Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Rahim Dönmesi (Ters Rahim) Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

0 3.365

Bazı kadınlarda rahim, sırtın alt tarafına bakacak şekilde geriye doğru eğilmektedir. Bu, geriye dönük, ters, eğik, uçlu veya rahim dönmesi olarak adlandırılmaktadır. Genellikle uterus dikey, yukarı ve aşağı konumda dik durmaktadır. Eğik rahim oldukça yaygın bir durumdur ve her 100 kadından 20’si bu duruma yaşamaktadır.

Rahim Dönmesi Nedenleri

Rahim, kadının pelvisinin alt kısmında oturan içi boş, armut şeklinde bir organdır ve hamilelik sırasında fetüsün büyüdüğü yerdir. Kadın birkaç farklı nedenden dolayı eğimli bir rahime sahip olabilmektedir. Bu nedenler aşağıdaki gibidir:
Pelvik kasların zayıflaması: Menopoz veya doğumdan sonra uterusu destekleyen bağlar gevşeyebilmektedir veya zayıflayabilmektedir. Sonuç olarak, uterus geri veya eğik bir pozisyonda düşmektedir.
Büyümüş uterus: Hamilelik, miyomlar veya tümör nedeniyle genişlemiş bir uterus da uterusun eğilmesine neden olmaktadır.
Pelviste skar veya adezyonlar: Rahim veya pelvis, endometriozis, enfeksiyon veya daha önce geçirilmiş ameliyat dahil olmak üzere koşullara bağlı olarak yaralanabilmektedir. Bu skar dokusu uterusu geriye doğru çekmektedir ve eğilmesine neden olmaktadır.
Genetik yapı: Bazı kadınlar uterusla eğik veya eğik pozisyonda doğmaktadırlar.

Doğurganlık ve Hamilelik Üzerindeki Etkisi

Rahim Dönmesi (Ters Rahim) Nedenleri, Belirtileri ve TedavisiBirçok kadın uçlu bir uterusa sahip olmanın hamile kalma yeteneklerini etkileyeceğinden endişe duymaktadır. Bununla birlikte, uterusun pozisyonu genellikle doğurganlığı etkilememektedir. Kadın hamile kalmakta zorlanıyorsa, ancak diğer infertilite nedenleri dışlandıktan sonra doktorlar bunu düşünmektedir. Eğik bir rahim olması, kadının sağlıklı bir hamilelik geçirme yeteneğini etkilememelidir. Aslında, hamile kalmak büyüyen uterusun geriye doğru eğilmesine neden olmamaktadır. Çoğu durumda, doğum eylemi veya doğum üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Rahim Dönmesinin Cinsel İlişki Üzerindeki Etkisi

Eğik bir rahim, penetran cinsiyetin rahatsız edici veya ağrılı olmasına neden olmaktadır. Ağrılı seks kadın için bir sorun olabilmektedir. Doktorlar bu rahatsızlığa neyin neden olduğundan emin değillerdir, ancak birkaç teori bulunmaktadır. Bu teoriler aşağıdaki gibidir:
• Eğik bir uterus serviksin vajinada farklı oturmasına neden olmaktadır. Ağrı, cinsel ilişki sırasında penisin servikse çarpma şeklinden kaynaklanabilmektedir.
• Uterusu destekleyen bağlar gerilebilmektedir ve uterustan farklı bir yönde hareket ettirilebilmektedir. Bu, seks sırasında ağrıya veya rahatsızlığa neden olmaktadır.
• Başka bir teori, eğik bir uterusun pelviste venöz tıkanıklığa neden olmasıdır, yani üreme organlarındaki damarlar genişlemektedir ve kanla dolmaktadır.
Bazen sadece pozisyon değiştirmek ağrılı cinsiyeti daha az sıkıntılı hale getirmektedir. Uteruslu birçok kadın cinsel ilişki sırasında genellikle eşleriyle yüz yüze gelebilecekleri pozisyonları tercih etmektedirler. Kadınların eşleriyle rahat ve ağrısız bir ilişki kurma konusunda iletişim kurmaları önemlidir.

Belirtileri

Rahim Dönmesi (Ters Rahim) Nedenleri, Belirtileri ve TedavisiEğik veya dönük bir rahmi olan kadınlarda bazı belirtiler tipiktir ve bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:
• Seks sırasında ağrı
• Adet ağrısı veya kramp
• Cinsel ilişki sırasında sırt ağrısı
• Küçük idrar kaçırma
• Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları
• Tampon takarken rahatsızlık

Nasıl Teşhis Edilir?

Uçlu rahim rutin pelvik muayene sırasında kolayca tespit edilmektedir. Doktor serviksi hafifçe hissetmek ve itmek için vajinaya iki parmağını sokarak muayene etmektedir. Daha sonra, diğer elini karnın üstüne yerleştirmektedir ve uterusu iki el arasında yakalamak için hafifçe itmektedir. Bu, doktorun uterusun şeklini, boyutunu ve pozisyonunu belirlemesini ve anormal büyümeleri hissetmesini sağlamaktadır. Seks sırasında veya uçlu uterusun diğer semptomları sırasında ağrı çeken kadınlar doktorlarına danışmalıdır. Bu semptomlar diğer, daha ciddi durumların bir işareti olabilmektedir ve doktor bu durumu daha ciddi bir şeyden ayırt etmek için teşhis testleri yapabilmektedir.

Tedavi

Rahim Dönmesi (Ters Rahim) Nedenleri, Belirtileri ve TedavisiGeçici bir tedavi, uzanırken dizleri göğsüne çekmeyi içermektedir. Rahmin pozisyonunu düzeltmeye yardımcı olabilecek birkaç tedavi seçeneği bulunmaktadır. Bunlar, kadının hayatına veya hamile kalma yeteneğine müdahale eden ciddi semptomları varsa kullanılabilmektedir.
Pessary: Pessary, vajinaya yerleştirilen bir cihazdır. Vajinal duvarları, uterusu ve diğer pelvik yapıları desteklemeye ve uterusu yeniden konumlandırmaya yardımcı olmaktadır. Rahim, çıkarıldıktan sonra orijinal konumuna geri döneceğinden, bir peser geçici bir düzeltmedir.
Cerrahi: Bazı kadınlar için cerrahi uterusu yeniden konumlandırabilir. Uterin süspansiyon cerrahisi ayakta tedavi prosedürüdür ve bir ağ, askı kullanılarak veya kullanılmadan da yapılabilmektedir. Kalıcı sonuçlar ve seks sırasında ağrının iyileşmesi genellikle ameliyattan sonra elde edilmektedir.
Diz göğsü pozisyonu: Kalıcı bir çözüm olmamasına rağmen, dizleri göğse getirirken, uzanırken uterusu geçici olarak daha rahat bir pozisyona getirmeye çalışmak semptomların hafifletilmesine yardımcı olmaktadır.
Rahim dönüklüğü problemi yaşayan biri için görünüm çoğu zaman iyidir. Bazı kadınlar rahmin pozisyonu ile ilgili rahatsızlık yaşamasına rağmen, ciddi sağlık sorunları olağan değildir. Kadınların, eğik bir rahmin rahatsızlığa neden olduğundan şüphelenmiş olsalar bile, seks veya diğer semptomlar sırasında ağrı hakkında bir doktorla konuşması her zaman önemlidir.

Kaynakça:
medlineplus.gov
americanpregnancy.org
summitmedicalgroup.com
healthywomen.org

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku