Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Plastik Malzemelerin Zararları

0 547

Plastik Malzemelerin ZararlarıSağlık açısından uygun olmayan plastikler hemen hemen her evde her yerde fazlası ile kullanılmaktadır. Uzmanların onca uyarısına rağmen dikkat etmemek ve sağlığımızı tehlike altına atmak doğru bir davranış değildir. Her zaman cam porselenler sağlık için uygundur. Fakat plastikten kastımız sadece kap çanakla yetmiyor bir de poşetlerde bitki çaylarında çeşitli zararları ile karşılaşıyoruz. İçtiğiniz her şey de yediğiniz her yemek ve gıdada bir plastiğin ham maddesinin kanserojen etkisi ile karşılaşmanız mümkündür. Bunun için tükettiğiniz her şeyde dikkatli olmalı sağlığa uygunluk raporunun olup olmadığını araştırmalısınız. Özellikle son yıllarda çay tüketimi poşet çay ile sağlanmaktadır. Hem pratik hem de çabuk demlenen poşet çaylar peki sağlığımız açısından ne kadar koruyucudur. Bunun aslında koruyuculuktan çok etkin maddelerin vücuda bakteri vermesi ve hastalıkların oluşması için bir zemindir diyebiliriz. Bu nedenle günümüz itibari ile poşet çay fark edilmeden sayısı hızlıca artıyor ve işin kolayına kaçan çay severler yıllar sonra bunu hastalık olarak acısını çekiyor. Poşet çayların sağlıklı olduğunu sanmayın. Sıcak suyun içinde bekletilen o poşetlerde etkin maddeler devreye girer ve istenmeyen hastalıkların oluşmasına davetiye çıkartır. Özellikle zımbalı poşet çaylar alanlar bu alışkanlıklarından bir an önce vazgeçsinler. İçinde bulunan bazı materyaller yüzünden hasta olmaları an meselesidir. Üstelik kanser yapan maddeler etkindir. Eğer alışkanlıklarınızdan vazgeçemiyor iseniz zımbalı naylon poşet çaylar yerine ip ile dikilmiş poşet çayları tercih edin. Onlar naylon kadar zararlı değil. Ama bize kalırsa sallama çaylarda sağlıklı bir durum katiyen söz konusu değildir. Bitki çaylarını yaprakları ile kaynatıp içmek en sağlıklı olanıdır. Tercih bu konuda sizindir.

Konservelerde Oluşan Metalik Sinyaline Dikkat!

Plastik Malzemelerin ZararlarıBazı teneke kutularda satılan gıdalar tehlikeli olabilmektedir. Bir şeylerin kolayına ve hazırına kaçmak yerine kendi uğraşlarımız doğrultusunda yapmak tüketmek verebileceğiniz en doğru kararlar arasındadır. Marketlerde satılan teneke konservelerde materyaller çok fazla zararlı olmakta hastalık sinyallerini bu şekilde doğrulamaktadır. Özellikle en çok satılan balık, hazır sarmalar, bezelye ve benzer turşu ve gıdalar teneke kutularda zarar görmektedir. Peki, bunun sağlıklı olup olmadığını tam olarak nasıl anlayacaksınız. Onu da sizler ile paylaşmak istiyoruz. Eğer konservelerin iç yüzeyi sağlığa uygun plastik ile kaplanmış ise gönül rahatlığı ile bu konserveden alabilirsiniz. Fakat içerisinde yoğun miktarda metal kaplama söz konusu ise hastalık için en tehlikeli gıdayı yemiş olacak ve o maddelerin size vereceği zararla sarsılacaksınız. Aynı anda fark edilmese bile hastalık hiç düşünmediğiniz bir zamanda gerçekleşir. Ve bunun nedenini anlamak zor olur. Bu durumda yediğiniz ve içtiğiniz her kap ve çanağa ya da poşetlere dikkat etmeli sağlığınızı kesinlikle tehdit altına almamanız gerekir. Özellikle en önemli etkene dikkat edin konservede gıda içinde metalik bir tat var ise o gıdayı sakın yemeyin çünkü metalik maddeler gıdaya bulaşmıştır. Bu da sizin sağlığınız için son derece önemlidir.

Su İçerken Cam Şişe ve ya Cam Bardak Kullanın!

Plastik Malzemelerin ZararlarıSuyun hayatımızda ne kadar önemli olduğunu anlatmakla bitiremeyiz. Hayatımızın yapı taşı olan suyu nelerde tüketiyoruz bu son derece önemlidir. İçeceklerde plastik bardak hatta hazır plastik şişelerde bile suların sağlıksız olduğunu unutmayın. Hazır sular aslında naylon şişelerde bekletildiğinden sağlık açısından tehlikeli olabilmektedirler. Bunun için arıtıcı musluklarını evinizde uygulamanız ve suyunuzu kendiniz arıtmanız en sağlıklı su içme taktiğidir. Su içmek için cam bardak ve cam şişe kullanınız. Yemek yeren de cam tabak veya porselen tabağı tercih edin. Özellikle yemekleri saklarken üzerine folyo ve naylon sermeniz çok tehlikelidir. Varsa kendi kapakları ile üzerini örtmeniz sağlık açısından daha uygundur. Çünkü folyo ve naylon poşetler kanserin ortaya çıkmasını ileriki yaşantınızda ise Alzheimer olmanıza sebep olur. Bunlara özelikle dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Özelikle okula giden çocuğunuza plastik suluklar vermeyin. İçi çelik ya da cam olması önemlidir. Dış kaplaması plastik de olabilir. Okul çağındaki çocukların gelişimi için sağlıklı yaşamasına özen gösteriniz. Fırın çalıştırırken bayanların yaptığı en büyük hatalardan birisi alüminyum folyoyu fırın tepsisine koymalarıdır. Bu son derece sağlıksız bir durumdur. Kansere zemin hazırlayan plastikler, naylonlar hatta materyaller ve folyolardan uzak durun. Zararları oldukça büyüktür.

Plastik Maddelerde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Plastik Malzemelerin ZararlarıNaylon ve benzeri şeyleri uzun süreli gıdaları üzerinde tutmayınız.
– Su içerken bunun cam şişe ve ya cam bardak olmasına dikkat ediniz.
– Sebze ve meyveleri pazardan alırken poşeti ile dolapta bekletmeyiniz. Bir gazete ile sarmak poşetten daha sağlıklıdır.
– Diş fırçası alırken fırçanın tarama yerinin naylon olmamasına dikkat edin.
– Ekmek alırken kâğıt çantaları tercih edin.
– Yeşillikleri naylon poşette katiyen bekletmeyin.
– Fırında pişireceğiniz gıdaların üzerine folyo koymayınız.
– Bazı zararlı materyallere sahip konserve kutularını mümkün oldukça az tüketin. Hatta hiç tüketmeyiniz.
– Çocuklara plastik suluk kullanma alışkanlığından vazgeçin. Çocukların sağlığı son derece önemlidir. Özellikle gelişim çağındaki bir çocuğun en sağlıklı gıda ve eşyalara sahip olması gerekir.
– Oyuncak alırken naylon, sahte kaplama plastik oyuncakları alıp çocuğunuzun hayatını tehlikeye atmayın.
– Balon ve benzeri naylon ile eritilen oyuncaklardan üflemeli plastiklerden sakının.
– Çöp kutusunun bile orijinal plastik olmasına dikkat edin.
– Sağlığınıza zarar veren plastik ve poşet türü eşya ve içeceklerden mümkün oldukça uzak durun.
– Plastik bot ve giyeceklerden uzak durun. Bazı ayakkabılar naylon olduğundan sağlığa ciddi oranlarda hasar vermektedir.
Kaynakça:
uzmankirala.com

Yazar:Suna Korkmaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku