Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Menopoz Döneminde Sıcak-Ateş Basmaları ve Terlemeler

0 397

hot flashBu belirtiler kadınların %50sinde görüldüğü gibi, hiç de yaşanmayabilir. Ancak bu belirtilerin ortaya çıkması halinde, kısa ve uzun olarak oldukça rahatsız edici, yaşam kalitesini bozan belirtilerdir. Ortalama 4 dakika sürer.

Sıcak basmaları sıcak hissetmenin ardından gelen boşalmalardır. Bu durum bazen şahsı giysileri değiştirecek kadar fazla olabilir. enelde her kadında sıklığı, süresi, ağırlığı değişmekle beraber, çoğu kadında 2,5 yıldan sonra azalmaya başlasa da bazı kişilerde ömür boyu da sürdüğü görülmektedir. Sıcak basmaları, Afrikalı Amerikalılar ve Latin kökenli kadınlarda bu belirtiler da fazla görülmektedir. Asyalı ( Çinli ve Japon) kadınlarda ise daha az rastlanır. Bu farklılığın nedeni, diyet, yaşam tarzı, çevresel ve kültürel faktörlerle ilgili olduğu gibi, bulguların bildirilmemesiyle de ilgili olabilir. Ayrıca ateş basmalarını arttırıcı bir etki yapan unsurlardan bir tanesi de sigaradır.

Cerrahi menopoz, fizik aktivite, alkol alımı, sosyoekonomik durum, ıcak basmaları ile ilgilendirilememiştir. Sıcak basmalarının hangi kadınlarda olacağını saptayabilmek için bir yöntem halen bulunamamıştır.

3187_ates2

Kadınların ortalama %30-50sinde birkaç ay içinde, %85-90nında 4-5 yıl içinde bu şikayetler geçer. Kadınların %10-15inde orta yaş ile 60lı yaşlar arasında bu semptomlar devam eder. Ancak, bazı hastalarda neden geçip de, bazı hastalarda geçmediği bilinmemektedir.
İnsanlarda vücut sıcaklığının düzenlenmesi, damar genişlemeleri ve terlemeyle ısının salıverilmesiyle ısıyı düşürme şeklinde; ısıyı muhafaza ise damarların daralması ve titreme ile olur. Isı düzenlenmesi komplex bir olay olup, beyinde bazı merkezlerde santral uyarılar ve derideki damarların daraltılması ve genişletilmesi ile ilgili bölgesel değişikliklerle ilgilidir.

Sıcak basmaları olan kadında merkez (çekirdek) vücut ısısı postmenopozal sıcak basmaları oldukça komplex bir olaty olup, vücutta oluşan birçok hormon veya çeşitli kimyasal maddelerle ilgili kalp-damar sistemindeki değişiklikler sonucudur. Estrojen (hormon) tedavisi,bu sıcak basmalarını önlemektedir.

Kaynakça:
Menopoz Yönetimindeki Bitkisel Estrojenler Etkili Midir? – Ege Üniversitesi

Yazar:Duygu Zafar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku