Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ardıç Kuşu

0 7.868

6609_ardic_kusu_ozellikArdıç kuşu, kutuplar hariç dünyanın hemen her bölgesinde yaşayan bir kuş çeşididir. Özellikle Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarında birçok Ardıç kuşu türü yaşamaktadır. Ardıç kuşunun en büyük özelliklerinden biri, oldukça güzel ötüşü olan bir kuş türü olmasıdır. Bu kuşlar Turdidae familyasına bağlıdır ve uzunlukları 12 ile 28 cm arasında değişmektedir. Ardıç kuşlarının genellikle sırtları kahverengi, göğüsleri beyaz ve beneklidir. Kuyrukları uzun olmayan Ardıç kuşlarının gagaları oldukça ince ve uzundur.

Ardıç Kuşunun Beslenmesi

Ardıç kuşları obur kuşlardan biridir. İsmini aldıklar Ardıç meyvesine oldukça düşkün olan Ardıç kuşlarının sayesinde Ardıç meyveleri bulunmaktadır. Bu kuşlar Ardıç meyvelerinden yerken tohumlarını ağacın etrafına dökerler. Ardıç kuşlarının dışkısı sayesinde yeni ardıç ağaçları çıkar. Ayrıca, böcek ve solucanlar ile de beslenmektedir. Böcek ve solucanları bulabilmek için yerde sıçrayarak dolaşan Ardıç kuşları, aynı zamanda bir ağaçta gizlenerek avının üzerine hızlı bir şekilde de atlayabilme özelliğine sahiptir. Salyangozlar da bu kuşlar için önemli bir besin kaynağıdır. Salyangozları taşa vurarak kabuğunu kırarlar ve öyle tüketirler. Bunun yanı sıra üzümü de oldukça seven Ardıç kuşları genellikle üzüm bağları arasında dolaşmaktadırlar.

6609_ardic_kusuArdıç Kuşu Çeşitleri

Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde çeşitli Ardıç kuşları yaşamaktadır. Ülkemizde fazla görülen Ardıç kuşu çeşitleri şunlardır:

Ökse Ardıcı: Ökse otlarının etrafında bulunan Ardıç kuşlarıdır. Ülkemizde doğu kesimleri haricinde hemen her yerde görülebilmektedir.

Boğmaklı Ardıç: Diğer Ardıç kuşu türlerine göre daha az görülmektedir. Yetişkininin boynunda beyaz bir leke bulunmaktadır. Bu tür, daha çok kayalıkları sevmektedir.

Karatavuk Ardıç: Bu Ardıç kuşu türünde erkeğin rengi siyahtır. Göz çevresi ve gagası ise turuncu renktedir. Dişisinin rengi ise kahverengidir. Bu türün ötüşü oldukça güzel ve dikkat çekicidir.

Kızıl Ardıç: Bu ardıç türünün göz üstünde sarı sürmesi vardır. Ülkemizde batı ve orta kesimlerde bulunmaktadır. Diğer türlere göre daha az görünmektedir. Bu ardıç türünde benekler çizgi şeklinde bulunmaktadır.

Öter Ardıç: Göğüs kısmında ve kanatlarının altında sarı renkte benek mevcuttur. Daha çok ormanlarda görülmektedir. Öter ardıçların benekleri üçgen şekildedir ve bu özellikleriyle ayırt edilmektedir.

Tarla Ardıcı: Tarla ardıcının göğüs kısmı sarı renktedir. Bu ardıç türü büyük sürüler halinde gezmektedir. En aktif ardıç türlerinden biridir ve ülkemizde çok sayıda bulunmaktadır.

6609_ardic_kusu_nerede_yasarArdıç kuşlarının ömrü genellikle 20 ile 25 yıl arasındadır. Bu kuşlar ötmeyi oldukça sevmektedir. Sinirli ya da mutlu olduklarında bunu öterek belli ederler. Ardıç kuşları genellikle ağaç kavuklarına yuva yaparlar. Bunun yanı sıra toprak üstünde yaşayan Ardıç türleri de mevcuttur. Bu kuşların yuvalarının üzeri genellikle açık olmaktadır. Yıl içinde genellikle 2 kez kuluçkaya yatan bu kuşlar her defasında 5 ya da 6 yumurta yaparlar. Ardıç kuşlarının kuluçka süresi ise ortalama 2 haftadır.

Ardıç kuşlarının yavruları yumurtadan çıktıktan sonra yaklaşık 2 hafta içinde gelişerek uçmaya başlarlar. Gelişimleri oldukça hızlı olan bu kuşlar, hemen avlanmaya başlarlar. Ardıçlar tombul vücut hatlarına sahiptir ve adeta doymak nedir bilmezler. Ardıç kuşları genellikle İlkbahar döneminde çiftleşmektedir.

Ardıç kuşunun kökeni oldukça eskiye dayanmaktadır. Avrupanın kuzey bölümünde üreyen ve yazı geçiren Ardıç kuşları kış döneminde ise İtalya, Türkiye gibi daha sıcak ülkelere göç etmektedirler. Bunun yanı sıra tüm mevsimleri aynı coğrafyada geçiren türleri de mevcuttur.

Ardıç kuşları ülkemizde sık görülen bir kuş türüdür. Ardıç ağacı ile olan hikayesi birçok coğrafyada bilinen bu güzel sesli kuşlar, her an her yerde karşımıza çıkabilmektedir.

Kaynakça:
http://www.kuslar.gen.tr/ardic-kusu.html

http://www.rspb.org.uk/discoverandenjoynature/discoverandlearn/birdguide/name/f/fieldfare/index.aspx

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku