Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Lipopolisakkarit (LPS) Seviyelerini Azaltabilecek Faktörler

0 570

Lipopolisakkaritler veya LPS, kan dolaşımına ulaşırlarsa sağlık sorunlarına yol açabilecek bakteriyel toksinlerdir. Normalde bağırsağa güvenli bir şekilde yerleştirilen lipopolisakkaritler, bir enfeksiyon, sızıntılı bağırsak şikayeti varsa veya çok fazla yağlı yiyecek tüketiliyorsa kana geçebilirler. Bu yazıda Lipopolisakkaritlerin potansiyel sağlık riskleri ve bunları azaltmaya yardımcı olabilecek faktörler hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Lipopolisakkaritlerin (LPS) ve Enflamasyonun Azaltılması

Aşağıdaki yaşam tarzı değişiklikleri, LPS tarafından tetiklenen inflamatuar yanıtı azaltmanıza yardımcı olabilir. Bu stratejilerden herhangi birinin sizin durumunuza yardımcı olup olmayacağını doktorunuzla görüşün. Bunları asla doktorunuzun önerdiği veya reçete ettiği şeyin yerine uygulamayın.

Prebiyotikler

Lipopolisakkarit (LPS) Seviyelerini Azaltabilecek Faktörler119 obez ve diyabetik hastanın üç klinik çalışmasında, 8 ila 12 hafta boyunca günlük olarak tüketilen inülin/oligofruktoz , LPS düzeylerini ve iltihaplanmayı düşürdü ve bifidobakteri (faydalı bağırsak bakterileri) ve kan şekeri kontrolünü azaltmıştır. Dirençli nişasta , tip 2 diyabetli 56 kadının başka bir çalışmasında LPS, oksidatif stres ve insülin direncini düşürmüştür. İnülin benzeri fruktanlar , 30 obez kadın üzerinde yapılan bir çalışmada düşük LPS düzeyleri ile ilişkili olan Bifidobacterium düzeylerini arttırmıştır.

Probiyotikler

Sirozlu (karaciğer hasarı) 30 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, 8 hafta boyunca alınan Lactobacillus GG LPS ve TNF-alfa düzeylerini düşürmüştür. 30 triatletin bir başka denemesinde, 12 hafta boyunca günlük 30 milyar CFU Lactobacillus ve Bifidobacterium suşunun takviyesi LPS yarış öncesi ve yarış sonrası altı günü azaltmıştır. 44 HIV hastası üzerinde yapılan bir çalışmada, Saccharomyces boulardii ile 12 haftalık tedavi LPS ve sistemik inflamasyonu azaltmıştır (IL-6).
Probiyotikler ve Japon bitkisel ilaçları (Bofutsushosan) verilen 50 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, probiyotik Bifidobacterium breve’nin bağırsak düzeylerinde artış daha düşük LPS düzeyleriyle ilişkilendirilmiştir. B. infantis 35624, 22 sağlıklı katılımcının denemesinde LPS’nin neden olduğu TNF-alfa ve IL-6 üretimini azaltmıştır. Hem pre-hem de probiyotik takviyesi düşük LPS seviyeleri ile bağlantılıdır, ancak daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır.

Polifenoller

Polifenol bakımından zengin üzüm ekstresi 29 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada kan LPS’sini düşürmüştür.10 sağlıklı insan üzerinde yapılan bir çalışmada, bir resveratrol ve üzüm polifenol içeceği tüketimi LPS’yi, oksidatif stresi ve yüksek yağlı, yüksek karbonhidratlı bir öğüne iltihaplı stres tepkisini bastırmıştır. Farelerde, polifenol bakımından zengin bir kızılcık özütü, yüksek yağlı bir öğüne LPS yanıtını azaltmıştır.

Kırmızı Şarap

20 gün boyunca kırmızı şarap tüketimi, Bifidobacterium ve Prevotella bakteri düzeylerini artırmıştır; bu, 10 erkekte yapılan bir çalışmada düşük LPS düzeyleri ile ilişkilidir. Kırmızı şarap polifenolleri LPS üreten bakterileri azalttı ve 20 kişilik bir denemede fekal Bifidobacterium ve Lactobacillus (bağırsak bariyer koruyucuları) ve bütirat üreten bakterilerin sayısını arttırmıştır. Kırmızı şarabın potansiyel sağlık etkilerinin, özellikle yüksek miktarlarda tüketilmesi durumunda, alkolün birden fazla riskinden daha ağır basabileceğini unutulmamalıdır.

Omega-3 Yağ Asitleri

Lipopolisakkarit (LPS) Seviyelerini Azaltabilecek FaktörlerYüksek doz omega-3 takviyesi (3.6 g/gün) 60 sağlıklı insanın denemesinde LPS uygulamasına bağlı ateşi ve orta derecede azalmış inflamatuar sitokinleri azaltmıştır. Omega-3 takviyesi (2.5 g/gün) 68 katılımcının bir başka denemesinde LPS ile uyarılmış IL-6 üretimini ve anksiyete semptomlarını azaltmıştır. Farelerde, omega 3 takviyesi ve omega-6 azalması alkalin fosfataz üretimini arttırmış, bağırsak bakteri bileşiminde olumlu değişikliklere neden oldu ve LPS üretimini, bağırsak geçirgenliğini ve iltihabı azaltmıştır.

Zeytinyağı

Yüksek fenollü zeytinyağı kahvaltısı, metabolik sendromu olan 49 kişi üzerinde yapılan klinik bir çalışmada LPS ve inflamatuar sitokinlerdeki (NF-B, IL-6, IL-1b ve CXCL1) artışları sınırlandırmıştır. 28 sağlıklı ve obez insan üzerinde yapılan bir çalışmada, 3 hafta boyunca palmitik asitte yüksek bir diyet tüketimi, LPS’nin neden olduğu kan TNF-a düzeylerini arttırdı. Bununla birlikte, yüksek oleik asit (zeytinyağındaki ana yağ) diyetinin 3 hafta tüketilmesi LPS ile indüklenen IL-1b, IL-18, IL-10 ve TNF-a’yı düşürmüştür.

Portakal Suyu

Yüksek yağlı bir yemekle tüketildiğinde, portakal suyu 30 kişi üzerinde yapılan klinik bir çalışmada LPS, oksidatif stres ve iltihaplanma artışını su veya şeker suyuna kıyasla önlemiştir.

Fıstık

65 kilolu erkeğin denemesinde, fıstık içeren yüksek yağlı bir öğünün tüketimi, fıstık içermeyen aynı yüksek yağlı öğüne kıyasla LPS seviyelerini düşürmüştür. Oleik asit bakımından yüksek yer fıstığı tüketmek en güçlü etkiye sahiptir.

Yabanmersini

8 hafta boyunca 400 g/gün yabanmersini tüketimi 27 katılımcıdan oluşan küçük bir çalışmada LPS, CRP, IL-6 ve IL-12’yi azaltmıştır.

Egzersiz

Yerleşik insanlar, yüksek eğitimli insanlardan daha yüksek kan LPS düzeylerine sahiptir. 20 obez kadın yapılan bir çalışmada 12 haftalık aralık egzersiz programına katılım LPS seviyesini düşürmüştür. Tek bir yüksek yoğunluklu aralık antrenmanı seansı, 19 katılımcıdan oluşan bir çalışmada egzersizden hemen sonra ve bir saat sonra LPS ile uyarılan TNF-alfa salınımını azaltmıştır. Bununla birlikte, egzersizin de kısa vadede bağırsak geçirgenliğini ve LPS düzeylerini arttırdığı gösterilmiştir.

Vagus Sinir Stimülasyonu

20 kişiden oluşan küçük bir çalışmada, günde 3 kez noninvaziv bir vagus sinir stimülatörü (gammaCore) kullanımı LPS’ye yanıt olarak anti-inflamatuar sitokin (IL-10) seviyelerini arttırmıştır. Asetilkolin ile vagus sinir stimülasyonu , makrofaj hücrelerinde enflamatuar sitokinlerin (TNF-a, IL-1B , IL-6, IL-8) salınımını azaltmıştır.
Meditasyon, Nefes Alma ve Soğuğa Maruz Kalma
24 sağlıklı katılımcı üzerinde yapılan bir çalışmada, sempatik sinir sisteminin bir haftalık meditasyon, solunum egzersizleri ve buz gibi suya batırılması ile aktivasyonu LPS’nin neden olduğu iltihabı azaltmıştır.

Laktoferrin

Laktoferrin, bağışıklık sisteminin bir parçası olan ve bakteri ve mantarlara karşı koruyan süt, gözyaşı ve tükürükte bulunan bir proteindir. Laktoferrin, bakteriler üzerindeki LPS’ye bağlanır ve onları bağışıklık sistemi veya antibiyotiklerin yok edilmesine karşı daha hassas hale getirir. Ek olarak, laktoferrin serbest yüzen LPS’ye bağlanır ve inflamasyona neden olmasını önlemektedir. Bir hücre çalışmasında laktoferrin, Escherichia coli LPS’nin neden olduğu pro-enflamatuar sitokin IL-8 üretimini önlemiştir.

Aktif Kömür

Lipopolisakkarit (LPS) Seviyelerini Azaltabilecek FaktörlerBir çalışmada, aktif kömür LPS’yi insan plazmasından tamamen çıkardı (kırmızı ve beyaz kan hücreleri ve trombositlerin kandan çıkarılmasından sonra kalan sıvı bileşen). Bu sonuç, aktif kömürün LPS’ye bağlanabileceğini ve LPS’yi çıkarabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte dikkatli olun: kömür bağırsak bariyerini geçmez, bu nedenle sadece LPS’yi bağırsaktan çıkarabilir. Kan dolaşımına geçen toksinler, aktif kömürün erişemeyeceği yerlerdedir. Ek olarak, kömür, önemli vitaminlere ve diğer besin maddelerine de bağlanan (ve emilimini önleyen) güçlü bir adsorbandır. Aktif kömürü sık kullanırsa, besin eksikliği riskiyle karşı karşıya kalınabilir. Asla aktif kömürü doktora danışmadan alınmamalıdır.

Deneysel Çalışmalar

Nikotin
Bir nikotin yaması kullanmak, 12 sağlıklı erkeğin bir çalışmasında, intravenöz LPS’ye anti-inflamatuar yanıtı (artan kortizol ve IL-10) arttırdı. Yine de tıbben kabul edilebilir nikotin yamaları kullanımı sigarayı bırakmak içindir. Bununla birlikte, nikotinin bağımlılık, yoksunluk sendromu ve baş ağrısı, bulantı, hızlandırılmış kalp atışı, kas ağrısı veya sertliği ve uyku sorunları gibi olumsuz etkilere neden olduğunu unutulmamalıdır. Söylemeye gerek yok, sigara sigaralarının çoklu sağlık riskleri, LPS’nin neden olduğu iltihabı azaltmak için nikotinin potansiyel yararından ağır basar.
Antibiyotikler
Karaciğer yetmezliği (minimal hepatik ensefalopati), bilişsel ve motor fonksiyon bozukluğu olan 20 siroz hastası üzerinde yapılan bir çalışmada, rifaximin (bir antibiyotik) LPS düzeylerini düşürmüş ve bilişsel işlevi geliştirmiştir. Colistin (bir antibiyotik) 15 kişilik bir çalışmada LPS’nin neden olduğu inflamasyonu (IL-6, IL-8, TNF-a) azaltmıştır. Önemli olarak, bir doktor tarafından reçete edilmedikçe asla antibiyotik almayın. İhtiyacınız olmadığında antibiyotik almak, bakterilerin direnç geliştirmesini sağlayabilir.
Misoprostol
Misoprostol, prostaglandin (PGE1) reseptörüne bağlanarak mide ülserlerini tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Bu tip prostaglandin iltihabı azaltır. Misoprostol, 9 kişiyle yapılan bir çalışmada LPS ile indüklenen TNF-a üretimini azalttı ve IL-10 üretimini arttırmıştır. Misoprostol, zaten bu ilaç kullanıyorsanız, LPS-indükleyici inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir, ancak bu nedenle asla almaya başlanmamalı veya doz artırılmamalıdır. Daima doktorunuz tarafından verilen tedavi planına uyulmalıdır.
Lipopolisakkaritler (LPS), bir enfeksiyon veya sızıntılı bağırsak durumu varsa kana girebilen bakteriyel toksinlerdir. Sınırlı araştırma, LPS’yi kalp hastalığından diyabete, IBS’ye ve uyku sorunlarına kadar birçok kronik sağlık sorunu ile ilişkilendirmiştir. Bu küçük parçacıkların sistemik inflamasyonu ve diğer spesifik olmayan semptomları tetiklediği düşünülmektedir. Örneğin, bilim adamları yorgunluğu, zayıf hafızayı, kaygıyı ve sosyal bağlantıyı deneysel olarak indüklemek için LPS’yi kullanabilirler.
Bununla birlikte, LPS’nin herhangi bir hastalığa neden olmada önemli bir rol oynayıp oynamadığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. LPS’yi azaltmanın potansiyel sağlıklı yolları arasında zeytinyağı ile yemek pişirmek ve pre-ve probiyotikler, polifenoller ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengin yiyecekler yemek yer alır. Sınırlı araştırma verilerine göre meditasyon ve vagus sinir stimülasyonu da yardımcı olabilir.

Kaynakça:
nhs.u
2bscientific.com
ncbi.nlm.nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku