler olan ATI Radeon HD 4870 halen uygun fiyat arayanların tercihi. ATI yaşadığı ekonomik daralmanın ardından grafik işlemci fiyatlarında da indirim uygulamış durumda.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.