Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Google İndeksleme Sorunu ?

13 172

Google İndeksleme Sorunu ?Google web sitesi sahipleri için çok önemli bir arama motoru. Son zamanlarda web sitelerinin indexleri düşüyor. Yani Google’ın dizinine eklediği sayfa sayısı düşüyor. İndexlenen sayfaların azalması hit kayıplarını da direk etkiliyor. Önceden arandığında bulunabilen site şimdi arandığında yok. İşte webmasterlar için çok büyük bir sorun bu.

Resmi olarak 19 Ekim 2010’da başlandığı söylenen sorunu ben 16 Ekim’de fark ettim. Resmi olarak belirttiğim tarih sadece sorunun dile getirilmesinin en çok yaşandığı noktayı belirtiyor. Sorunu fark etmek ise çok kolay. Bir yazı eklediğimde 5 saniyede indexlenen bir sitem bu sefer indexlenmemişti. Diğer sitelerimde de bunu denediğimde sorunun WordPress alt yapılı sistemlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı aklıma geldi. Google İndeksleme Sorunu ?

Google çalışanlarından John yardım forumunda bildirilen bu sorun için çalıştıklarını söylemiş.

Google indexlenmemesi neden bu kadar önemli?
Herkes web sitesi sahibi olmadığı için index nedir,indexlenmeme sorunu nedir bunları bilmek durumunda değil. Ziyaretçiler için kısa bir açıklama yapayım.

Google bildiğimiz üzere 2004’ten sonra çıkış yapan ve en çok kullanılan arama motrou. Google’ın oluşturduğu sistemde bot dediğimiz örümcek robotlar bulunuyor. Bu botlar 3 tip.Bunlardan bir tanesi gelip sayfadaki linklerin haritasını çiziyor diğeri de gelip bu linklere giriyor ve içeriklerini veritabanına kaydediyor. Siz arama yaptığınızda 1 saniyeden bile kısa sürelerde karşınıza sonuçlar listeleniyor. Listelenen bu sonuçlara “indexlenmiş sonuçlar” diyoruz.

Bir sitenin indexi ne kadar fazla ve arama sonuçlarında ne kadar üstte çıkarsa bir ziyaretçinin o siteye girme olasılığı da o kadar artar. Bir ziyaretçinin bir siteye girmesine genel olarak “hit” diyoruz. Tekil ve çoğul hit olarak bu da farklılk gösterir. Tek ip adresinden girilmesi tekil hit anlamına gelir. Tek ip adresinden birden fazla girişte çoğul hit anlamına gelir. Bir sitenin hiti ne kadar artarsa aldığı reklamların değeri de ona oranla artar. Reklam veren yerler sitenin hitine çok önem verir.

Google Adsense kullanarak para kazanan sitelerde de hit çok önemli.Ne kadar çok kişi girerse tıklanma ihtimali o kadar artar ve bu da kazanç olarak yansır. Bu nedenle Google’da sayfaların indexlenmesi çok önemlidir webmasterlar için.

Sadece webmasterlar için mi önemlidir?
Tabiki hayır. Çünkü sizler arama yaptığınızda en iyi sonuçlara ulaşmak istiyorsunuz. Bu en iyi sonuçlardan biri de Google indexlememe sorunundan dolayı silindiğinde siz en doğru sonuca ulaşamayacaksınız. Yani memnuniyet ve memnuniyetsizlik iki taraflı. En doğru sonuca ulaşmak sizin hakkınız. Dolayısıyla yaşanan bu problem hem kullanıcı hem de site sahiplerini etkiledi.

Problemde Son Durum
Bugün itibariyle index sayılarında artışlar gözleniyor. Fakat sitelerde yeni yazı yazıldığında Google’a baktığımızda sadece aranan kelime ile ilgili içerik gözüküyor. Yazı başlığı ise indexlenmiyor. Onun yerine sitenin varsayıln başlığı çıkıyor. Bu her sitede aynı şekilde yaşanmıyor onu da beliteyim. Bazı sitelerde açıklama kısımlarının indexlenmesi ile ilgili sorunlarda oluştu.

Google İndeksleme Sorunu ?

Yukardaki resimde 1 nolu arama sonucu “Auto show 2010 bilet” araması yapılarak gösterildi ve indexlenmede problem olmadığı görülüyor. Başlıkta da sorun yok.

2 numara ile işaretlenmiş arama “google indexlememe sorunu 2”. Bu aramada sayfa başlığına baktığınızda sitenin varsayılan başlığı çıkmış. İndexlenen sayfa adresi ve başlığı malesef yok.

25 Ekim 2010 itibariyle sorun çözülmüş. Aşağıdaki resimde John tarafından bir açıklama yapılmış.Benzeri sorunlar olursa konu altından sorun ve ilgili site adresinin yazılması istenmiş.

Google İndeksleme Sorunu ?

Yazar: Mehmet Emre Baş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku