Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

OPTİK

1 400

1

Optik; fiziksel olarak ışığın davranışı anlamına gelmektedir. Uzayda ışığın izlediği yolu inceleyen optiğe ” GEOMETRİK OPTİK ” diyoruz.

Geometrik optiğin içinde kırınım, girişim ve yansıma-kırılma olayları bulunmaktadır. Yansıma ve kırılma günlük hayatta karşımıza sık sık çıkan gözle görülür durumlardır. Örneğin akvaryumun içinde bulunan balığa yukarıdan baktığımızda balığın su içinde bulunduğu yer ile bizim balığı gördüğümüz yer farklıdır. Bunun nedeni ışığın kırılma indislerinin farklı bir ortamdan diğerine geçmesidir.

Düz bir aynanın karşısına geçtiğimizde neden odadaki herşeyi değilde bazı eşyaları görebiliyoruz  Bunun da nedeni yansımadır. Düzlem aynalarda yansıma, saydam ortama hareket eden ışığın herhangi bir düzleme çarpıp geri dönmesi olayıdır. Düzgün bir yansıtıcıya gönderilen ışık, düzlemin normaline hangi açı ile gelirse aynı açı ile geri döner. Yani odanın içindeki eşyaların gönderdiği ışınlar aynadan yansıdıkları zaman gözümüze gelirler.

Girişim olayı üst üste binme yada yok etme ile sonuçlanır. Girişim yapan dalgalar arasındaki faz farkı 180 derece ise ve dalga boyları eşit ise, son dalga genliği iki kat artar. Eğer sıfır (0) derece ise birbirlerini yok ederler.

Kırınım olayı ise; bir ışık dalgasının ?engellere çarparak kenarlarından bükülmesi olayıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku