Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tataristan Cumhuriyeti

0 216

Tataristan Cumhuriyeti ya da başka bir ifadeyle Tataristan Özerk Cumhuriyeti, Avrasya ülkelerinden Rusya Federasyonu bünyesinde yer alan bir federe devlettir. Federasyon yapısı bulunan Rusya’nın içinde bir federal devlet kimliğine sahip olan Tataristan Cumhuriyeti, uluslar arası sözleşme akdetme yetkisine sahip değildir. Bu da Tataristan Cumhuriyeti’nin iç işlerinde bağımsız ancak dış işlerinde tamamıyla Rusya Federasyonu’na bağlı olması anlamına gelir. Uluslar arası kimliği bulunmayan Tataristan Cumhuriyeti, Rusya’nın batı yakası olarak adlandırılan hattında yer almaktadır. Resmi olarak Volga Federal Bölgesi’nde yer alan Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’dır. Kazan hem Rusya Federasyonu hem de Tataristan Cumhuriyeti’nin en önde gelen şehirleri arasında kabul edilir. Çarlık Rusya sonrasında Rusya Federasyonu’nda kendisine yer bulan Tataristan Cumhuriyeti, uzun yıllar tam bağımsızlık için mücadele etse de bunu başaramamıştır. Resmi olarak 27 Mayıs 1920 tarihinde kurulmuş olan Tataristan Cumhuriyeti, halen varlığını sürdürmektedir.

RTataristan Cumhuriyetiusya Federasyonu bünyesinde yer alan çok sayıda federe bölge yer almaktadır. Tataristan Cumhuriyeti, bu bölgeler arasında en kalabalık 10 bölge arasında yer almaktadır. Tataristan Cumhuriyeti sınırları dahilinde yaklaşık olarak 3,9 milyon insan yerleşik olarak ikamet etmektedir. Tataristan Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu’nun en modern ve gelişmiş yerleşim yerleri arasında yer alır. Özellikle başkent Kazan son derece Avrupai bir şehirdir. Tataristan Cumhuriyeti sınırları dahilinde yer alan toprakların yüzde 75’lik kısmı şehirleşme gözlemlenmiş kısımlardır. Geriye kalan yüzde 25’lik kısım ise kırsal bölge olarak kabul edilir. Tataristan Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu sınırları dahilinde yaşayan Müslümanların en yoğun olduğu bölgeler arasında yer alır. Kama ve Volga nehirleri arasında yer alan Tataristan Cumhuriyeti, Ural dağları eteklerine dek uzanmaktadır. Tataristan Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’ya uzaklığı 800km’dir.

Tataristan Cumhuriyeti, Rusya’nın birçok bölgesine nazaran daha dağlık bir yerdir ancak buna rağmen bölgedeki yükseklik 343m ile sınırlıdır. Tataristan Cumhuriyeti, adeta bir doğa cennetidir. Bu yerleşim bölgesinde Belaya, Volga, Kama, Vyatka, Kazanka, Zay gibi çok sayıda nehir yer almaktadır. Bu da bölge halkına ciddi anlamda refah sunmaktadır. Toprakları çok zengin olan Tataristan Cumhuriyeti, kış aylarında çok ağır soğuklarla mücadele etmek zorunda kalmaktadır. İklimsel olarak karasal iklimin hakim olduğu Tataristan Cumhuriyeti topraklarında ayrıca çok sayıda da göl ve tepe bulunmaktadır. Rusya Federasyonu topraklarının çok değerli olduğu herkesçe bilinir. Tataristan Cumhuriyeti de doğal yer altı zenginlikleri ile bölge ekonomisi için son derece önemli bir rol oynamaktadır. Tataristan Cumhuriyeti, topraklarının altında hem petrol hem de doğal gaz rezervleri bulunmaktadır. Çok soğuk bir iklime sahip olan Tataristan Cumhuriyeti’nde yıllık ortalama sıcaklık değerleri 4 santigrat derecedir. Tataristan Cumhuriyeti’nin en önemli ve aynı zamanda da en popüler şehri ülkenin başkenti Kazan’dır. Kazan aynı zamanda da ülkenin ulaşım merkezleri arasında yer alır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.