Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Peter Schumeichel Kimdir?

0 239

1534876_w2Peter Boleslaw Schumeichel, 18 Kasım 1963 tarihinde, Danimarka‘nın Gladsaxe şehrinde dünyaya gelmiştir. Eski bir kaleci olan Schumeichel, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 10 kalecisinden biri olarak kabul edilmektedir. Danimarka futbolunun yetiştirmiş olduğu en iyi kaleci olarak kabul edilen Schumeichel, uzun yıllar üst düzey futbol oynama başarısı göstermiştir. 1992 ve 1993 yıllarında yapılan oylama sonucu Dünyanın En İyi Kalecisi seçilmeyi başaran Danimarkalı file bekçisi, 1992’de Danimarka’nın Avrupa Şampiyonu olmasında ciddi bir katkı sağlamıştır. Peter Schumeichel, Sır Alex Ferguson tarafından Manchester United’a transfer edilmiş ve uzun yıllar kaleyi istikrarlı bir şekilde koruyarak Alex Ferguson’u yanıltmamıştır. Schumeichel, Manchester United’ın 1999 yılında kazandığı UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunda ciddi anlamda pay sahibi olmuştur.

Futbola, altyapısında da yetiştiği Gladsaxe kulübünde başlayan Schumeichel, 1981 yılında ilk resmi mukavelesini de yine bu kulüple yapmıştır. Burada 3 yıl geçiren ve sonrasında 1984 yılında Hvidovre’ye transfer olan Schumeichel, burada da 3 yıl kalmış ve 78 maçta görev almıştır. 1987’de Danimarka’nın en önemli kulüplerinden biri olan Bröndby’ye transfer olan Schumeichel, 4 yıl boyunca burada futbol oynamış ve bu sürede çıkabileceği 120 lig maçının 119’unda forma giyme başarısı göstermiştir. 1991’de İngiltere Premier Ligi ekiplerinden Manchester United’a transfer olan Danimarkalı kaleci, burada geçirdiği 8 yılda kariyerinin zirvesine ulaşmayı başarmıştır. 8 yılda Manchester United formasıyla 292 Premier Lig maçında görev alan Schumeichel, 5 Premier Lig, 3 İngiltere Federasyon Kupası, 1 Lig Kupası, 4 İngiltere Süper Kupası, 1 UEFA Şampiyonlar Ligi ve 1 de UEFA Süper Kupası kazanma başarısı göstermiştir.

Peter_Schmeichel_1812655iKupalarla dolu olan Manchester United kariyerini 1999’da elde edilen UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu ile tamamlayan Schumeichel, Portekiz Ligi ekiplerinden Sporting Lizbon’a transfer olmuştur. Burada 1 Portekiz Süper Ligi 1 de Portekiz Süper Kupası kazanan Schumeichel, 2001 yılında İngiltere Premier Ligi ekiplerinden Aston Villa ile anlaşmış ve bu sayede İngiltere’ye 2 yıl sonra geri dönmeyi başarmıştır. Aston Villa ile UEFA İntertoto Kupası’nı kazanma başarısı gösteren Peter Schumeichel, 1 yıl sonra 2002’de bir başka Premier Lig ekiplerinden Manchester City ile mukavele imzalamıştır. Aston Villa ve Manchester City’de 29’ar Premier Lig maçında görev almış olan Peter Schumeichel, 1981 yılında başladığı profesyonel kariyerine 2003 yılının Temmuz ayında son noktayı koymuştur. 22 yıl süren profesyonel kariyerinde 648 lig maçına çıkmış olan kaleci, 9 kez de gol sevinci yaşamıştır. Bu gollerden biri de 129 kez giydiği Danimarka milli formasıyla gelmiştir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.