Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocuklarda Karanlık Korkusu Hakkında Önemli Bilgiler

1 103

Çocuklarda karanlık korkusu sıklıkla görülebilmekle birlikte ebeveynlerin zorlu geceler geçirmesine neden olabildiği gibi çocuğu da olumsuz etkileyebilir.

Her insanın zaman zaman yaşayabildiği ve hayatın akışında var olan korkular hayatımızın 4. ayından itibaren başlayabilmekle beraber yani yaşamın ilk 4 ay ayında korku hissinin bilinmediği yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Çocuklarda korkunun ilerlemesi tıp dilinde Niktofobi olarak adlandırılan hastalığa dönüşebileceği gibi mutlaka yavrunuza yardımcı olmaya çalışmanız bu aşamada gerekli olacaktır. Çocuklarda korku 1 yaşlarında annesinden ayrıldığı anda başlarken 2 yaşında yüksek sesler, değişik gelen objeler, 3-5 yaş aralığında annelerinde ayrılmanın yanında karanlık korkuları başlamaktadır. 6 Yaşındaki çocukların hayalet, canavar gibi varlıklardan korkmaya başladıkları da görülmektedir.

Çocukların karanlık korkusunun nedenleri kimi zaman anne babalardan kaynaklanabilmekle birlikte bilinçli hareket etmek her zaman olduğu gibi önem taşımaktadır. Anne babaların çocuğu bilinçsiz sarf ettikleri kendi sözleriyle korkuttuklarının farkına varmaları gerekmektedir. Anne babaların o an için yaptırmak istedikleri şeyler yüzünden çocuklarına iğneci, doktor, karanlık, öcü, canavar gibi korkutucu şeyler söylemeleri fobiler oluşmasına zemin hazırlayacaktır. Çocukların karanlık korkusu diğer korku türlerinden biraz daha farklı olmakla birlikte günlük hayatında hayvandan korkuyorsa uzak durması yettiği gibi gece hayatın döngüsünde kaçınılmaz olduğundan karanlık korkusundan kaçmak çok daha zor olacaktır.

Çocukların karanlık korkularına karşı ilk yapmak istedikleri anne babaları ile birlikte yatma istekleri olarak görülürken bu durum kendi odasına gecikmeli geçen çocuklarda daha sık yaşanmaktadır. Çocukların kendi odalarına geçmeleri için gecikilmemesi ve en geç 2 yaşında bunun gerçekleşmesi gerekmektedir. Karanlıktan korktuğu zamanlarda yanınızda yatmasına izin vermeniz bu korkunun giderilmesine neden olmayacağı gibi bir süre sonra çocuğunuz sizsiz yatamamaya başlayacaktır.Çocuklarda Karanlık Korkusu Hakkında Önemli Bilgiler

Çocukların karanlık korkularına karşı yapılması gerekenler bu sorunun ortadan kalkması için atılacak adımlarla mümkün olacağı gibi burada görev anne babaya düşmektedir. Annenin ve babanın çocuğunun yanında olduğunu göstermesi yataklarında yatmasına izin vermek yerine birlikte çocuğun odasına giderek herhangi bir sorun olmadığı yönünde telkin etmeleri daha doğru bir davranış olacaktır. Çocuklarda karşılaştığımız psikolojik sorunlar veya durumlarda her zaman empati yapabilmeyi bilmemiz çözüm yollarını daha kolay bulmamız anlamına gelirken yetişkinlerinde çocukken karanlıktan korktuğunuzu hatırlamalı ve yavrularını asla aşağılayıcı bir tutum sergilememelidirler. Çocuklarla konuşurken göz hizasına inmek yakınlaşmanızı mümkün kılarken etkili iletişim kurulması miniğin daha kolay rahatlamasını sağlayacaktır. Anne babaların televizyon izleme alışkanlıklarına dikkat etmeleri de çocuğun korkularının oluşmamasına neden olabileceği gibi yatmak bilmeyen çocukla birlikte geç saatlerde televizyonda korku filmi izlemek bu soruna davetiye çıkartmaktan başka bir şey olmayacaktır. Çocuklarda yaşamı olumsuz etkileyen ve içinden çıkılmaz bir hal alacak gibi görünen durumlarda uzmandan destek almanızda gerekebilir.

Yazar: Enes Eker

1 yorum
  1. Korku Hikayeleri diyor

    Küçükken bende karanlıktan ve yalnız kalmaktan korkardım. Fakat şuan büyüdüm ve blog sitemde korku hikayeleri yazmaya başladım. Şuan hiç korkmuyorum aksine korku dolu anlar bana zevk veriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku