Kilo Vermek İçin Azaltmanız Gereken 3 Besin

Hemen herkes hayatının bazı dönemlerinde kilo vermeyi hedefler. Bu amaçla birçok diyeti dener, uygular ancak bir türlü sonuca ulaşamaz. Genelde, yarın başlayacağım, bu son, bunu ye- yeme, bunu yap-yapma gibi çok sayıda sözler verilir ancak bir türlü tutulmaz. Bunun sonucunda kısır bir diyet döngüsüne girilir ve istenilen kiloya ulaşılmaz.

Kilo vermek için bazı yiyecek türlerini kesmeniz gerekir. İştah açıcı yiyecekleri daha az yemeniz, duygularınızda, enerji seviyenizde büyük ölçüde fark yaratır ve kilo vermenize yardımcı olur. Birazdan bahsedeceğimiz yiyecekler sizin için sürpriz olmayabilir, ancak bunları günlük diyetinizden çıkarmanız kendinizi çok daha iyi hissetmenize ve kilo vermenize neden olacaktır.

Gluten İçeren Tahıllar

Zamanla tahıllara karşı oldukça hassalaştık ve artık birçok insan onlara iyi tepki vermemektedir. Çünkü şimdi yediğimiz buğday türü ile 100 yıl önce yediğimiz buğday türü arasında çok fazla fark bulunmaktadır. Gluten, ekmekleri kabarık ve beyaz olmasını sağladığından, yediğimiz ekmeklerde gluten miktarı yüksektir. Bu nedenle gluten bağımlısı olduk.

Ayrıca, gerçek şu ki, artık tahılları çıkarmak için geleneksel yöntemleri kullanmıyoruz. Biz sadece un ile suyu karıştırıp, maya ve tuz ilave edip ekmek yapıyoruz. Tahılları ıslatıp fermante ederek mayalanmasını sağlamıyoruz ve hamur mayası oluşturmuyoruz. Bu süreci gerçek bir tahıl ile işletirseniz, bakteriler fermantasyon esnasında glütenlerin birçoğunu yiyecektir.

Avrupa’daki tahılların birçoğu, Amerika ve Avustralya’daki tahıllara kıyasla, yüzde 80 oranında daha az glutene sahiptir. Mümkün olduğunca işlenmiş tahıllardan uzak durun ve kinoa ve karabuğday gibi daha eski tahılları yemeye özen gösterin. Ve eğer herhangi bir buğday veya yulaf ürünü yerseniz kaliteli, organik ve mayalanmış veya daha geleneksel bir şekilde işlem gördüklerinden emin olun. Vücudunuzun çok daha iyi tepki vereceğini göreceksiniz.

Rafine Şeker

Şeker tüketimi, vücudun kan şekeri düzeylerini düzenleme yeteneğini doğrudan etkiler ve insülin direncine, hiperglisemiye ve şeker hastalığına yol açabilir. Kontrolsüz kan şekeri aynı zamanda kan damarlarına zarar verebilir ve kalbin, böbreklerin, sinirlerin ve gözlerin sağlık durumunu etkiler.

Şeker, bakterilere saldıran bağışıklık sistemi hücrelerindeki aktiviteyi azaltarak bağışıklık sistemini baskılar. Şeker mineral emilimini engeller, sağlık için gerekli anahtar mineralleri yok eder. İnsan vücudundaki her bir hücrenin düzgün işleyişi için gerekli olan ve kalsiyum emilimi için gerekli olan magnezyumu boşaltır.

Yapılan araştırmalar, şekerin ruh hali ve uzun vadede beyin sağlığı üzerinde güçlü etkileri olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak, B vitamini, şeker ve karbonhidratların parçalanması için kullanıldığından, fazla şeker tüketimi vitamin ve mineral eksikliklerine neden olacaktır.

Süt Ürünleri

İnsan türünün gelişimi, tarih boyunca çevresel yıkımın en önde gelen nedenidir ve yine de doğalarımızdan daha iyi bildiğimiz yanlış yönlendirilmiş varsayımla medeniyetlerimizi “ilerletmeye” devam ediyoruz. Günümüzde fabrika çiftlikleri, hayvanların özgürce gezemedikleri ve yüksek miktarlarda GDOlu tahıllar ve büyüme hormonları ile beslenen hayvanlardan oluşan modern sözde çiftliklerdir. Süt, sağlıklı bir yağ kaynağı olabilir ve mükemmel olabilir (eğer herhangi bir alerjiniz yoksa), ancak gerçek ot ile beslenen hayvanlardan elde edilen süt ürünlerinin olması önemlidir. Biraz fazla kilo vermeye çalışıyorsanız, herhangi bir süt yerine avokado, fındık, tohum, hindistancevizi ve zeytinyağı gibi diğer sağlıklı yağları tercih etmeniz en iyisi olacaktır.

Ekstra kilo vermek, enerjinizi artırmak veya kronik bir hastalıktan kurtulmak istiyorsanız, bu yediğiniz şeylerle başlar! Bu gıdaları ortadan kaldırmak, enerji düzeylerinizde ve taşıdığınız fazladan kiloda büyük bir değişiklik yaratmanıza yardımcı olabilir. Glutenli gıdalardan, rafine şekerlerden ve organik olmayan yağlı ürünlerden uzak durmanız kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Kaynakça:
http://www.foodmatters.com/article/drop-these-3-foods-and-lose-weight

Yazar: Bekir Afşar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar