Çocuklar Neden Hırsızlık Yaparlar?

çocuk.jpg2

Hırsızlık, başkasının malını gizlice çalmak, aşırmak demektir. Öncelikle çocuktakialma isteği ile çalma isteğini birbirinden ayırmalıyız.

3-4 yaşındaki çocuklar kendilerine ait olmayan eşyaları almamaları gerektiğini bildikleri halde, alma isteklerine karşı koyamazlar. 5-8 yaş aralığındaki çocukların bazılarında ebeveynlerinin bozuk paralarını çalanlara, okul arkadaşlarının kalemlerini silgilerini çalanlara rastlanmaktadır.

Küçük çocuklardaki bu çalma arzusunun temelinde başlıca iki neden yatmaktadır. Birincisi ebeveynlerin sorumsuz olmaları ve çocuğu kendi haline bırakıp, bellikurallara alıştırmamış olmaları. İkincisi ise sevgi eksikliğidir. Çocuk içindeki sevgi boşluğunu, farkında olmadan çaldığı eşya ya da parayla doldurmaktadır.

Çocuk ebeveynlerinden ya da arkadaşlarından istediği ilgiyi göremediği zaman, intikam almak için bir şeyler çalar. Daha sonra yaptığı hırsızlıktan pişmanlık duyduğu için yaptığı davranışın bir şekilde görülmesini sağlar. Böylelikle içindeki pişmanlık duygusunu alacağı cezayla hafifletmeye çalışır.

çocuk

Çocuk sadece kendi evinden bir şeyler çalmakla kalmayıp, okulda ve arkadaşlarının evinde de devam ediyorsa çocuktaki bu çalma eylemini psikolojik sorun olarak görmek gerekir.

Tüm bu sebeplerin dışında son olarak birde irade dışında gerçekleştirilen hırsızlık vardır. Bu hırsızlıkta çocuk maddi değeri olmayan ve ihtiyaç duymadığı önemsiz eşyaları çalar. Bu çocuklar çalmadan önce büyük bir stres, korku yaşarken çalma sırasında büyük bir rahatlama yaşarlar. Bu çocuklar çaldıkları nesneleri atıyor, başkalarına veriyor, saklıyor ya da daha sonra yerine koyuyorlar. Tamamen dürtüsel olan bu çalma davranışına “Kleptomani” denilmektedir.

Yazar:Betül Şahin

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :