Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ölmek Üzere Olan Kişilerdeki Ne Gibi Değişimler Olur?

3 65.995

Ölmek Üzere Olan Kişilerdeki Ne Gibi Değişimler Olur?Ölüm kavramı yüzyıllardan beri, insanı düşünmeye yöneltmiş, tarihler boyunca tüm kültürlerde insanlar arasında bir esrar, saygıyla karışık korku yaratmıştır. Kimileri için ölüm bir kayıp değil, sonraki yaşama bir başlangıç ve sevdikleriyle tekrar buluşma fırsatıdır. Kimileri için ise mutlak yokluştur. İnsan olarak hepimiz, ölümün; hayatın kaçınılmaz parçası olduğunu kabul etmekteyiz. Bilinmeyen durum ise; kendi ölümümüzün ne zaman ve nasıl olacağıdır. Bu sebeple birçok kişi kendi ölümü değil, başkalarına dair olanı düşünür. Çünkü insan, hastalıksızken sonsuza dek yaşayacakmış gibi geleceği planlayarak yaşamına yön verir.

AMERİKAN TIP BİRLİĞİNE GÖRE ÖLÜM;

Dolaşım ve solunum işlevlerinin dönüşümsüz durması, kalp ve beyin işlevlerinin geri dönüşümsüz olarak son bulmasıdır. Bireyde ölümün gerçekleştiğinin göstergeleri ise bilincin tam ve sürekli kaybı, dıştan gelen tüm uyaranların algılanmasında ve yanıtlanmasında kayıp, reflekslerin kaybı, solunumun geri dönüşsüz biçimde durması olarak kabul edilmektedir.

ÖLÜMÜ YAKLAŞMIŞ OLAN İNSANIN VÜCUDUNDA NELER GÖRÜLÜR?

• Ölmek üzere olan kişi genellikle burnundan değil ağızından nefes alıp verir ve bu nedenle ağzı çok kurur. Eğer kişi yutabiliyorsa, kaşıkla yudum yudum su verilebilir. Kültürümüzde ölmek üzere olan kişiye zemzem içirilmesi bu bağlamda faydalı bir uygulamadır. Eğer yutmakta güçlük çekiyorsa, pamuklu bir bez ıslatılarak emmesi de rahatlamasını sağlayacaktır.

• Refleks kaybına bağlı olarak dil geriye doğru çekilebilir, dilin nefes alıp vermeyi engellememesi için kişinin başı biraz yukarıda ve yan olarak yatırılabilir.

• Kişinin bu dönemde gözleri de etkilenir, göz kapaklarının uzun süre açık kalması nedeniyle gözlerde kuruluk oluşabilir. Bunu önlemek için sık sık serum suyu ya da doktor tarafından önerilen göz kuruluğunu önleyici damla veya göz merhemleri sürülmelidir.

• Ölmek Üzere Olan Kişilerdeki Ne Gibi Değişimler Olur?Son dönemlerini geçiren kişilerde kan akımı yavaşladığı için kişinin cildi, özellikle el ve ayakları soğuktur. Hastanın üzerinin ince bir örtü ile örtülmesi rahatlatıcı olabilir. Bu dönem uzun sürerse yatak yarası açılma riski yüksektir, bu nedenle kişinin üzerine yattığı yerlerdeki deri ara ara incelenmeli, nemlendirilmeli ve yatış pozisyonu zaman zaman değiştirilerek, kişi diğer tarafı üzerine yatacak şekilde çevrilmelidir.

• Ölümü yaklaşan bir kişi huzursuz olabilir ve yatağında sürekli olarak dönebilir. Kişinin düşmesini önlemek oldukça önemlidir, bu açıdan kişinin başında sürekli birinin olması faydalı olabilir. Odanın ışıklandırılması ne çok fazla ne de çok az olmalı, sessiz bir ortam sağlanmalı ve kişinin yanında normal ses tonuyla konuşulmalıdır. Hastanın duyması istenmeyen konular dışarıda konuşulmalı, kişinin yanında ağlanmamalıdır. Unutulmamalıdır ki işitme duyusu insanın en son kaybettiği duyudur, yani son ana kadar hasta bilinçsiz gibi görünse de sizi duyacaktır. Bu nedenle hastanın yanında bir yakınının olması, onu sakinleştirecek şekilde konuşması, güzel şeyler söylemesi hastayı rahatlatacaktır. Kültürümüzde hasta başında Kur’an okunması da bu açıdan faydalı uygulamalardandır.

PEKİ ÖLÜM GERÇEKLEŞTİKTEN SONRA İLK ANLARDA İNSAN VÜCUDUNDA NELER OLUYOR?

Livor Mortis (livor; maviye yakın renk, mortis; ölüm demektir) yani; kişinin öldükten sonra vücudunun morarması olayıdır. Ve özellikle ilk 12 saatte meydan gelinir. Sağlık çalışanları vücuttaki bu renk değişim duruna göre kişinin yaklaşık ölüm saatini belirler.

Ölmek Üzere Olan Kişilerdeki Ne Gibi Değişimler Olur?Rigor mortis (rigor; sertlik-katılık, mortis; ölüm demektir) yani; kişinin öldükten sonra vücudunun sertleşmesi-katılaşması olayıdır. Vücut kaslarındaki biyokimyasal değişimlerden dolayı ölümü takip eden 48 saatte gerçekleşir.

Ölüm sırasında dışkı yada idrar yapılması görülebilir. Bu durumun sebebi; Vücuttaki enerji kaynağı olan ATP’nin ölümle birlikte, kalan tüm depoları kullanması sonucu dışkının bırakılma ve tutulma eylemini gerçekleştiren sfinker kasının boşalmasıdır.

Ölmek Üzere Olan Kişilerdeki Ne Gibi Değişimler Olur?Kalbin atmayı bırakmasıyla, vücutta (özellikle açık tenli bireylerde) soluk bir renk meydana gelir. Bunun nedeni; kalp vücuda artık kan pompalamayı bırakmıştır. Bununla birlikte gözler göz çukurlarına doğru kayar, kulak ve şakak bölgelerinde uçuk renkler meydana gelir. Öyleki; kişinin yüzündeki bu değişim tıp literatüründe Hipokrat Yüzü olarak bilinmektedir.

Kaynakça:
Karadakovan A., Aslan F. Dahili Hastalıklarda Bakım. Akademisyen Tıp 2014

Yazar: Lale Aydin

3 Yorumlar
  1. Emrah diyor

    Slm kolay gelsin babam hasta durumu kötü niğde devlet hastanesinde yatıyor. Nefes alıp vermesi de zorlaştı .belirtileri başka ne dir bilen var mi daha önce başına gelen var mi allah bütün hastalara şifa versin.

  2. A.Kadir diyor

    İnna lillahi ve inna ileyhi raciun Allah her iki cihanda mahcup ve muhtaç etmesin Her nefis ölümü tadacaktır Allah imanlı gitmeyi nasip eylesin son nefesimizde inşallah eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enla Muhammeden abduhu ve resuluhu diyerek ruhumuzu Allah’ın kabz etmesini dileyelim bizleri iyiler ile ilhak eylesin mahşerde mizanda arafat’ta yüzümüzü nur eylesin kitabımızı sağ tarafından verilenlerden eylesin sorgusuzca sual sizce mizandan ve sırat köprüsünden şimşek hızı ile geçip firdevsi ala cennetine girip Kevser havzasında Rabbimin Nur yüzünü görmek inşallah bütün inananlara nasip olur değerli kardeşim ölüm er ya da geç gelecek onun için imanlı gitmek için hazırlık yapmamız gerekiyor ilk sorulacak olan namaz eğer namazdan geçersen diğerleri kolay olur zaten namaz kılan adam Allah korkusu olan Allah’ın ibadetlerini yerine getirmeye çalışan ve bütün yaratıkların hakkını bilen ve koruyandır adil olandır onun için hazırlık yap kardeşim Allah’a emanet ol Allah bütün inananları firdevsi ala cennetine kabul eylesin Allah’ın selamı ve bereketi üzerinize olsun hayırlı cumalar

  3. Bilgiserhat diyor

    Gerçekten çok tuhaf,irkildim resmen.Allah güzel ölümler versin hepimize.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku