Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Muhabbet Kuşunuzun Konuşmasını İstiyorsanız Bunları Yapın!

3 11.461

Muhabbet kuşları papağan cinsine girer. Konuşma özellikleri bu yapıya sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. İnsanları dinlerken hafızalarına kelimeleri kaydederler ve insanların söylediklerini aynı şekilde taklit ederler. Zamanla konuşmaları daha hızlı bir şekilde gelişir.Artık kuşunuzun söylediklerini daha net bir şekilde algılarsınız.Evcil hayvanların,ev ortamına alışma süreleri daha hızlıdır. Çünkü onlar insanlara karşı yabancı değildirler. İnsanların samimiyetine, sevgisine yakın bir zamanda alışırlar. Hatta bazı hayvanların sahiplerine karşı sadakat duyguları daha hızlı gelişir. Kuş seçimi yaparken önce iyice bu kuşun nereden geldiğini, cinsini öğrenmenizde fayda vardır. Çünkü bazı kuşlar farklı bir cinse sahip olduklarından istediğiniz niteliklere sahip olmayabilir, hatta hiç konuşmaya bilirler. Bunun için inceleme yapmak, her zaman doğru sonuçları verecektir. Eğer sadece süs olsun konuşmasa da olur diyorsanız, yine evcil olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bazı kuşlar sahibine zarar verebiliyor. Bu yüzden cinsini seçmeye özen göstermeniz, daha doğru bir karar olacaktır.

Muhabbet Kuşlar Nasıl Evcilleşirler?

8597_9Evinize yeni aldığınız bir kuşun size hemen bir kerede alışmasını beklemeyin. Kuş öncelikle evin etrafındaki eşyaları ve evin şeklini hafızasına kazıyacaktır. Çünkü uçmak istediklerinde daha rahat kona bilecekleri bir yeri ararlar. Bu onların ev üzerinde ilk uçma deneyimleri olacaktır. Daha sonra biraz sahibine karşı korkular besleyecek, ondan kaçmak isteyecektir. Tabi ki kuşun sahibi bir kuşa nasıl davranmasını gerektiğini bilirse, kısa sürede kuşun ona alışma olgusu, en yakın süreçle tamamlanacaktır. Böylece kuş, sahibine alışacak ve onun omzuna konmak isteyecektir. Kuş bu pozisyona geldiyse sahibine alışmıştır demektir. Evcileştirmenin bir diğer örneği, kuşu avucunuzun içine alın. Daha sonra, parmak ucunuzla birkaç dakika kadar kafasını okşayın. Onu sevdiğinizi hissettirin. Kuş bu duruma bir süre sonra alışacak, korkularını yenecektir. Böylece sizin ona zarar vermeyeceğini anlayacaktır. Zamanla aranızda su sızmayacak, iki dost kadar yakın olacaksınız.

Muhabbet Kuşları Nasıl Konuşmayı Öğrenirler?

Öncelikle kuşun konuşmasını istiyorsanız, kafeste yalnız olmasına dikkat etmelisiniz. Birde kuş alırken yavru olması, çabuk konuşmayı kavraması demektir. Eğitim ne kadar erken verilirse, kuş bir o kadar erken konuşacaktır. Kuş yavru olursa daha çabuk öğrenmeye meyilli olacaktır. Kuşunuzun konuşmasını sağlamanız için, her gün onunla ilgilenmeli ve ilk başta en kolay kavrayabileceği kelimeleri öğretmelisiniz. Mesela kuşlar p,k,ş,c harflerini daha çabuk öğrenirler. Bu yüzden onların diline hitap etmesini bilmelisiniz. İlk gün konuşmasını beklemeyin. En az 3 hafta kadar bir süre şarttır hatta bazı kuşlar ilk iki ay boyunca konuşmaz ve sahiplerini birden bire şaşırtırlar. Kuşum öğrenmiyor, algılamıyor demeyiniz. İşte en büyük hatayı ön yargı ile yapmış olursunuz. Biraz zaman geçecektir. Onlar çok akıllı hayvanlardır. Yeri ve zamanı geldiğinde, bülbül gibi ötecek, bir insan gibi konuşmayı öğreneceklerdir. Bu konuda aceleci olmamalı sabırla kuşunuzu eğitmeye devam etmelisiniz. Kuşlar eğitime açık hayvanlar ne verirseniz onu size sunarlar.

Muhabbet Kuşları Nasıl Banyo Yaparlar?

8597_11Kuşlar genel olarak kendileri yıkanmayı oldukça çok severler. Bu yüzden onlarında temizliklerini sağlayabilmesi için, bir kaba bir miktar ılık su koyunuz. O suyu gördüğü zaman hemen kendi banyosunu yapmaya çalışacaktır. Eğer kendiniz yıkaya biliyorsanız kuşu avucunuzun içine alın sadece ayak ve kuyruk tarafını temiz su ile durulayın. Kurulamasını kendi uçarak sağlayacaktır. Kuş bakımı, bazı kişilere zor gibi gelse bile, aslında çok eğlencelidir. Bu biraz hayvan sevgisine bağlı bir duygudur. Kuşunuzu seviyorsanız, zaten yeteri derecede ilgi göstereceksiniz. Kuşların çabuk hastalanmasını istemiyorsanız, sularına kuşçudan aldığınız vitaminlerden bir iki Damla kadar ekleyebilirsiniz. Bir de sakın tadilat ortamında ve cereyan da kuşlarınızı tutmayınız. Bu onların tozdan topraktan ve cereyan çabuk ölmelerine neden olacaktır.

Muhabbet Kuşlarının Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Kuşyemi kuşlar için en ideal besindir. Arada değişiklik olsun istiyorsanız kuşun seveceği gıdaları kafesinin bir kenarına koyup, yemesini sağlayabilirsiniz. Normalde çoğu insan kuşlarına marul verir. Fakat marul kuşların göz sağlığına iyi gelmez. Bu yüzden acı olmayan, asitli olmayan gıdalar verin. Mesela haşlanmış yumurta, havuç, salatalık, ekmek içi, erik, elma, armut gibi gıdaların hiçbir zararı yoktur. Kuşların daha iyi mide sindirimini gerçekleştirmesi için, kuşçulardan kuş kumu almayı ve gaga taşı almayı ihmal etmeyin. Bir de kuşlarınızın kafesini fazla süslerle doldurmayın. Rahat hareket etmesini sağlayın. Kuşunuzun beslenmesine ve sağlığına dikkat edin. Böylece kuş hem sizi sever, hem de uzun yıllar yaşar. Konuşan kuş için en önemli eğitim koşulsuz sevginiz olacaktır. Eğer evinizde astım alerjisi taşıyan bir birey varsa kuş, köpek kedi gibi tüy döken hayvanları beslemenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü astım hastaları rahat solunum gerçekleştiremezler.Muhabbet kuşları insanlara oldukça yakın sevgi dolu hayvanlardır. Onlara ne kadar ilgi gösterirseniz,onlarda o kadar çabuk konuşmayı öğrenirler. Onları yalnız kendi haline bırakırsanız çabuk ölürler. Onların uzun yaşamasının tek sebebi koşulsuz sevgi ve ilgi almalarıdır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

3 Yorumlar
  1. Niyazi diyor

    Benim kusum konusmayacak galiba erkek olmasina rağmen 3aydir konuşturma eğitimi vermeme rağmen sizce ne yapmalıyım

  2. Fulya diyor

    Marulun yararlı olmadığını öğrendiğim çok iyi oldu. Teşekkürler.

  3. Hasan diyor

    Çok teşekkürler sayenizde marul yedirmeyeceğim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku