Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Medine’de İlk Namaz Nerede Kılındı?

2 2.591

Kuba mescidini Medine’de bulunmakta, Kuba Mescidi’nin ilk mescit olduğunu bilinmekte ama Peygamberimizin Medine’de ilk namazını da orada kıldığı bilinmektedir. Normalde ise Peygamberimiz Medine’de ilk namazını Kuba mescidinin 500 metre kadar ters istikametinde bulunan Ben-i Uneyf Mescidi diğer adı ile Musabbah Mescidinin bulunduğu yerde kılmıştır.

Unutulmuş Bir Sünnet

Hicrete bakıldığı zaman 15 günlük bir yolculuk söz konusu. Hicretin ilk 3 günü Sevr mağarasında, ardından 8 günü yolculukta ve son 4 günü Kuba köyünde geçmiştir. Peygamberimizin bir hususiyeti vardı o da şu idi; Bir şehre girildiği zaman önce sabah namazı vakti sabah namazı kılınıp şehre öyle girilirdi. Öğle, akşam veya yatsı vakti girilmezdi,bakıldığında eski Türk devletlerinde bu uygulanıyordu. Örneğin; Büyük Selçuklularda Sultan Alparslan’ın oğlu, Melikşah hükümdar olduğu zaman Bağdat’a ilk kez girecektir, Abbasi Halifesi kendisini karşılayacaktır. Ancak apar topar Bağdat’a girip Halifenin sarayına uğramamıştır, gece sabaha doğru Bağdat önlerine orduyla gelip çadırlar kurarak orada beklemiş, ardından sabah olunca Sultan Melikşah sabah namazını kılıp sonra Bağdat’a girmiştir. Bağdat’a girilince hemen Halifenin yanına gidilmemiştir. Önce Ebu Hanefi hazretlerinin yanına uğrayarak onun kabrini ziyaret etmiştir, sonra Abdülkadir Geylani hazretlerinin kabrine uğrayıp ondan sonra Halifeyi ziyarete sarayına gitmiştir. Bu olaya bakıldığı zaman unutulmuş bir Peygamber sünneti olduğu görülmektedir.

Medine’de İlk Namaz

Medine'de İlk Namaz Nerede Kılındı?Peygamberimizde aynısını yapmıştır. Hicretin Medine’den önceki son durağı Kuba köyüdür. Kuba’daki ilk adımda Kuba köyünün girişinde bulunan Ben-i Uneyf’tir. Buraya Ben-i Uneyf denilmesinin sebebi ise Ben-i Uneyf kabilesi burada yaşadığı içindir. Medine’de 2 büyük kabile bulunmaktaydı, ilki Evs diğeri ise Hazrec kabilesi idi. Evs kabilesine bağlı bir küçük kabile Uneyf Kabilesiydi. Burası onların bölgesiydi o gece daha sabah namazının vakti yeni girmişti, Peygamberimiz Hz. Ebubekir ve yanlarındaki yardımcılar ile Kuba’ya giriş yapıyorlar. Ardından İslamın Medine’deki ilk namazı burada kılınıyor. Ben-i Uneyf Mescidin’de, diğer adıyla Musabbah Mescidi. Sabaha doğru kılınan namaz, sabah karşılanan bir yer, anlamına gelmektedir.

İnşa Edilmiş İlk Mescit

Ardından sabah namazı kılındıktan sonra Kuba’ya doğru ilerleniyor ve orada tam 4 gün kalınıyor, bu 4 gün boyunca iki ayrı sahabenin evinde konaklıyorlar. O kadar hassas bir insan olduğu şu olaydan anlaşılmakta; O sahabelerden biri evli diğeri ise bekar, evli olan sahabenin evinde geceyi geçirmiştir, sabah ise bekar sahabenin evinde konaklamıştır. Çünkü evli sahabe gündüz çalıştığından dolayı, eşi ise evde yalnız bulunmaktadır. Bu durum uygun karşılanmadığı için sabah vakti bekar olan sahabenin evinde konaklamıştır. Ardından o zamanlar Kuba ahalisinin hurmaları kuruttukları bir alanın olduğu yere dört duvardan ilk Kuba Mescidi inşa edilmiştir ve Peygamberimiz bizzat inşasında çalışmıştır.

Yazar: Akif Taşkan

2 Yorumlar
  1. Tugba diyor

    👏👏harika cok güzel anlatilmis Allah razı olsun ne güzel böyle hayırlı islerle meşgul olmak Allah yolunuzu acik etsin devamini bekliyoruz👍🙏

  2. Mehmet diyor

    Çok başarılı ve bilgi verici bir yazı olmuş aydınlatıp bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.