Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Marakeş Neden “Yedi Aziz Şehri” Olarak Bilinir?

0 274

Fas‘ın Marakeş şehri, uzun ve ilginç bir geçmişi olan eski bir imparatorluk başkentidir. Kültür ve mirasın merkezi olan Marakeş, Fas’ın en popüler turistik yerlerinden biridir. Eskiden Medine’yi çevreleyen yüksek duvarların renginden dolayı, Kızıl Şehir, Gül Şehri olarak bilinse de en çok Yedi Aziz Şehri olarak anılmaktadır.

Yedi Aziz Hikayesi

Marakeş’e kentin çeşitli tarihinin ayrıntılarını bilen kişiler tarafından sık sık Yedi Aziz Şehri denir. Marakeş, 200’den fazla azizin dini ve manevi öneme sahip nihai dinlenme yeridir. Bunlardan yedi tanesi ise günümüz de Marakeş Neden "Yedi Aziz Şehri" Olarak Bilinir?bile saygıyla anılmaktadır.

Marakeş’in Yedi Azizleri ile Regraga’nın Yedi Azizleri

Moulay İsmail’in Marakeş’teki türbeleri teşvik etme konusundaki temel motivasyonlarından birinin o zamanki Regraga Yedi Azizlerinin popüler tapınakları ile yarışmak olduğuna inanılıyor. Bu tapınaklar Essaouira’nınyakınında bulunmaktadır. Mezarlar, Mekke’yi ziyaret ettikten ve Hz. Muhammed ile görüştükten sonra İslam’a dönen yedi Hristiyan kalıntılarını içermektedir. Fas’a döndükten sonra azizler islamiyeti yaymak için çok çalışmışlardır. Marrakshi mabetlerinin tanıtımını yapan Moulay İsmail, Marakeş’in bölgedeki başlıca dini merkezlerden biri olduğunu kanıtladı.

Yedi Azizlere Genel Bakış

Abou Yaacoub Ben Ali Assenhaji Marakeş’te doğdu ve bütün hayatını şehirde geçirdi. Ayrıca Sidi Youssef Ben Ali olarak bilinen mağarada yaşamak için emekli oldu. Cüzzamdan acı çeken yerli halk, onun uzun süre yaşamasını beklemiyordu. Beklenenden daha uzun bir süre yaşadı ve merakla uyandı, sonunda insanlar farklı konularda tavsiyelerde bulunmak için mağarayı ziyaret etmeye başladı. Sonunda 1196’da vefat etti.
Şimdilerde bir İspanyol yerleşim bölgesi olan Ceuta’nın kuzey bölgesinde doğan Qadi Iyad ibn Musa, saygın bir dini liderdi. Ayrıca Kadık Ayyad olarak da bilinen Marakeş üniversitelerinden biri bilgin onuruna seçildi. 1149’da öldü.
İspanya’nın Malaga kentinde doğan İmam Abderahim Souhaili, fakir bir aileden kör bir adamdı. Kuran’ı ezbere öğrendi ve bilgin biri oldu. Endülüs’ten ayrıldı ve 1185’te Marakeş’te öldü.
Belabbas Ahmed Sebti Ceuta’da doğdu. Sidi Bel Abbas olarak da bilinen, sık sık Marakeş Patronu Aziz olduğu söylenir. Sık sık, çalışmasını isteyen Marakeş Neden "Yedi Aziz Şehri" Olarak Bilinir?annesinin isteklerine karşı çalıştı. Öğrenmesini ilerletebilmesi için annesine aylık bir ödenek veren yerel Şeyh’in dikkatini çekti. Fakirlerin şampiyonu oldu ve 1204’te öldü.
Essaouria’ya yakın küçük bir kasabada doğan Ebu Abdullah Muhammed el Cezuli, Berberi kabilesinin Sufi lideriydi. Sidi Süleyman Al Jazul olarak da bilinen en büyük başarılarından biri popüler bir dua kitabını bir araya getirmekti: Dala El-Khairat. 1465 yılında öldü. Aslen köyünün yanına gömüldü, cesedi daha sonra Marakeş’e taşındı.
Sidi El Aziz dindar bir adamdı. Yaşarken tanınan bir insan oldu. 1508 yılında vefat etti. Sidi Abdel Aziz olarak da bilinir.
Sidi Abdullah Ghazouani, Sidi Abdel Aziz’in takipçilerinden biriydi ve kendi başına saygın bir figür oldu. 1500’lerin başında Marakeş’i istila etmeye çalıştıklarında Portekiz‘e karşı direniş hareketine öncülük etti. 1528’de öldü ve mezarı, Marakeş’teki yedi bölgeden biri oldu.

Marakeş Neden "Yedi Aziz Şehri" Olarak Bilinir?Yedi Aziz’in Mezarlarını Ziyaret Etmek

Mezarları ve anıtları ziyaret etmek geçmişte olduğu kadar yaygın olmasa da, mabetler halâ saygılarını göstermek, iyi şans bulmak ve dua etmek isteyen çok sayı da insanı çekiyor. Kutsal yer olarak görünmeleri nedeniyle Müslüman olmayan ziyaretçilere kapalıdır. Müslümanlar, mabetlerde dua ediyor ve iç huzuru sağlamaktan, adanmışlıklarını güçlendirmekten, hastalıkları iyileştirmeye ve yaşam hedeflerine ulaşmaya kadar çeşitli konularda yardım talep ediyorlar.

Kaynakça:
https://theculturetrip.com/africa/morocco/articles/why-marrakech-is-also-known-as-the-city-of-seven-saints/

Yazar: Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.