Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Beyin Temelli Öğrenme Modeli

0 511

Beyin Temelli Öğrenme ModeliBireylerin beyin temelli öğrenme denince bilişsel öğrenme akla gelmektedir. Peki beyin nedir? Herkeste aynı düzeyde ve aynı ağırlıkta mıdır? öğrenmeye etkisi nedir?

Bu gibi sorular sık sık karşımıza çıkmaktadır.

Beyin Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?

1300-1400 gr arasına yetişkin bireylerin beyin ağırlığı vardır. Büyüklüğü ise portakal kadardır.
sıvı içerisinde kıvrımlı bir yapıya sahiptir. ,

Beyinde %8 oranında protein, %10 oranında yağ, %78 ise su bulunur. Sinir hücreleriyle donatılmıştır.

Beyin Temelli Öğrenme

Bu öğrenme türünde beyin yapısı ve işlevi ön plandadır. Burada beyin yapısı herkeste farklıdır. Böyle oluca da öğrenme hızımız, duygu ve düşüncelerimiz de farklıdır. Beyin tek başına bir olaya odaklanmaz sürekli bir çok işi aynı anda algılayabilir. Fakat sadece beyin yapısı değil bireylerin duygusal durumları, fiziksel koşulları, sağlık durumu ve psikolojik açıdan ruh hali son derece önemlidir.
Bireyin motive edilmesi ve çalışmaya odaklanması zihnin daha aktif kullanılmasını sağlarken aşırı kaygı bireyin öğrenmesini yavaşlatır.

Beyin temelli öğrenmede, bireyin temel ihtiyaçlarının karşılanmış olması ve asıl öğrenmeye ihtiyaç duyduğu kısımları ön plana alınmalıdır.

Beyin Temelli öğrenmede zihni geliştirme de son derece önemlidir. Örneğin zihinsel aktifliğin sağlanması ve olumlu dönütlerin olması için aşamalı olarak öğrenmenin gerçekleşmesi gerekir. Sırayla olaylar öğrenildiğine farklı durumları kıyaslama ve değerlendirme imkanı oluşacağından algılama ve bilginin depolanması da daha sağlıklı olur.

Yazar: Soner İnce

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku