Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Lir Kuşu

0 49

3864_lira1Lir kuşu, doğanın en nadide ve güzel canlıları arasında yer almaktadır. Muhteşem görüntüsünün yanı sıra, ötüşü ile de herkesi kendine hayran bırakıyor. En önemli özelliği sesleri taklit edebilme kabiliyetinin var olmasıdır. Ne olursa olsun insan sesi, doğada herhangi bir sesi anında profesyonel bir şekilde taklit edebiliyor. Bu yeteneği onu diğer canlılardan üstün kılıyor. Gösterdiği bu yeteneğinin asıl sebebi, karşı cinsi cezp etme arzusudur. Belgesellere konu olan bu canlı türü; araba sesini, fotoğraf makine sesini, siren seslerini, şarkıları, testere seslerini hatta opera sanatının ezgilerini bile şaşırtıcı bir şekilde taklit edebilmektedir. Kuş türlerinin tümünün seslerini çıkartabilmekte ve diğer hayvan türlerinin seslerini de ustaca tekrarlamaktadır. 1998 yılında bir belgesele konu alan canlı, “Seinfeld” dizisinin müziğini nasıl profesyonel bir şekilde taklit ettiğini, gözler önüne sermiştir.

3864_lir_kusuLir kuşunun en belirgin fiziki özelliği, uzun ve süslü kuyruğa sahip olmasıdır. Bu özelliği ona inanılmaz ve mükemmel bir görünüm kazandırmaktadır. Taklit yeteneğine ek olarak sunulan şaheser görünüm, doğanın güzelliklerini gözler önüne sermektedir. Kahverengi ve kırmızı tona benzer kanatlara sahiptir. Ve renkleri olgunlaştığı dönemde farklılık göstermektedir. Ayak ve bacak kısımları siyah renkten oluşmaktadır. Gagası da aynı şekilde siyah renk ile bezenmiştir. Özellikle olgun erkeğin kuyruk yapısı daha süslü ve uzundur. Bu canlının adına lir denmesindeki etken, kuyruğunun lir çalgısına benzer bir görünüme sahip olmasındandır. Kuş sınıfında yer almış olsa da uçma yeteneğinden yoksundur.

3864_lirkuuresimleri

Lir kuşu, Güney Doğunun Avusturya bölgesinin yerleşim yerine uzak yerlerinde yaşamaktadır. Tasmanya bölgesinin ormanlık bölgelerinde de bu türe rastlamak mümkündür. Genellikle nemli bölgeleri tercih etmektedirler. Farklı bölgelere göç etmezler ve bulundukları yerleri mesken olarak belirlerler. Solucan böcek gibi hayvan türlerini yiyerek beslenirler. Tek başına ava çıktıkları gibi topluluk halinde de beslenme eylemini gerçekleştirirler. Tabi bu beslenme eylemi, yaşlarına göre farklılık göstermektedir.

Çoğalmaları Ekim ve Nisan ayında gerçekleşir. Bu dönemlerde üreyebilirler. Lir kuşunun kuluçka dönemi, bir buçuk aylık bir süreç ile tamamlanır. Anne yavrusunu iki buçuk ay kadar ilgi gösterir ve yavru bu dönemden sonra yuvasını terk etmektedir. Dişi kendi yuvasını kendi yapar ve erkek istediği dişi ile çiftleşme gerçekleştirebilmektedir.

Yazar:Elif Açıkgöz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku