Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ölüm Tehlikesinde Görülen Beyaz Işık

0 661

4504_page_olum-aninda-gorulen-beyaz-isigin-sirri-cozuldu_905858911Yapılan araştırmalar sonrasında ölüm ile burun buruna gelen insanlarda, genelde görülen beyaz ışığın sebebi bulundu. Araştırma sonunda uzmanlar bu durumun tehlike sırasında beyindeki elektrik dalgalarının aniden yoğunlaşmasına bağlıyorlar. Amerika’da Michigan Üniversitesi bünyesinde yapılan araştırmalar sonucunda, ölüm tehlikesi sırasında sıçanların beynindeki elektrik dalgalarında yoğunlaşma olduğu gözlemlendi. Bu duruma benzer bir durumun insan beyninde de aynı etkiyi göstereceğini düşünüyorlar.

4504_beyin-fonksiyonlari-olum-aniYapılan bu araştırmanın sonuçları Amerika Bilimler Akademisi dergisinde yayımlandı. Bu yayından sonra Dr. Jimo Borjigin şu yorumu yaptı : “”Birçok insan klinik ölümden sonra beynin aktif olmadığını ya da çok az aktif olduğunu, beynin normale göre daha az faal olduğunu düşünür. Biz bunun böyle olmadığını ortaya koyduk. Aksine ölüm anında beyin daha aktif”. Sizler de çevrenizde birçok insandan duymuşsunuzdur. Ölüm tehlikesi geçirdikten sonra insanlar genellikle, hayatım gözlerimin önünden film şeridi gibi geçti, sanki ruhum bedenimden ayrılıyordu ya da tam o sırada böyle beyaz bir ışık gördüm gibi cümleler kurarlar. Büyük bir çoğumuz böyle hikayeleri biliyoruzdur.

Bu durum şimdiye kadar pek çözülmüş birşey değildi. Bunun üzerine Michigan Üniversitesi, ölmek üzere olan sıçanları gözlemlemeye başladı. Gözlemler sırasında kalbi duran sıçanın kalbi durduktan 30 saniye sonrasında beyninde yüksek frekanslı beyin dalgası oluşmaya başlandığı görüldü. Bu dalga beynin görme merkezinin yüksek seviyede uyarılmasına sebep oluyor ve bu yüzden ışık görülme ihtimalinin olduğu söyleniyor.

Kaynakça:
BBC

Yazar:Arzu Kaplan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku