Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Orşit Nedir, Ne Zaman Görülür, Tedavisi Nasıl Yapılır ?

1 623

Günümüzde nadiren de olsa görülen sağlık sorunlarından biri de orşit rahatsızlığıdır. Birçok bireylerin hakkında bilgi sahibi olmadığı orşit sorunu özellikle de ergenlik dönemi sonrasında etkilerini göstermekte ve bu sayede genç yaş grubundaki bireylerin genel sağlık açısından rahatsızlık duymasına neden olmaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen orşit sorunu etkisini uzun süreler boyunca devam ettirdiği takdirde ciddi hastalıkların da oluşmasına neden olabilmektedir. Bununla birlikte etkisini gösterdiği anlardan itibaren bireyin her açıdan olumsuz etkilenmesine neden olabildiğinden dolayı orşit problemi mutlak olarak tedavi edilmesi gereken sağlık sorunlarındandır.

Orşit Nedir, Ne Zaman Görülür, Tedavisi Nasıl Yapılır ?Dolayısıyla uzmanlar orşitin belirtilerinin görülmesi durumunda bireylerin hemen doktora başvurması gerektiğinin altını çizmektedirler. Tedavisinin oldukça basit ve kısa süreli olduğu orşit rahatsızlığının oluşum riskinin bulunabildiği faktörler de bulunmaktadır. Ancak bu ayrıntı hakkında makalemizin son bölümlerine doğru bilgiler sunacağız. Şimdi dilerseniz ilk olarak makalemizin de ana konusu olan orşit nedir ne zaman görülür konusu hakkında uzmanlardan da derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere detaylı olarak bilgiler sunalım. İlk olarak toplumda genel olarak yabancı bir hastalık olarak algılanan orşit rahatsızlığının genel tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

Orşit Nedir?

Orşit sorunu; Orşit rahatsızlığının meydana gelmesinde doğrudan kabakulak ile ilgili bir virüsün 1 veya her 2 testiste iltihap meydana getirmesi durumudur. Yani diğer bir deyişle orşit rahatsızlığı tamamen virüs kaynaklı olan bakteriyel bir sağlık sorunudur.

Daha Çok Kimlerde Görülmektedir?

Orşit rahatsızlığı herkeste görülmemektedir. Orşit sorunu daha çok ergenlik döneminin özellikle de sonlarına doğru kabakulak rahatsızlığı geçirenlerin üçte birinde görülmektedir. Dolayısıyla orşit sorunu daha çok ergenlik döneminden yetişkinlik dönemine adım atan bireylerde bulunmaktadır.

Orşit Rahatsızlığının Nedenleri Nelerdir?

Orşit sorunu tek başına meydana gelmemektedir. Dolaysıyla uzmanlar orşit sorununun bazı nedenlere bağlı olarak meydana gelebildiğinin altını çizmektedirler. İşte orşit rahatsızlığının nedenleri ise şunlardır;

Bel soğukluğu: Orşit sorununun nedenlerinden biri bel soğukluğudur. Ancak bel soğukluğu genellikle sinsi bir rahatsızlık olduğundan dolayı birey tarafından çoğu zaman fark edilmemektedir.

Klamidya hastalığı: Cinsel yolla bulaşan bulaşıcı bir hastalık olan klamidya hastalığı orşit rahatsızlığının nedenlerinden biridir.

Orşit Rahatsızlığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Orşit rahatsızlığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

 • Bir veye iki testiste şişme
 • Hafiften şiddetli düzeye doğru ulaşan ağrılar
 • Oturmada zorluk çekilmesi
 • Her 2 testiste de haftalarca devam eden hassasiyet
 • Bulantı ve yüksek ateş
 • Peniste akıntı meydana gelmesi orşit hastalığının başlıca belirtileridir.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Uzmanlar orşit rahatsızlığında şu gibi durumların görülmesi durumunda bireylerin hemen ilgili doktora başvurması gerektiğini belirtmektedirler; ani olarak meydana geldiği durumda ve testislerde şişkinliğin eşlik ettiği durumda hemen doktora başvurulmalıdır.

Orşit Rahatsızlığının Risk Faktörleri Nelerdir?

Orşit Nedir, Ne Zaman Görülür, Tedavisi Nasıl Yapılır ?Uzmanlar şu gibi durumlarda orşit rahatsızlığının görülme riskinin yüksek olabildiğinin altını çizmektedirler. İşte orşit rahatsızlığının risk faktörleri şunlardır;

 • Kabakulak aşısı olunmaması
 • Sık tekrar eden idrar yolu enfeksiyonları
 • Genital bölgede ameliyat sebebiyle enfeksiyon meydana gelmesi
 • Çok eşlilik
 • Önceki dönemlerde gonore ve klamidya gibi enfeksiyonel hastalıklara maruz kalınmış olunması

Yukarıda da görüldüğü üzere orşit rahatsızlığının risk faktörleri oldukça fazladır. Dolaysıyla uzmanlar orşit problemine maruz kalınmaması açısından yukarıdaki risk faktörlerinin de dikkate alınması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Orşit Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Orşit rahatsızlığının toplamda 2 farklı türü bulunmaktadır. Bu türler bakteriyel kaynaklı orşit ve viral orşittir. Dolaysıyla birbirinden farklı oln bu her 2 orşit türünün tedavisi ise farklı yöntemler sayesinde gerçekleştirilmektedir.

Bakteriyel Orşitin Tedavisi

Eğer meydana gelen orşit rahatsızlığı bakterilere bağlı olarak oluşmuşsa tedavisinde antibiyotik ilaçlara başvurulmaktadır.

Viral Orşitin Tedavisi

Viral orşitin tedavisinde ise daha çok ağrı kesici ilaçlara başvurulmaktadır. Gerek bakteriyel orşitin ve gerekse de viral orşitin tedavisi olsun her iki rahatsızlığın tedavisi de oldukça kısa süreli ve oldukça başarılı sonuçlar sunan tedavi sürecine sahiptirler. Her 2 orşit türünün tedavisi de genellikle birkaç gün sürebilmekte ve tedavi sonrasında birey orşit rahatsızlığından tamamen kurtulmaktadır.

Tedavi Sonrası Hastanın Yapması Gerekenler Nelerdir?

Orşit rahatsızlığının tedavisi sonrasında ilgili doktor tarafından hastaya ayrıca tedaviye ek olarak yapması gerektiği bazı uygulamalar hakkında bilgiler sunmaktadır. İşte orşit tedavisinden sonra hastanın yapması gerekenler ise şunlardır;

 • Birkaç gün yatak istirahati yapmalıdır.
 • Uzanarak yattığı zaman testis torbasının yüksekte kalmasına özen göstermelidir.
 • Hasta testis torbasını soğuk paketler ile ayrıca sık sık kompres yapmalıdır.
 • Hasta tedavi sonrasında ağır nesneleri kaldırmaktan da kaçınmalıdır.

Orşit rahatsızlığının tedavisi sonrasında yapılması gerekenler hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra orşit sorunu hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Makalemizde orşit nedir ne zaman görülür hakkında bilgiler sunduk. Ergenlik dönemi sonlarında bulunuyorsanız ve yukarıdaki belirtileri yaşıyorsanız orşit rahatsızlığına maruz kalmış olabilirsiniz ve bu durumda hemen doktorunuza başvurunuz. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Orşit rahatsızlığının belirtilerinde doktorunuza başvurunuz.
Kaynakça:
saglikvakti.com.tr

multiyasam.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

1 yorum
 1. Mehmey diyor

  Siteler arasında ençok tatmin ve tespitte doğru olan bu sitenizden dolayı sizi tebrik ediyorum ve bu sitenin en başa gelmesini temenni ve arzu ediyorum allah yardımcınız olsun var olun sağ olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.