Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Pic Programlama Nedir?

1 606

Pic Programlama Nedir?Teknolojinin gelişmesi ve daha küçük boyutlarda transistörlerin üretilmesiyle birlikte mikroişlemcilerde hem küçüldü, hemde ucuzladı. Bugün kolunuzda ki dijital saatin, evinizdeki fırının, bulaşık makinesinin ve aklınızıa gelen, birçok elektronik aletin içerisinde bu küçük mikroişlemciler bulunmaktadır. Dahası çocuklarınızın oyuncaklarında bile bu çiplerden vardır. Piyasada amatör elektronikçilerin kullandığı 16F84-16F84A-16F877 gibi modeller en çok bilinenleridir. Bu 16F84A’ların fiyatı yaklaşık günümüzde 5TL dir.

Bu küçük ama maharetli çiplerle neler yapabiliriz peki?
Bu mikroişlemciler, tek başlarına kullanılamaz, öncelikle bunların programlanması ve bir elektronik devre haline getirilmesi geretkir. Bir pic i programlamak için öncelikle bir pic programlama yapmaya yarayan derleyici dediğimiz paket bilgisayar programı lazımdır. CCS, Proton Pic Basic bunlardan birkaçıdır. Proton ile daha çok amatör programlamalar yapılırken CCS ile daha detaylı programlar hazırlanabilmektedir. Eğer amacınız bu işte profesyonelliğe gitmek, yada sınırlı kalmayıp, daha ilginç devreler hazrılamak isteniyorsa, CCS ile başlanması mantıklıdır.

Bir pic ile, fli-flop denilen polis sirenine benzer, zamanlamasını ayarlayabileceğiniz yanıp sönen lambalar yapabilirsiniz, bir tabelada kayan yazı hazırlayabilirsiniz, reklam tabelaları hazırlayabilirisiniz. Veya, bir LCD ekran üzerine istediklerinizi yazdırabilirsiniz. Biraz daha detaya inip, bir dijital saat, termometre, nem ölçer vs gibi birçok devre hazırlanabilir.
Bunun için ihtiyacınız olan şeyler öncelikle bir pic, bu pici programlamak için bir paket program, ve bu programı pice yüklemek için gerekli olan bir soket. Bu soket pic için özel hazırlanmıştır, internetten araştırdığınızda bunu temin edebileceğiniz yerler bulmanız mümkündür. Ben burada ileriki aşamalarda, hazırlanmış devre örnekleride yayınlamayı düşünüyorum. İlgilenenler yazılarımızı takip ederlerse, görebileceklerdir. Resimde pic programla için kullanılan, bilgisayara bağlanan soketi görebilirsiniz.

Pic Programlama Nedir?

Bir amatör olarak nerden başlanmalı?
Bu işe yeni başlıyorsanız ve bir amatörseniz, ilk aşamadan harika devreler hazırlamanız mümkün değil, bunun için öncelikle bir lambayı yakıp söndürebilme kabiliyetini kazanmanız lazım. Bunun denemek için yine oturup devre hazırlamanız gerekmez, bu işi sizin yerinize yapan similatör programlar mevcuttur, örneğin ISIS 7 Professional bu similatörlerden en çok kullanılanıdır. Burada bir devreyi hazırlayıp çalıştır komutuyla test edebilirsiniz. Bunun en büyük avantajı para ve zaman kaybınız olmaz.

Pic Programlama Nedir?

Pic Programlama Nedir?

Pic Programlama Nedir?

Yazar: Ahmet Serdar Güldibi

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Mustafa diyor

    Anladığım kadarıyla pic bir işlemci. Bu pic programlanabilir ve programlanması için yükleyebileceğimiz cihaz gerekli. Bilgisayar programlamada bu şekilde mi oluyor. Yani ben bunu da araştırdım kökü “makine dili”ne bu makine diline ise “pic programlama” deniliyor. Yani pic, entegre ve işlemcileri programlamak için pc ye bağlanan cihaza ihtiyacımız var ise bu cihazın en iyisi nedir. Yani demek istediğim normal bir pic programlama cihazı ile (16 pin 40 pin 80 pin veya 200… Pinlik işlemciler) her işlemciyi programlayabilirmiyiz. Daha önceden arduino kullanmıştım yani arduinoyu programlamıştım pc den. Flip flop devresi kurmuştum. Işık yanıp sönüyordu istediğim saniyede. O program ile ve arduino ile işlemci programlayabilirmiyiz? Bir sorum daha olacak. Yazılım dilleri bana karmaşık geliyor. İngilizce olması şart. Ben kendi dilimden bir yazılım dili geliştirmek istiyorum diyelim. Bunu araştırdım ve öyle bişey olması için makine dilinden yani pic programlamadan anlamam gerektiğini söylediler. İşlemciyi kendin programlayacaksın ve o sırada out yazıyorsa yabancılar sen çıkış yazacaksın dediler. Bunun için bilgi istiyorum sizden bilen varsa yazsın. Şimdiden teşekkürler. (Lütfen cevap yazın)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku