Çanakkale Boğazı’nın Ege Denizi’ne açıldığı noktadan 6 km kadar içerdeki Hisarlık’da bulunanhöyük tipinde bir yerleşime sahip Troya… M.Ö 3. ve 2. bin yıllarda hüküm sürmüş bir krallık. Bölge birçok medeniyete ev sahipliğiyapmış ve bu medeniyetlerin tarihi izlerini bünyesinde bulunduruyor ancak en ilgi çekenive en bilineni Truva Atı hikayesi. Persler, Büyük İskender, Romalılar, Pergamon Krallığı, Selevkoslarbölgeye hakim olmuş ve uzun yıllar hüküm sürmüştür. Bu bölgede var olan bir hikaye ve gerçektenakıl dolu bir taktik, sizlere bu efsaneden bahsetmek istiyorum.

Truva Atı:
Mitolojiye göre denizler tanrıçası Thetis çok güzel ve çekici bir tanrıça, onu gören büyülenir ve güzelliğine hayran kalırdı. İnanışa göre Thetis’in dünyaya getireceği erkek çocuğunbabasından çok daha akıllı ve zeki bir birey olacağı söylenirdi. Bunun için Teselya Kralı Peleus uygun görüldü ve onunla evlendirilmek istendi. Olimpos dağındagüzel bir sofra ve çalgıcılar hazırlandı, harika bir törendi planlanan ve öyle de oldu. Tüm tanrı ve tanrıçalar buradaydı biri dışında… Nifak Tanrıçası Erins bu törene davet edilmedirivayetlere göre unutuldu. Buna sinirlenen Erins şölenin yapıldığı alanda yemek masası üzerineTanrıçaların en güzeline yazılı altın bir elmayı gizlice bırakır. Tören elmanın fark edilmesinden sonra biranda karışmıştır Tanırlar Kralı Zeus intikam için bilenir ve bunun için sabırsızdır. Gök Tanrıçası Hera, Zeka Tanrıçası Athena ve Aşk Tanrıçası Afrodit arasından bu seçimi yapmasınıister ancak olaydan haberdar olmayan birinin yer alması gerekiyordu, bunun için çoban Paris seçildiolaylardan haberdar değil ve sürüsünü otlatmakla meşguldü. Bu 3 tanrıça, Paris’in karşısına çıkar ve onu etkilemek için her şeyi vaad ederler tarihte yaşananilk rüşvet olayı olarak da kayıtlara geçer. Afrodit, çobana dünyanın en güzel kadınını vaad eder ve çobanınaklını alır elma Afrodit’e verilir.

Bu duruma diğer tanrıçalar çok kızar ve çobanı mutsuz etmek adınaand içerler, bir süre sonra çoban Paris, Sparta Kralı Menelaus’un genç ve güzel eşi Helen’e aşık olurve Afrodit’in yardımı ile onu Truva’ya kaçırır bunun üzerine sinirlenen Kral Menelaus’un kardeşi AgamennonTruva’ya saldırır ve tarihteki büyük savaşlardan bir tanesi başlar…

Akalar ve Troyalılar artık karşı karşıyaydı ancak yıllar süren savaşlar Truvayı bitiremedi ve Akalarbunun ancak hileyle olabileceğini düşündü ve Truva Atı efsanesi başladı. Tahta bir at, Troya surlarının önüne bırakılır ve Akalar geri çekilir Troyalılar bunu Akalıların kaçtığışeklinde yorumladı ve atı içeriye aldılar eğlenmeye ve zaferi kutlamaya başladılar erken gelenzafer sarhoşluğu onları bitirmeye yetti çünkü Akalar’ın güçlü ve en kahraman savaşçılarıo atın içerisindeydi ve bir an da her şey tersine döndü ve Akalar Troya’yı bu kez yenmeyi başardı. Kral ve oğlu ele öldürüldü. Helen ise geri alındı. Tanrıçalar sözünü tuttu ve intikamını aldı ve bu efsanede tarihe bu şekilde geçti.

Yazar: Ali ERSOY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here