Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Minimal Web Tasarımı

0 211

Web tasarımı internet üzerinden pazarlama (online marketing) sektörünün gelişmesi ile ün kazanmıştır. İnternet kullanımı Türkiye’de ve dünyada 2004 yılında önemli bir olay sonucu patlama etkisi yapmıştır. Bu önemli olay: Google’ın gerçek anlamda arama motoru olarak internetteki çıkışıdır.

Türkiye’de Google arama motorunun kullanımı 2008 yılında %95 olarak Google İnternet Reklamcılığı Semineri’nde açıklanmıştı. Sonuç olarak online alışveriş ve Google ikilisi artık internetten satış devrini başlatmıştır. Bu nedenle ziyaretçilerinize sunduğunuz web sitelerinin tasarımı çok önem taşımaktadır.
Serbest tasarımcı olarak çalışmaya devam ettiğim şu yıllarda birçok müşterim oldu. Müşterilerimin çoğu ne istediğini bilmeyen, renkli ve içinde animasyonlar olan siteleri örnek gösteren bir kesimdi. Ajans ve tasarımcılar bu kesim ile mutlaka karşılaşmıştır. Müşterileri bu konuda yönlendirmek bizim işimiz. İnsanlar sitelerinin dolu dolu olmasını, animasyon ve resimlerle süslenmesini istiyor. Web sitesi için done istediğinizde internetten bulup yerleştirmenizi söylüyor. Bu davranış bir markete girip size lazım olmayan herşeyi sepetinize eklemenize benzer. Bedelini kasada yine siz ödersiniz. Sitenize girip anında çıkan ziyaretçiler prestijiniz için ağır bir bedel olabilir.

Firma web siteleri ürün odaklı veya hizmet odaklı tasarlanır. Bu yazımızda ürün odaklı web sitelerinin tasarımı nasıl olmalı konusuna değineceğim.

Minimal tasarım ürün odaklı web siteleri için en iyi çözümdür. Ziyaretçilerinize ürettiğiniz ve satmak istediğiniz ürünü ne kadar iyi sunarsanız o ölçüde size geri dönüşü olur. Ürün pazarlamak gerçek hayatta ikna kabiliyeti ile mümkün. Sanal dünyada da aynı durum söz konusu. Ziyaretçilerinizi site tasarımınız ile ikna edebilirsiniz. Ürününüzü bir alan içerisine alarak sade bir şekilde belirtebilirsiniz.

Minimal tasarım tekniğinin bir ikinci önemli noktasıda: “Akılda Kalıcılık“. Sitede gördüğünüz ürün büyük olduğu için gözünüz ilk bunu görüyor ve beyninizde hipotalamus bunu arşive kaydediyor. Mağazaya gittiğinizde o ürün ilk aklınıza gelen olacak ve belkide onu satın alacaksınız.

Janjanlı tasarımlar yerini sade ve minimal tasarımlara bırakıyor. Web 2.0 standartları da bunu destekliyor. Sade ve mini web siteleri içeriği fazla olmayan ve insanları sıkmadan öz bilgi vermek isteyen firmalar için günümüzde tercih sebebi olarak belirtiliyor. Çok renkli sayfalarda ise göz ürün değil renk karmaşasına odaklanıyor. Bundan dolayı gelen ziyaretçiyi müşteriye çeviremiyorsunuz.

Özetle web siteniz tasarlatacağınız zaman yukarıda belirttiğim noktaları dikkate alarak hedefinize ulaşın.

Yazar: Mehmet Emre Baş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.