Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Microsoft Açık Akademi Nedir?

1 507

2681_72437_556266541071174_604898316_n

Microsoft Açık Akademi, içeriği yazılımın öncü markalarından Microsoft’un Türkiye uzantısı, Microsoft Türkiye tarafından sağlanan ve herhangi bir ücret talep edilmeden herkese açık olarak sunulan bir bilişim platformudur. İçerik bakımından Veritabanı yönetimi, Visual Studio ile yazılım programlama, Windows Phone 8 için yazılım geliştirme, Windows Azure Platformunun Kullanımı, Web Uygulama Geliştirme gibi birçok bilişim konusunda farklı başlıklar altında eğitimler verilmektedir. Kullanıcılar bu eğitimleri belli bir sıraya göre veya seviyeye göre almaktalar. Bunu ‘akademik’ eğitimlerde ki sınıf atlamalarına da benzetebiliriz.

Platforma önce “Aday Yazılımcı” olarak başlamaktasınız ve daha sonra kademe kademe ilerleyerek Üstad Yazılımcıya kadar unvan alabiliyorsunuz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta eğitimleri alırken acele etmemek ve mümkün olduğunca ezberden kaçınmak ve akılda kalıcı olacak şekilde ve anlayarak ilerlemek. İster yazılım konusunda amatör biri olun isterse de yazılım alanında deneyim sahibi olan biri olun elinizden geldiğince bütün eğitim konularında iyi puan almak için çaba sarf etmeye çalışın. Zira Microsoft Açık Akademi sadece ücretsiz bir okul görevi üstlenmekle kalmayıp, yapılan sponsorluk anlaşmaları sayesinde hayal ettiğiniz bilişim sektörüne çok sürpriz bir şekilde giriş de yapabilirsiniz. Bu sponsorluklar ve Microsoft Açık Akademi sayesinde sizleri bekleyen fırsatları biraz sonra tekrar inceleme altına alacağız ancak isterseniz şimdi Microsoft Açık Akademi Platformu hakkında biraz daha bilgi sahibi olalım.

2681_adsiz2

Öncelikle hemen şunu belirtelim ki, Microsoft Açık Akademi Platformu internet tabanlıdır. Yani harici olarak herhangi bir bir program indirmenize gerek yoktur. Sistemi kısa bir üyelik sürecinden sonra hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Platforma üyelik sürecinde sizden bir e-posta adresi istenmekte ve bu e-posta adresi ayrıca sizin kullanıcı adınızın da yerine geçecektir. Platforma seçeceğiniz bu e-postayla girebileceksiniz. Sonradan bir sorun oluşmaması adına, seçeceğiniz bu e-postanın şifresini bildiğiniz ve kısa zaman önce de güncelleme yaptığınız bir e-posta adresi olmasına dikkat edin. Bu kısa ve kolay üyelik sürecinden sonra platforma giriş yapmaktasınız. Platform sade bir tasarıma sahip olduğu için sistemi kullanmakta da bir zorluk çekmeyeceksiniz.

Microsoft Açık Akademi Platformunda eğitimler modül şeklinde verilmekte. Başta da belirttiğimiz gibi eğitimler belli bir sıraya göre verilmekte ve isteğiniz eğitimden başlayamıyorsunuz. Ancak yazılım işini ciddiye alan biriyseniz bu sizin için bir sorun olmayacaktır aksine bilişim konusuna sıfırdan başlama şansına sahip olacaksınız. Böylelikle bugüne kadar rastlamadığınız konular hakkında bilgi sahibi olacak veya daha önce de karşılaşmış olduğunuz konularda bilgilerinizi pekiştirme fırsatı yakalayacaksınız. Her modülde konu aralarında bazı testler yapılmakta. Böylelikle iyi anlayamadığınız noktaları kolaylıkla tespit edebileceksiniz. Modül sonunda ise genel bir test yapılmakta.

Bu testte modülden aldığınız ders hakkında kapsamlı sorular bulunmakta. Bu testten alacağınız puan Microsoft Açık Akademi de ki eğitim hayatınızda sizlere olumlu veya olumsuz etkiler yapabilir; bundan dolayı eğitimleri alırken acele etmemek ve notlar alıp tekrarlar yapmak sizin daha verimli olmanızı sağlayacaktır. Modül sonu testi sizin tek sınavınız olacaktır ve bu sınava girmeden önce yapabileceğiniz en mantıklı hareket modülü tekrar gözden geçirmek. Not almanız konusunda sizlere tavsiyede bulunduk ancak eğer not almak istemiyorsanız Microsoft Açık Akademi kütüphane hizmetinden faydalanabilirsiniz. Burada modüllerde verilen eğitimlerin yazılı halleri mevcuttur ve PDF dosyası şeklindeki bu dokümanları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Kendinizi tam olarak hazır hissettiğinizde bölüm sonu sınavlarına girebilirsiniz. Anlattıklarımızdan sistemin yavaş işlediğini veya

2681_1001794_600395953324899_491614043_nMicrosoft Açık Akademi eğitiminin uzun süreceği hissine kapılabilirsiniz. Ancak sistemin toplam modül sayısı 16 veya eklenebilecek olası modüllerle birlikte 20′ yi geçmeyecek şekilde. Anlattığımız şekilde sindirerek ve notlarınızı tekrar ederek eğitim alırsanız bir modülün sizden alabileceği vakit en fazla 1 haftadır. Ancak eğitim süresinin uzunluğu veya kısalığı size bağlı olarak geçekleşir. Eğer yazılım dünyasıyla yeni tanışan biriyseniz modülleri bitirme süreniz biraz uzayabilir. Ancak eğer hırslı biriyseniz hafta değil birkaç gün bile sizlere yeterli olacaktır. Burada kritik olan nokta sürenin uzunluğu veya kısalığı değil. Asıl önemli olan Microsoft’un herkese herhangi bir ücret talep etmeden sunduğu bu platformdan mümkün olduğunca iyi yararlanabilmek. Bugün Microsoft Açık Akademi de bulunan neredeyse bütün bilgileri arama motorların aratıp kolayca bulabilirsiniz. Ancak Microsoft Açık Akademi sayesinde bilgileri düzenli olarak almaktasınız. Belli bir sıralamaya göre eğitim aldığınız için herhangi bir konuda eksikliğiniz kalmıyor. Ayrıca sınav sistemi sayesinde bilgilerinizin yeterliliğini de ölçebiliyorsunuz.

Modül eğitimleri sayesinde herkese bir kolaylık da sağlanmakta. Eğitimlerinizi isterseniz kendiniz okuyarak alabilir isterseniz de ‘öğretmeninizden’ dinleyerek alabilirsiniz. Evet Açık Akademinin sunduğu bir avantajda eğitimleri dinleyerek alabilmek. Eğitimleri uzun saatler okuyarak almak göz yorgunluğuna sebebiyet verir. Bundan dolayı eğitimleri okumak yerine dinleyerek de alabilirsiniz. Ayrıca seslendiren kişilerin düzgün bir aksana sahip olması da derslerin daha verimli alınmasını sağlayan güzel bir detay.
Microsoft Açık Akademi yalnızca ücretsiz ders verme imkanı sağlamakla kalmayıp gerçek bir akademi ortamını sanal ortamda gerçekleştirmeye çalışmış. Bu sayede platforma üye olanlar birbirleriyle kolayca etkileşim içine girebilecekler. Sosyal paylaşım sitelerine benzeyen bu özellik sayesinde sadece bilişim dünyasını konu alan paylaşımlar bulunmakta. Ayrıca kendinize ait blog sayfaları da açabilmektesiniz. Bir deneyimi, bir sistemi, yazılım hakkında püf noktalarına benzer şekilde başlıklar oluşturup makaleler yazabilirsiniz. Bu sayede Microsoft Açık Akademi de kendiniz hakkında iyi bir izlenim sağlayabilirsiniz. Ayrıca çeşitli gruplara da üye olabilirsiniz. Bu gruplarda sorulan sorulara yanıt verebilir yada kendiniz sorular sorabilirsiniz. Bu özellikte yine sizin yararınıza olacaktır. Zira sorulan soruların kaçına cevap veriyorsunuz veya niye veremiyorsunuz bunları analiz edip bu sayede eksik kalmış olan noktaları tespit edebilirsiniz. Zevkli bir özellik olan Sosyal uygulamasında daha bir çok özellik bulunmakta. Bunları keşfedip zevkini almakta sizlere kalmış.

2681_image

Platform hakkında bu kadar genel bilginin yeterli olduğunu düşünüyor ve Microsoft Açık Akademinin asıl odaklandığı nokta olan ‘kariyer’ konusuna değinmek istiyoruz. Microsoft Açık Akademi önce de belirttiğimiz gibi ücretsiz bir eğitim platformu. Ancak her ne kadar içinde Akademi geçiyor olsa da daha çok bir kursa benzetebiliriz. Eğitiminizi bitirdiğinizde ‘E, şimdi ne olacak’ benzeri duygular içerisine girebilirsiniz. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki Microsoft Açık Akademi gerçek hayattaki eğitim sistemine benzememektedir. Yani eğitimin sonunda bir şirkette çalışmanız için size bir sınav uygulanmıyor.Sistemin amacı önce sizlere modüller eşliğinde bir ‘tekrar’ yaptırmak. Hayalinizde ki bilişim şirketinde çalışmadan önce eksikliklerinizi görmek ve tamamlamak için bu size adeta bir armağan olacaktır. Sonra ki adım ‘staj’. Platform belli aralıklarda yarışmalar düzenlemekte. Bu yarışmaları platformda ki Kaynaklar>Takvim ve Duyurular kısmından takip edebilirsiniz. Bu yarışmalar da sizden genellikle kendinize ait bir yazılım geliştirmeniz istenir.

Bu sayede işinize başlamadan önce sanal bir prova yapmış oluyorsunuz. Bu sebeple hızlı düşünme, rekabet gibi duygulara şimdiden alışmaktasınız. Son adım aslında tamamen size kalmış. Çünkü yapılan yarışmalar da başarılı olmak için sabırlı ve azimli bir uğraş vermelisiniz. Yazmış olduğunuz yazılımlar sizlere birinci etmese de her geliştirdiğiniz yeni uygulama inanın sizlere unutulmaz bir deneyim yaşatabilir. Microsoft Açık Akademi düzenlediği yarışmalar sonucunda gayet güzel hediyeler de vermekte. Örneğin bu hediyelerden bazıları son çıkan akıllı bir telefon olabiliyor.

Sonuç olarak Microsoft Açık Akademi hakkında söyleyeceklerimiz; gerçekten bu işi ciddiye almaktasınız eğitimlerinizi ezberlemek yerine akılda kalacak şekilde alın ve mümkün olduğunca çeşitli etkinlik ve yarışmalara katılmaya çalışın. Bu sizleri korkutmasın zira MS Açık Akademi de sınıfta kalma, ücret talep etme gibi durumlar söz konusu değildir. Umarız bu yazımız sizlere azda olsa bir faydamız olmuştur ve en içten duygularımızla dileriz ki gelecekte istediğiniz bir işte, bir yerde çalışırsınız.

Kaynakça:
https://www.facebook.com/AcikAkademi

Yazar:İsa Gürbüz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.