Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bacak Bacak Üstüne Atmak Varise Neden Oluyor

0 458

3708_bacak-bacak-ustune-atmak-kadinlarda-tehlikeli--19038

Bacak bacak üstüne atma pozisyonu, kadın ve erkeğin en çok kullandıkları ve rahat ettikleri oturma şekillerinden biridir. Bu oturuş şeklini en çok bayanlar tercih etmekte ve günün çoğunluğunu bu şekilde idame ettirmektedirler.

Son zamanlarda bu oturuş şeklinin zararlı olduğu ve varis riskine zemin oluşturduğu uzmanlar tarafından ortaya atılmıştır. Varisin dışında daha birçok hastalığa neden oluşturan bu oturma şekli, kan dolaşımının düzenli şekilde akışına engel olur. Varis tehlike arz eden bir sorundur. Kirli kanın akciğere taşıyan toplardamarların işlevini yerine getirmesine engel olan varis, bacaklarda birikir ve kan pıhtılaşması, enfeksiyona ve kanama sorunlarına neden olabilir.

Kan dolaşımını kısıtlayan bu oturuş şekli, bacağın hareketsiz kalmasına neden oluyor. Bacak güzelliğine de engel olan bu etmen, daha çok ilerlediğinde, ayakta duramama, sıklaşan ağrılar, kramplar, kaşınma, yanma gibi reaksiyonlara sebep olur. Kişi varis problemi yüzünden gündelik hayatında sıkıntılar yaşar ve uzun süre hareket edemez, bu da iş hayatında olumsuz etkiler yaratır.

3708_imagesy

Kırmızı ve mavi kılcal damar görüntüsüne sebebiyet veren varis, özellikle bayanları olumsuz etkiler. Hamile olan hanımlara daha fazla acı veren varis, hanımların topuklu ayakkabı giymesine de engel olur. Bacak bacak üstüne atmak ayrıca bel burkulması gibi sorunlara da yol açmaktadır. En önemli ve zararlı etkisi, omurilik yapısının bozulmasına ve eğrilmesine neden olmasıdır. Ayrıca bayanların korkulu rüyası haline gelen selülit sorunu, bu oturma şeklinin neden olduğu olumsuzlukların başında yer almaktadır.

Rahatlığın ve keyfin emaresi haline gelen oturuş şekli, beldeki bulunan disklerin kaymasına neden olur. Ve bu keyifli oturuşun sonu, geri dönülmeyecek ve tedavisi çok güç olan hastalılara zemin oluşturur. Diz kapağına tek taraflı baskı yapan bu pozisyon, bu bölgede bulunan liflere zarar verir. Çatlakların oluşma nedenin en büyük nedeni, bu oturuş şeklinin getirdiği olumsuzluklardan ötürüdür. Bacakların vücut bünyesi için önemi büyüktür. Yürümeyi, hareket etmeyi sağlayan en önemli uzvumuzdur.

Bu uzvumuzu korumak, birçok hastalığın oluşmasına engel oluşturacaktır. Bacaklarımızın sağlıklı olması için, ilk önce bacak bacak üstüne atma pozisyonundan uzak durmalıyız. Ve bacaklarınızı sıcak su ya da hava yerine serin ve soğuk su ile yıkamalıyız. Sürekli hareket halinde tutunuz ve uzun süre aynı ayak üzerinde durmamaya özen gösteriniz.

Yazar:Elif Açıkgöz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku