Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İK Müdürü ve İK Yöneticisi Nedir, Aralarındaki Farklar Nelerdir?

0 1.337

“İnsan Kaynakları” departmanı şirket için mülakatlar, işe alma ve yerleştirme işlemlerinin sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlamak için oluşturulmuş “beraber çalışabilme” esasına dayanan bir bölümdür. Şirket hiyerarşileri çeşitli türlere ve çalışma şekillerine bağlı olarak zaman zaman değişebiliyor. Bazı şirketler yüzlerce kişiyi istihdam edecek büyüklüklerde olduğundan ve her bir çalışanın doğru rolü üstlendiğini, rolünün gereğini yerine getirip getirmediğini denetlemek İK departmanının görevidir. Bu açıdan bakacak olursak şirket hiyerarşileri değişse bile İK departmanı genelde üst sıralarda yer alır.

İK Yöneticisi Nedir?

İK Müdürü ve İK Yöneticisi Nedir, Aralarındaki Farklar Nelerdir?İK Yöneticisi, İK departmanının günlük işlerinden sorumludur. İK yöneticileri bir organizasyonun insan kaynakları ihtiyaçlarının her yönü hakkında çalışanlarını bilgilendirmeli. Belirli bir sayıda sorumlulukları vardır diyemeyiz. Yeni politikalar, kurallar ve prosedürleri uygulamakla sorumlu olabilirler veya bu politikaların uygun şekilde takip edildiğinden ve uygulandığından emin olmalıdırlar. Şirkette İK koordinatör bölümü varsa İK Yöneticisiyeni çalışanları bulma, işe alma ve eğitim konularında danışma sağlayabilir. Eğer küçük bir şirkette ise İK yöneticisi İK departmanından sorumlu tek kişi olabilir ve bu durumda şirketin tüm İK ihtiyaçlarından sorumlu olur.

İK Müdürü Nedir?

Şirket politikalarının ve prosedürlerinin etkinliğini sağlamak amacıyla yönetim kurulu üyeleri ile görüşmeler yapar ve dilerse bu görüşmelere diğer çalışanları da dahil edebilir. Ayrıca İK Müdürü genellikle şirketin yönetim kurulunda koltuk sahibi olur. İyi bir İK müdürü istihdam konusunda uzman olmalı ve İK yöneticisinin istihdam, çalışanla ilgili yasalar, çalışma koşulları gibi konulardaki bilgisinin üst düzeyde olmasına dikkat etmelidir. Çoğu şirkette İK müdürü üst düzey bir yönetici konumundadır. Ayrıca İK müdürü sadece çalışma ortamının ambiansının iyi olmasından sorumlu değildir aynı zamanda bir şirket kültürü oluşturmalıdır.

İK Müdürü ile İK Yöneticisi Arasındaki Fark Ne?

1 – İK Yöneticisi daha çok daha çok saha içi ve somut işlerle ilgilenir. İK Müdürü ise işin daha çok teorik kısmıyla ilgilenir.
2 – İK Yöneticisi şirketin alt düzey çalışanları ile meşgulken İK Müdürü daha çok şirket hiyerarşisindeki üst düzey departman ve kişileri ile iletişim halindedir.
3 – Bir bölümdeki çalışanlar İK Yöneticisine rapor verirken üst düzey yöneticiler ile İK yöneticileri İK Müdürüne rapor verirler.

Yazar:Yunus Yeşilmen

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku