Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Progeria (Yaşlılık Hastalığı) Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür?

0 249

Halk dilinde erken yaşlanma olarak da bilinen bu hastalık türü özellikle çocuklarda görülmektedir.Progeria (Yaşlılık Hastalığı) Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür? Tanı ve teşhis aşamasında klasik muayenelerle kolayca tespit edilebilen hastalık, nadir bir şekilde görülmektedir. 8 milyon canlıda 1 görülen bu hastalığın tedavi konusuna biraz sonra değineceğim… Hastalar üreme ve olgunluk dönemine ulaşamadıkları için anne ve babadan geçme ihtimali yoktur. Anne, baba yaşına bağlı mutasyon, uzmanlar tarafından ortaya konulan en büyük nedenler arasında yer almaktadır. Hastaların yüzleri tipik ve belirgin bir hal alır bu aşamadan sonra ise gerileme ve büyüyememe durumu baş gösterir. Nadir rastlanan bir hastalık olması nedeniyle tedavisi konusunda uzmanlar henüz çok büyük bir aşama kaydedememiştir. Fakat son yıllarda ortaya konulan gen tedavisi geçmişi tamamen silebilecek nitelikte olan bu tedavi yönteminden ve hastalığın belirtilerinden bahsedeceğiz.

Progeria (Yaşlılık Hastalığı) Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür?

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

* Hasta kişilerde saç’ ın belli bir kısmı ya da tamamı belirgin bir şekilde dökülmeye başlar.
* Kafa derisi üzerinde damarlar belirgin şekilde görülebilir ve damarların şişliği el yordamı ile hissedilebilir.
* Erken yaşlanma hastalığına yakalanan bünyede yüz tipi genel olarak aynıdır ve normal insanlar arasından kolayca seçilebilirler.
* Hastaların çene yapısı daha küçük ve normal insanlara göre gelişmemiş bir durumdadır.
* Küçük ve farklı burun tipinin yanı sıra diş etleri ve dişlerin zayıflığı, bunun yanı sıra dişlerde artan çürükler ve belirgin renk değişimleri söz konusudur.
*Normal duruş pozisyonundan uzak olan hastalar sürekli olarak ata biner gibi dururlar.

Hastalık, cinsel gelişimi etkilemekte ve büyüme zamanla durmaktadır. Zeka geriliği ya da ilerlememe durumu söz konusu değildir. Hastalar normal bir insan gibi düşünebilir ve fikir yürütebilir. Büyüme hormonu ve bunu sağlayacak ilaçların takviyesi herhangi bir fayda sağlamamakta olup ve uzmanlar bu tedavi yönteminin hiçbir işe yaramadığını açıkça belirtmektedirler.Progeria (Yaşlılık Hastalığı) Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür?

Hastalığın Tedavisi Mümkün müdür?
Az önce de belirttiğim gibi ilaç tedavisi bu hastalık için hiçbir önem arz etmemektedir. Ek gıdalar ve besinlerin tüketilmesi de bu hastalığın gerilemesinde ya da hastayı iyileştirmede hiçbir işe yaramamaktadır. Son yıllarda fareler üzerinde yapılan deney sayesinde gen değişimi adı verilen tedavinin insanlar üzerinde de uygulanabileceği belirtilmiştir. Gen tedavisi ve uygulanışı hakkında henüz kesin ve ortaya sürülmüş bir bilgi yok fakat farelerin en iyi kobay olduklarını düşünürsek gen tedavisinin Progeria’nın önüne geçebileceğini tahmin etmek zor olmayacaktır.

Bu tedavi için yapılan açıklamalar: Hastalığın belirtilerinin azaltılması ve belirli süre zarfında hastalığın tamamen yok edileceği şeklindedir.

Yazar:Ali Ersoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku