Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Nedim Saban Kimdir?

0 288

1967 yılında dünyaya gelen sanatçı, Yahudi asıllıdır. Tiyatro yaşamına 1976 yılında çocuk oyunları yazarak başlamıştır. 1979 yılında yazdığı bir çocuk oyunu UNİCEF yarışmasına girmiş ve derece almıştır. 1982 yılında tiyatroya gidemeyen çocuklar için Beş Kafadarlar Çocuk Tiyatrosunu kurmuştur.

7940_2Robert Koleji’nde eğitim alan Sanatçı, bu okuldan mezun olduktan sonra burslu olarak ABD‘ ye gitmiştir. New York Üniversitesi’ni yüksek derecede bitirmiştir. Burada yedi yıl boyunca sinema, tiyatro ve televizyon eğitimi almıştır.

1992 yılında Türkiye’ ye dönen Sanatçı, Tiyatrokare’yi kurarak tüm Anadolu’ ya turne düzenlemiştir. Daha sonrasında televizyon dünyasına adım atan Oyuncu, ATV ekranlarında Türkan Şoray ve Şener Şen’ in başrol paylaştığı İkinci Bahar dizisinde oynamıştır. TRT ekranların’ da yayınlanan İki Oda Bir Sinan isimli dizinin yapımcılığını da üstlenmiş ve başrol oynamıştır. Bu dizi daha sonra 2006 yılı başlarında tiyatroya taşınarak 150 perdelik bir tiyatro oyunu olmuştur.

Televizyon yazarlığına Saklambaç programıyla geçiş yapan Nedim Saban, 1992 yılında ise Türkiye’ de ilk kez interaktif talk show program yapımcılığı ve sunuculuğunu üstlendi. Eğitim hayatı ve tiyatro turneleri bittikten sonra 13 yıl boyunca çeşitli televizyon ekranlarında oyunculuk ve sunuculuk yapmıştır.

İki yabancı dil bilen oyuncu, televizyon hayatından sonra ticarete adım attı. Önce Bolulu Hasan Usta adı ile bilinen ünlü tatlıcıya ortak oldu ve anlaşmazlığa düşerek ortaklığını fesh etti. Bu ortaklıktan sonra kendi markası ile Tatlıcı Tombak adı altında yirmi beş mağazaya sahip tatlıcı zinciri kurdu. 2013 yılında bu zincir mağazaları da Tuğrul Tellioğlu’na devretti.

7940_6Türkiye televizyonlarında çeşitli dizi ve filmlerde yer alan Oyuncu, oyun yazarlığına devam etmektedir. Özellikle tiyatroya gönül vermiş ve tiyatroya gidemeyen çocuklar için sosyal dayanışma derneklerinde yer almaktadır. Türkiye’nin özel kanallarında yer alan ATV, Show Tv ve Kanal D gibi televizyon kanallarında yer almıştır. Ayrıca radyo sunuculuğu ve yapımcılığı konusunda da oldukça başarılıdır.

Sanatçı son olarak 2012 yılında vizyona giren Bana Bir Soygun Yaz isimli sinema filminde oynamıştır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.