Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Pikacu’nun Atası Sihirli Tavşan Ili Pika

0 852

Pikacu'nun Atası Sihirli Tavşan Ili PikaSihirli Tavşan – Ili pika (Ochotona iliensis): Ili Pika, doğada nesli tükenme tehlikesi yaşayan türler arasında ilk sıralarda gelen ve çok nadir görülebilen bir tavşan türüdür. Efsane çizgi film karakteri sevimlilik abidesi pikacunun Ili picadan esinlenerek yaratıldığı uzun zaman tüm dünyada konuşuldu. Ayrıca kahramanın isminin pikacu olmasının yanı sıra görüntüsünün de bu sevimli hayvana benzemesi bu iddiaların pekte mantıksız olmadığını gösteriyor. Ili Pika Ochotonidae ailesinden, kuzeybatı Çin’e özgü doğada oldukça nadir görülen ve soyu tükenme noktasında olan bir yaban tavşanı türü. Sihirli Tavşan 1983’te Tianshian dağlarında ilk görüntüleyen ve bilim dünyasına tanıtan Weidong Li adındaki belgesel fotoğrafçısı ve çevrecidir. Ili pika 20 yıl boyunca kimse tarafından görüntülenememiştir. 20 yıl boyunca kimse tarafından görülmemiş olmanın ne kadar nadir olduğunu bir düşünün. Bu gizemli hayatı nedeniyle de sihirli tavşan diye lakap takılmış ona; 2014 yılında ilk fotoğrafları çeken belgesel fotoğrafçısı ve çevreci olan Weidong Li tarafından tekrar fotoğrafları çekilinceye kadar sihirli tavşan Ili pikanın soyunun tükendiği düşünülmüştür. Günümüzde sadece 1000 kadar yetişkin Ili Pika’nın yaşadığı düşünülüyor.

Pikacu'nun Atası Sihirli Tavşan Ili PikaAçıklama: Sihirli Tavşan (Ili pika) Boyutu, beden yapısı ve kulaklarıyla bir tavşana benzese de ıslıklı tavşangiller familyasına dâhildir. Ili pikaların boyu genellikle 20.3-20.4 cm ve ağırlıkları da yaklaşık 250 g kadardır. Parlak renkte tüyleri alın, taç ve boynun kenarlarında büyük paslı-kırmızı lekelerle diğer tavşan türlerinden ayrılmaktadırlar.

Yaşam Alanı: Sihirli tavşan Ili pika’nın yaşadığı bölge Güneybatı Çin eyaleti Sincan’daki Tian Shan dağlarına özgüdür. Ancak son yapılan araştırmalarda, Ili pika’nın Jilimalale ve Hutubi Güney Dağları’nda da bulunduğunu göstermektedir.

Yaşadığı ortam: Ili Pika çıplak kayaçlar arasındaki delikler ve uçurum kenarlarındaki talus alanlarına yerleşir. Genellikle Tian Shan dağlarının 2800m (9, 186ft) ila 4000m yüksekliğinde ki soğuk platolarında yaşar ve burada bulunan otlarla beslenir.

Pikacu'nun Atası Sihirli Tavşan Ili PikaEkoloji: Bu türün ekolojisi veya davranışları hakkında oldukça az bilgiye sahibiz. Ili pika’nın nüfus yoğunluğu son 30 yılda % 71 oranında azaldığını düşünülmektedir. Bunun en önemli sebepleri arasında otlama alanlarının azalması, yabani hayvan tehlikesi ve küresel atmosferik kirliliğin iklim değişikliğine neden olması sebebiyle nüfusun olumsuz etkilediği tahmin edilmekte ve sayıları her geçen gün azalmaktadır.

Son yıllarda Sihirli hayvan Ili pika’nın popülasyonuna, Jilimalale, Hutubi Güneyve, Jipuk, Tianger Apex ve Telimani Daban bölgelerinde de rastlanmıştır. Xinjiang Uygur’un Bayingou bölgesindeki inceleme alanında Sihirli Hayvan Ili pika’nın daha önce bu bölgede yoğun şekilde yaşadığını göstermektedir. 1990’ların başında tahminen 2.000 civarında yetişkin birey varken son yıllarda bu sayının azaldığı gözlemlenmiştir. Bunun sonucun olarak düşük nüfus yoğunluğu, üreme hızı ve nispeten sınırlı yayılma kabiliyeti, nedeniyle bu sevimli hayvanın uzun vadede neslinin devamının zor olduğu düşünülmektedir.

Kaynakça:
1.Smith, A.T. & Johnston, C.H. (2008). “Ochotona iliensis”. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2008. International Union for Conservation of Nature. Retrieved 10 April 2009. Database entry includes a brief justification of why this species is of endangered.
2. Li, W.; Smith, A.T. (2005). “Dramatic decline of the threatened Ili pika Ochotona iliensis (Lagomorpha: Ochotonidae) in Xinjiang, China.”. Oryx. 39: 30–34. doi:10.1017/s0030605305000062.
3.Smith, A.T. & Xie, Y. (2008). The Mammals of China. Princeton University Press, Princeton, New Jersey.
4.Smith, A.T. & Xie, Y. (1990). “Chapter 3: The Pikas”. In J. A. Chapman & J. C. Flux. Rabbits, Hares and Pikas: Status Survey and Conservation Action Plan. The World Conservation Union, Gland, Switzerland.
5. Li, W.; Ma, Y. (1986). “A new species of Ochotona, Ochotonidae, Lagomorpha.”. Acta Zoologica Sinica. 32: 375–379.
6. “Unbelievably Cute Mammal With Teddy Bear Face Rediscovered”. Retrieved April 2015.

Yazar:Funda Aslan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku