Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Robert De Niro Kimdir?

LOS ANGELES, CA - JULY 29: Actor Robert De Niro poses at the premiere of Paramount Pictures' "Stardust" at the Paramount Studio Theater on July 29, 2007 in Los Angeles, California. (Photo by Charley Gallay/Getty Images) *** Local Caption *** Robert De Niro
0 651

Robert De Niro Kimdir?

Robert De Niro, 17 Ağustos 1943 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde dünyaya gelmiştir. New York’un Greenwich Village bölgesinde doğan De Niro’nun babasını kökeni İtalya ve İrlanda’ya dayanmaktadır. Ancak annes, Hollanda ve Alman ırkından gelmektedir. Büyük babası bir İrlanda göçmeni olan Robert De Niro, çok kültürlü bir ailede büyüse de esas olarak İtalyan kültürüne mensuptur. New York’un Manhattan bölgesinde dünyaya gelen Robert De Niro, ilk okula da orada başlamıştır. Sonrasında sırasıyla, Elisabeth Irwin Lisesi ve Little Red School House’a giden Robert De Niro, son olarak da lise son sınıfta Müzik ve Sanat Okuluna devam etmiştir. Daha sonrada birçok okula devam eden Robert De Niro, bunların birçoğunu yarıda bırakmış ve mezun olmamıştır.

1963 yılında henüz 20 yaşında iken aktif oyunculuk kariyerine başlayan De Niro, 90’nın üzerinde filmde rol almıştır. İlk oyunculuk deneyimini, Brian De Palma’nın The Wedding Party adlı filminde yaşayan Robert De Niro, sonrasında Roger Corman’ın Bloody Mama adlı filminde rol almıştır. Robert De Niro’ya şöhreti getiren filmler ise, 1973 yapımı Bang the Drum Slowly, 1974 yapımı The Godfather II ve 1976 yapımı olan Taxi Driver filmleridir. The Godfather adlı yapımda sergilediği başarılı performansının ardından En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görülen İtalyan asıllı Amerikalı oyuncu ayrıca ilerleyen yıllarda birçok ödülün daha sahibi olmuştur. Robert De Niro, yönetmen Martin Scorsese’yle beraber birçok film çekmiştir. Özellikle Taxi Driver ve 1991 yapımı Cape Fear bunlar arasında en önemli olanlarındandır.

robert_de_niroRobert De Niro, ilk Oscar’ını The Gadfather ile kazanmadan önce, 1978 yılında çekilen ve Vietnam Savaşı’nı konu alan The Deer Hunter adlı filmde sergilediği sıra dışı performans ile, izleyenleri büyülemiş olsa da Oscar’a aday gösterilmekle kalmıştır. Ayrıca bu filmden ziyade De Niro, 1990 yapımı olan Awakenings adlı filmde de Oscar’a aday gösterilse de kazanmayı başaramamıştır. Robert De Niro, 1990’da Martin Scorsese’nin filmi olan Goodfellas’da canlandırdığı Jimmy Conway ile beğenileri fazlasıyla toplamıştır. Ancak bu filmde de birçok ödüle aday gösterilmesine karşın ödüller başka oyunculara verilmiştir.

1990’lar ve 2000’ler de birçok filmde rol alan Robert De Niro, gerilim ve korku filmlerinin yanı sıra suç ve komedi içerikli filmlerin aranılan yüzlerinden biri haline gelmiştir. Bu dönemde Al Pacino, Matt Damon, Jean Reno, Natascha McElhone, Leonardo Di Caprio, Angelina Jolie, Brad Pitt gibi isimlerle birlikte önemli yapımlarda rol alan Robert De Niro, özellikle 2006 yapımı olan Köstebek filminde canlandırdığı karakterle izleyicilerin beğenisini kazanmayı başarmıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku