Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Mis Gibi Kokmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

0 412

Gün içinde bulunduğumuz zaman dilimi, parfüm seçimi için oldukça önemlidir. Saat dokuz ile on bir araları, kişiye uygun parfüm seçimi için uygun değildir. Sebebi ise, güne daha yeni yeni başlanmasından dolayı tam bir sonuç alınamamasıdır. Parfüm seçerken dikkat edilen bir diğer husus henüz yenilen yemektir. Henüz yeni yemek yenilip, hemen sonrasında parfüm seçimi yapmak kişiyi doğru sonuca ulaştıramamaktadır. Bu nedenle yemek yedikten baya bir sonra (tekrar acıkma hissi uyanana kadar mesela) veya yemekten önce parfüm seçilmesi daha net bir sonuca götürmektedir.

Parfüm seçimi yapılırken, bileğin iç tarafı ile değerlendirme yapılmaktadır. Bunun nedeni gün içinde elimizin üzerine, kolumuza değişik moleküllerden kokuların yapışmasıdır. Dolayısıyla da seçim yapılırken, parfümü buralara (kolun üst tarafına)sürerek denemek kişinin net bir koku almasına engel olmaktadır. Fakat bileğin iç tarafı gün içinde tamamen temiz kaldığından ve sıcak bir bölge olduğundan parfüm seçimi noktasında kişiyi doğru sonuca ulaştırır.

Seçme Aşaması Nasıldır?

Bunun için iki koku seçilip denendikten sonra bir yarım saat kadar beklenmelidir. Aksi takdirde her tarafa sürülen kokulardan doğru kokuya ulaşmayı zorlaştırır.

Kokumuzu Etkileyen Etmenler

8669_kokuYeme alışkanlıkları, ten rengi, yaş döngüsü(yirmi-otuz, otuz-kırk, kırk-elli), bulunduğu coğrafya(Akdeniz, Karadeniz, Ege) yani parfümün soğuk ya da sıcak da mı kullanılacağı, alkol alışkanlıkları, sigara alışkanlığı, baharat tüketip tüketmemek, et yeme alışkanlığı parfüm seçiminde oldukça önemlidir. Çünkü et ve sebze yiyen kişilerin terleme oranı ve hormon el dengesi farklıdır. Bu yüzden kokularda kişide kendini farklı ifade etmektedir. Bazen duyduğumuz “bu parfüm sende durduğu gibi bende durmuyor, sana daha çok yakışıyor” ifadesi bunu kanıtlar niteliktedir. İşte bazen başkasında beğendiğimiz bir kokuyu kendimiz kullandığımızda bize uymadığını, sanki beğendiğimiz o kokunun bu olmadığını düşünürüz. Bunun sebebi de gün içinde yenen yiyecekler, kilomuz, yaş döngümüz, hareket oranımız ve yukarıda sayılan diğer kokumuzu etkileyen etmenlerdir. Karşı tarafın yeme alışkanlığı, uyku düzeni ve kilosu, ten rengi, kişiliği farklı olduğu için bir parfüm karşı tarafta tabiri caizse beyaz dururken bizde siyah durabilmektedir.

Erkekler… Sizi Daha İyi İfadeyi Sağlayacak Parfüm İçin Bunlara Dikkat!

Erkekler kendilerine uygun parfümü seçerken, bulundukları sektörü de dikkate alırlarsa bu iş anlamında kendileri için bir artı sağlayacaktır. Örneğin bir banka yöneticisinin kalkıp vanilya ya da turunçgillerden bir koku seçmesi yaptırım gücünü azaltmaya sebep olabilmektedir. Bu yüzden yönetici konumundaki kişilerin, daha çok yaptırım gücünü ortaya çıkaracak içinde turunç kabuğu, ağaç kavunu gibi ( bunlar sadece örnek ebetteki onlarca çeşit mevcuttur) esansların olduğu kokular tercih etmesi bulunduğu pozisyona daha iyi oturacaktır.

Fresh kokuları genelde mağaza içerisinde ya da dışarıda hareket halinde olan kişiler kullandığında kişi hem kendisi rahat edecek hem de karşı taraftakilerin beğenisini kazanacaktır. Yine yukarıda da bahsettiğimiz gibi yeme alışkanlığı Parfüm Seçiminde çok etkilidir.

Ülkemizde sigara kullanımı erkeklerde oldukça fazladır ve tatlı koku kullanan erkeklerde sigara içiyorsa parfüm gün içinde iki-üç saat sonra ekşi ya da kötü kokmaya başlayacaktır. Bu kokuda elbette hem kişinin kendisini hem de karşı tarafı rahatsız edecektir. Bunun yanında erkekler parfümü kollarının üst bölgesine gelecek şekilde sıkarlarsa kalıcılığını uzatabilmekteler. Ve kokuyu gün içerisinde kullanacaklar ise daha hafif, akşam kullanacaklar ise daha odunsu-topraksı kokular tercih etmelidirler.

Kadınlar Kendilerine Uygun Parfümü Nasıl Seçmeliler?

8669_koku1Bayanlar kendilerine uygun parfümü seçerken yaş döngülerine, yeme alışkanlıklarına, giyim tarzlarına vs… dikkat etmelidirler. Örneğin topuklu ayakkabı kullanan bir bayanın kasları gün içinde daha çok yorulduğu için teni, düz ayakkabı kullanan birine göre daha farklı koku salgılar. Örneğin klasik giyim tercih ediyor ise sandal, oryantal, baharatlı kokular tercih etmesi daha hoş olacaktır. Mesela günlük hayatta spor ayakkabı kullanıyorsak daha fresh, daha okyanus, deniz tarzı kokular tercih etmemiz gereklidir.

Eğer ki mütevazı bir yapınız varsa vanilya ve çiçek kokularını tercih edebilirsiniz. Mesleğiniz yöneticilikse ya da yapınızda diktatörlük varsa oryantal, sert kokular tercih edilir. Çünkü kullandığımız koku aslında karşı tarafta bir yaptırım gücü yaratır. Kokumuz, bizden önce karşı tarafı etkilediğinden karakteristik özelliklerimizi karşı tarafa kokumuzla vermemize yardımcı olur.

Bayanlar parfümlerinin kalıcılığını arttırmak için tenlerinin iç bölgelerinde kullanmalılar (Elin üst tarafı değil de içi, mesela bileğin iç tarafı). Ayrıca parfümü gün içinde hangi saat diliminde kullanıyorsak ona göre tercih yapmalıyız. Mesela akşam ise daha yoğun kokular tercih olmalıdır çünkü akşam saatlerine koku molekülleri yorulduğundan hafif kokuları algılamak zorlaşmaktadır.

Genç Kızlar Ve Erkekler Nasıl Kokular Kullanmalıdır?

Genç Kızlar vanilyalı ya da çiçeksi kokular tercih ettiklerinde hem kendilerini hem de karşı taraftaki kişileri yormazlar. Orkide, mine çiçeği ve sümbüllerin içinde olduğu kokular esmer tenliler için idealdir. Beyaz tenliler için portakal kabuğu, narenciye tarzında kokular yerinde olacaktır.

İşin başka ilginç boyutu ise, Doğru Koku Seçiminin sınav öncesi sterse iyi geldiğidir. Örneğin kan portakalı, greyfurt, bergamot tarzı şeyleri koklamak (yemek ve içmek ), dikkati arttırdığından konsantreyi toparlamaya yardımcı olur.
Genç bayan ve erkeklerin genel anlamda uzak durması gereken kokular paçuli, sandal gibi kokulardır. Çünkü bunlar sert kokular olduğundan kişinin hormonal dengesini agresifleştirebilmektedir. Bu yüzden genç kız ya da erkekler sert ve net duran kokuları (özellikle kış kokuları) kullanmamaya dikkat etmelidirler.

Şekerli Kokular Kullanılmak İstenirse Bunlar Göz Önünde Bulundurulmalıdır!

Şeker kokularının menopoz döneminde olan ya da bu dönemi geçirmiş olan bayanlarda kullanılması tercih edilir. Bu dönemde hormon el denge değiştiğinden dolayı, ten Şeker Kokularını çok güzel ifade edebilmektedir. Aksi takdirde, gün içinde terlemeden, hızlı tempodan ve hormon al dengeden dolayı Şekerli Kokular bayan teninde ancak bir iki saat tutmak mümkün olmaktadır. Ki şekerli kokular başka koku maddeleriyle karıştırılırsa bile (kokunun kalıcılığını arttırmak adına) bu süre ancak dört saate çıkmaktadır. Tabi ki bu da kişileri tatmin edici bir süre değildir. Fakat kırk beş ile elli yaş guruplarından sonra Şekerli Kokular kullanıldığında, kişinin hem kendisini daha rahat hissetmesi sağlanıyor hem de parfümün kalıcılığı uzun süre devam etmektedir.

Şekerli Kokular mesela bir kakao, vanilya ya da tarçın kişinin daha dinç kalmasını ve daha uzun saatlerde bile yorulmadan vakit geçirmesini sağlamaktadır. Ki şekerli kokular için uygun olan yaş döngüsü çabuk yorulmayı da beraberinde getirir. Bu yüzden bahsettiğimiz kokular kişinin performansını pozitif yönde arttırmaktadır.
Erkekler için ise şekerli kokular yine kalıcılığının uzun süreli olmaması nedeniyle çok tercih edilmemektedir. Bunun la birlikte daha çok on yedi ve on dokuz yaş gruplarında kullanıldığında, Şekerli Kokulu Parfümlerden iyi performans alınabilmektedir.

Çiçek Kokulu Parfümler Kimlerde Daha Hoş Durur?

Burada yine yaş döngüsünün altını çizmemiz gerekmektedir. Bunun yanında kişinin içinde bulunduğu psikolojide önemlidir. Örnek vermek gerekirse kullanılan kokunun içeriğinde lavanta varsa kişiye sakinlik verir ve uyku düzenine katkıda bulunur. Başka bir örnek vermek gerekirse kokunun içeriğinde portakal çiçeği varsa buda kişinin dikkatini artırmaktadır.

Diyelim ki kişi çok dikkat gerektiren bir işte çalışılıyor ise turunç çiçeği, portakal çiçeği, narçiçeği vs… gibi kokular performans olarak daha iyi sonuçlar almasına yardımcı olacaktır. Genel olarak on dokuz ile yirmi beş yaş gurubunda, üniversitede, çalışma hayatında, iş hayatına yeni atılan kişilerde çiçek kokuları daha faydalı olacaktır. Bunların yanında elbette ki giyim tarzı, konuşma şekli, gün içindeki hareketlilik derecesi gibi faktörlerde önem taşımaktadır.
Erkeklerde parfüm seçiminde çiçek kokularını tercih etmekteler. Örneğin bir mimoza erkek parfümünde kullanılmaktadır. Bu koku kişiye “Ben yaparım, başarabilirim” duygusu verdiği için erkeklerin kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olmaktadır.

Baharat Kokularını Kimler Tercih Edebilir?

Psikolojiden yola çıkacak olursak örneğin bir iş görüşmesine ya da genel anlamda bir iş bağlamaya çalışılıyor ise “ıtır” kokuları çok tercih edilebilir. Baharatın ön planda olduğu kokuları kullanmamız bizim iş görüşmelerinde atağa geçmemize yardımcı olacaktır. Çünkü bu kokular kendimize çok daha güvenmemize hem de karşı tarafa kokumuzla, duruşumuz hakkında bir fikir vermemize yardımcı olur.

Ev hanımlarında yaz dönemlerinde ve bir dekolte kıyafet ile baharat kokularını taşımakta zorlanır. Bu dönemlerde yani sıcak havalarda, daha fresh daha çiçekli kokular tercih edilmelidir. Baharat Kokuları, kış aylarında daha kullanışlıdır. Sebebi ise soğuk havalarda yorulan koku moleküllerinin ancak baharat kokuları gibi daha net kokuları alabilmesidir.

Kırk beş ile elli yaşından sonra kullanılan Baharatlı Kokular karşı tarafta ters tepki yaratabilmektedir. Genelde baharatlı kokular on sekiz ile kırk yaş grubunda ve iş hayatında kullanıldığında iyi bir sonuç alınabilmektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku