Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Selülit ve Çatlaklar İçin Kahve Masajı Faydalı mıdır?

0 518

Kişinin cildinin sağlıklı görünmesi kendini iyi hissettirir ve moral düzeyini yükseltir. Çatlaklar ve selülitli bir cilt görünümü pek çok kadının ortak şikâyetleri arasında yer alır. Durum böyle olunca bu konu ile ilgili alternatif çözüm arayışlarına olan ilgi de çok olur. Bu cilt problemleri özellikle hamilelikten, aşırı kilo alımından veya kilo vermeden sonra ortaya çıkabilir ve her ne kadar cildin en üst tabakasında gibi görünseler de, çatlaklar aslında orta tabakadadır. Bu durum, yalnızca topikal tedavi ile giderilmesini zorlaştıran bir durumdur. Neyse ki, yüzeyin altındaki dokuları etkileyebilecek şekilde bazı adımlar atmak mümkündür. Bu yazıda çatlak ve selülit için kahve ne gibi faydalar sağlayabileceği ve nasıl uygulanacağına dair bilgiler bulunmaktadır.

Kahve ve Cilt Bakımı

Selülit ve Çatlaklar İçin Kahve Masajı Faydalı mıdır?Kahve, cilt bakımına sağladığı faydalı özelliklerden dolayı giderek daha çok önem kazanmaktadır Kahve ile cildi fırçalama veya ovma tekniği ile muhtemelen herkesin mutfağında olan iki basit malzeme ile cilt bakımı yapmak mümkündür. Fakat bilinmesi gerekir ki her tedavi gibi, sonuçları görmek zaman alır, bu yüzden sabırlı olmak gerekir. Ayrıca faydalarını daha etkili bir şekilde görmek için kahve peelingini sabah erkenden kullanılması faydalıdır. Kahvenin aroması cildi uyandıracak ve güne güçlü bir şekilde başlamasını sağlayacaktır.
Selülit tüm kadınların yaklaşık yüzde 80-90’ını etkileyen bir cilt problemidir. Son derece yaygın olmasından dolayı, internet aramalarında en çok aranan konuların başında selülitin nasıl azaltılacağı konusudur. Mevcut araştırmalar sayesinde artık selülitin sayısız neden içeren ve çok yönlü tedavi ve yönetim gerektiren karmaşık bir konu olduğunu anlaşılmaktadır.
Peki, selülite neden olan nedir? En iyi tedavi seçenekleri nelerdir? Selülit sadece cildin dermal tabakasına (bağ dokusu tabakası) deri altı yağ şişmesinden kaynaklanmakla kalmaz, aynı zamanda bölgeye kan akışının azalması, kollajen üretimini azaltmanın yanı sıra lenfatik drenajı azaltmasına da neden olur( Bu durum genellikle dar ve baskı yapan kısıtlayıcı kıyafetlerin kullanılmasından donra yaşanır. Yaş, cinsiyet, DNA, diyet, etnik köken, değişen dermal matris ve aktivite düzeyi de selülite katkıda bulunabilir. Uzmanlara göre selülitin tedavi edilebilir üç bileşeni vardır, bu bileşenler şunlardır:
• Kollajen için yağlar azaltılmalı ve kan dolaşımını artırılmalıdır.
• Masaj yaparak bölgede lenfatik drenajı arttırılmalı
• Sağlıklı bir diyet ve egzersizle birlikte uygulanmalı.
Selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olmak için kahve ile cildi masaj yaparak ovmak yardımcı olmaktadır.

Selülüt ve Çatlaklar İçin Kahve Nasıl Uygulanır?

Selülit ve Çatlaklar İçin Kahve Masajı Faydalı mıdır?Selülitle masaj yapmak için 5 Dk. Yeterlidir ve malzemeler muhtemelen her evde bulunan malzemelerdir. Bunun için gerekli malzemeler şunlardır:
• 1 fincan kahve telvesi
• ½ fincan hindistancevizi yağı (veya tatlı badem yağı)
• bardak kalın taneli şeker (Bu tarif için turbinado şekeri kullandım)
• 4-8 damla tarçın yağı (çok hassas cildi olanlar daha az kullanabilir)
• 8 damla vanilya yağı veya 1 çay kaşığı yemek vanilyası

Uygulanması

• Büyük bir kapta kahve telvesi, hindistancevizi (veya tatlı badem) yağı, şeker ve uçucu yağlar eklenerek karıştırılır.
• Homojen bir karışım elde edilir
• Karışım yeniden kullanılabilir bir kapta saklanmalıdır. Uçucu yağların kullanılması nedeniyle, cam veya yüksek kaliteli plastik tercih edilir ve duş güvenliği için plastik kaplar muhtemelen en iyi seçim olacaktır. Bu karışım buzdolabında bir yıla kadar saklanabilir.

Kahve ile Masaj ve Ovma İşlemi Nasıl Yapılır?

Duş alındıktan sonra temiz cilde, selülitin bulunma olasılığı yüksek bölgelere (kalça ve uyluk) ve ayrıca selülitin görünür bölgelerine masaj yapılarak uygulanmalıdır. Hassas cildi korumaya özen göstererek, tolere edildiği kadar kuvvetlice masaj yapılmalıdır. Ciltte alerjik reaksiyon olmaması için 5 dk. Masaj yapıldıktan sonra bölge iyice durulanmalı ve kurulanmalıdır. Kahve ile peeling yapıldıktan sonra bölgeye Greyfurt selülit kremi gibi yüksek kaliteli bir nemlendirici uygulamak uygulamanın etkisini artırmaya faydası olacaktır. Ovulan alanlara geçici olarak kızarıklık olması normaldir. Herhangi bir rahatsızlık veya tahriş devam ederse, kahve daha ince şekilde öğütülmeli daha ince şekeri kullanılmalı veya tarçın yağını kullanılmamalıdır.

Kahve ile Masajın Selülitlere Faydaları

Selülit ve Çatlaklar İçin Kahve Masajı Faydalı mıdır?Kahve telvesi ciltteki ölü derileri soyarken, kafein kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur ve cildi sıkılaştırır. Hindistan cevizi yağı nemlendirmeye yardımcı olur ve birçok güçlü cilt faydasına sahiptir. Şeker, cildin daha fazla pul pul dökülmesine önlemeye yardımcı olmaktadır. Tarçın yağı, kan damarlarının genişlemesini sağlayarak ciltte ince bir dolgunluk etkisi yaratmaktadır, böylece selülit görünümünde azalma yaşanır. Pek çok kişi, selülitten nasıl kurtulacağına dar çözümler aramaktadırlar. Kahve telvesi ile yapılan ovmaların selüliti tamamen ortadan kaldıramasa da, selülit görünümünü gözle görülür biçimde azalttığı bulunmuştur.
Bunun, kan akışını artıran ve cildin sıkılaşmasına neden olan kan damarlarının genişlemesine neden olan kafeinden olduğu düşünülmektedir. Kahve fırçaları iki ana etki mekanizmasıyla çalışır. Bunlar kafeinin yağ (yağ) dokusu üzerindeki doğrudan etkileri ve masajın etkileri şeklindedir. Kahve ile masaj yaparak ovmak dokuda bulunan ödemini azaltmaktadır ve muhtemelen kolajen ( keratinositler) üretmekte olan hücrelerin aktivitesini artırmaktadır. Böylelikle yağ hücrelerinin ( adipositler)etkinliği de azalmış olur. Selülit için bu kahve ile ovma uygulaması yapılmalı ve en iyi sonuçlar için haftada 2-3 kez kullanmaya dikkat edilmelidir.
Antioksidanlar cildi toksik atıklardan arındırmaya yardımcı olarak cildin görünümünü iyileştirirler. Daha sıkı bir cilt daha sağlıklı görünür v ve daha iyi bir görsel görünüme sahip olması, kişinin kendine olan güvenini artırır. Kahve bazlı vücut ovma ürünleri ayrıca güneşin UV ışınlarından koruma sağlar ve bu güneş lekelerini uzak tutar. Kahvenin doğal bir peeling özelliği vardır. Eksfoliasyon, ölü cilt hücrelerini, kiri ve gevşek cildi temizler. Cildi aydınlatan ve sıkılaştıran ekstra kollajen üreten kahve peelinginin ek faydası ile bu çatlakların kaybolmasına kolayca yardımcı olunabilir. Kahve bazlı vücut peelingini denemeyenler, özellikle kafeinin doğal iyileştirici özelliklerinden yararlanmak için denemeleri önerilir. Çünkü kahve, rahatsız edici çatlakların ve selülitin doğal olarak azaltılmasına yardımcı olabilecek en gözde doğal çözümler arasındadır.

Kaynakça:
https://bodybreakfast.com/blogs/news/how-coffee-scrub-works-on-stretch-marks-cellulite

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.