Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mağaradan Gelen Lezzet: Obruk Peyniri

0 323

Mağaradan Gelen Lezzet: Obruk PeyniriKaraman’ın Divle obruk tulumu yem verilmeden, Toros Dağlarının eteklerinde doğanın o lezzetli otlarını (kekik, kuzukulağı, ardıç, çiğdem, yaban yoncası, papatya, gelincik) yiyerek beslenen keçi ve koyunların sütünden yapılıyor. Yağlı sütten yapılan divle obruk peyniri aromasıyla adeta damak çatlatıyor. Yapım aşaması tulum peyniri gibi olsa da olgunlaşması için bu obruklar içine koyulması şarttır.

Doğal şirden mayasıyla mayalanıyor bu peynir. Yazın serin kışın ılık olan özel mağaralarda bekletilerek lezzetlenmesi sağlanıyor.Bu mağara yaklaşık olarak 35 – 40 metre derinliğe ve 240 metre uzunluğa sahiptir. Peynirin olgunlaştığı yaz aylarında yaklaşık 4 – 5 derece civarındadır.

Peynirler obruklarda nasıl muhafaza ediliyor;

Nisan – Mayıs aylarında deriye sarılıp obruk içerisine yerleştirilen peynirlerin üzeri önce beyaz ve açık mavimsi bir küfle kaplanıyor ve 5 ay içerisinde bu mavi küflerin yerini kırmızı bir küf alıyor. Ancak bu küf peynirin içine geçmemektedir. Ekim – Kasım aylarında da bu peynirler obruktan çıkarılıp halka sunulur. Bu mağaralardaki mikroflora nedeniyle kendine özgü küfü ve tadı oluşmaktadır.

Mağaradan Gelen Lezzet: Obruk PeyniriFransız bilim adamları bu mağaralarda bulunan bakterilerden numune alıp kendi ülkelerinde divle obruk peynirini oluşturmaya çalıştılar ancak başaramadılar. Fransızların Ünlü rokfor peyniri yapay mağaralarda ve mahsenler de saklanıyor ve oldukça yüksek fiyatı nedeniyle sadece talebe yetecek kadar üretimi yapılıyor. Ama divle obruk peyniri ise yıllık üretimi sadece 70 ton kadardır. Rokfor peynirinin kilosu 500 lirayken, bizim divle peynirimiz 50 liradır. Ve dünyadaki en kaliteli ve lezzetli 5 peynirden biri olmuştur.

Umarız bu orjinalliğini koruyan değerli peynir çeşitimiz kalite standartlarından ödün vermeden üretimini arttırır ve dünya markası haline gelir.

Kaynakça:
https://onedio.com/haber/dunyanin-en-kaliteli-5-peynirinden-biri-divle-obruk-peyniri–612872
https://www.1organik.com/divle-obruk-peyniri-hakkinda-bilgi.html

Yazar:Hatice Öztürk

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.