Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Pardus’ta Bilgisayarlar Arası Bağlantı

0 61

4776_girisPardus’ta bilgisayarlar arası bağlantı için, krdc ve krfb uygulamaları kullanılır. Bunlar birbirini tamamlayan iki uygulamadır. Farkları, krfb bilgisayarımızı ağda bağlanılabilir hale getirir, krdc ise bağlantı işlemini gerçekleştirir. Uygulamalara, Synaptic Paket Yöneticisi ve Yazılım Merkezinden erişebilirsiniz.

Not: “K” harfinden anlaşılacağı üzere uygulamalar, KDE arayüzüne aittir. Arayüzlerin kendi uygulamaları bu şeklide ayrılır. Örneğin metin düzenleme editörü KDE’de Kwrite, Gnome’da ise Gedit’dir.

KRFB ile Yapılacaklar

Öncelikle krfb uygulamasını başlatıyoruz;

4776_1
Yeni bir davet oluşturmak için “Yeni Kişisel Davet” butonuna tıklıyoruz.

4776_2
Eğer ağımızda bir bilgisayardan bu bilgisayara ulaşım verecek isek Makine kısmına bize ulaşabilmesini istediğimiz makinenin ip adresini veriyoruz. Bağlantı için Parola girip bu bilgiyi karşıdaki kullanıcıya aktarmalıyız.

4776_3
Bağlantının ne zamana kadar süreceği bilgisini Bitiş zamanı kısmına girebiliriz. Örneğin; bilgisayarımıza 2 saatlik bir ulaşım imkanı sağlamak istiyorsak bu alana müdahale ederek bitiş zamanını ayarlayabiliriz.
Bu aşamaya kadar girdiğimiz bilgilerle bir davet oluşturulur ve krfb ana ekranında görüntülenir.

4776_4
Yeni E-posta Daveti ile de yapılan bu paylaşımı mail olarak istediğimiz kişiye gönderebiliriz.

4776_5
Yeni davet ekle butonu ile birden fazla makinaya farklı zamanlarda ulaşım imkanı verebiliriz. Eğer bu şekilde davet oluşturmadan heran ve herzaman bilgisayarımızı uzaktan erişime açmak istiyorsak, bu işlemi Ayarlar > Masaüstü Paylaşımı Uygulamasını Yapılandır butonu ile güvenlik sekmesinden Davet edilmemiş bağlantılara izin vererek yapabiliriz.

4776_6
Ayrıca bağlantı yapılırken sizden izin alınmasını ve bağlananların masaüstünüze müdahalesini de bu ekrandan ayarlayabilirsiniz.

KRDC ile Yapılacaklar

Krdc uygulamasını açıyoruz. Krfb ile oluşturduğumuz bağlantı (bağlantılar) karşımıza gelecektir. Ekranda görülen bağlantının üzerine sağ tıklayıp bağlan diyoruz.
4776_7
Krfb ile biraz önce tanımlama yapılan bilgisayara bağlantıya izin verme onayı (Aşağıda) gönderilecektir.

4776_8
Onay verildikten sonra bağlantı gerçekleşecektir. Üst panelden yeni bağlantı, tam ekran, ekran görüntüsü alma, izleme yapabilir bağlantıyı kesebilirsiniz.

Ayarlar > KRDC Uygulamasını Yapılandır’a tıklayıp bağlantıyı anımsatma gibi işlemleri yapabiliriz.

4776_9
Windows’ta ki masaüstü bağlantısından(mstsc) daha gelişmiş yapı sunulmuş. Bize de kullanmak düşüyor.

Kaynakça:
1-https://www.pardus.org.tr/web/dadas/home/-/blogs/krdc-ve-krfb-ile-bilgisayarlar-arası-baglantı-yapmak

Yazar:Ömer Çakmak

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku