Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Thora Birch Kimdir?

0 163

15155_2Thora Birch, 11 Mart 1982 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Los Angeles şehrinde dünyaya gelmiştir. 1988 yılında daha çocuk yaşta oyunculuğa adım atan Amerikalı oyuncu, irili ufaklı birçok filmde rol almıştır. İlk ciddi oyunculuk deneyimini henüz 6 yaşında iken Day by Day adlı bir sitkomda yaşayan Thora Birch, öncesinde de kısa bir rol de olsa Purple Peaple Eather adlı 1988 yapımı bir filmde rol almıştır. Ancak Thora Birch burada canlandırdığı karakter sayesinde Çocuk Oyuncu Ödülü’ne layık görülmüştür. Bu ödül Thora Birch’e birçok filmde oynama imkanı da sağlamıştır. Birch sonrasında, 1991 yapımı All I Want for Christmas, 1992 yapımı Patriot Games, 1993 yapımı Hocus Pocus, 1994 yapımı Monkey Trouble, 1995 yapımı Now and Then ve 1996 yapımı olan Alaska gibi filmlerde başrol oynama firsatı yakalamıştır.

Kaliforniya’nın Los Angeles şehrinde dünyaya gelen Thora Birch, aslen Alman ve İtalyan kökenlidir. Kendisi gibi annesi ve babası da kısmen oyunculuk yapmışlardır. Ancak asıl işleri ticaret olan anne ve babası birkaç pornografik filmde rol almıştırlar. Aslen Alman olan Thora Birch’in soyadı, Biersch’dir. İsmi ise, Thunder Storm ”Thora” yanı yıldırım fırtınasından gelmektedir. 80’li yıllarda ailesi tarafından bir kast ajansına yazdırılan Thora Birch ilk zamanlarında, Burger King, California Raisins, Quaker Oats ve Vlasıc Pickles gibi markaların reklamlarında boy göstermiştir. 1988’de oyunculuk kariyerine başlayan Thora Birch, televizyon dizileri dahil birçok yapımda rol almıştır. 1999’da ise Oscar ödüllü American Beauty adlı yapımda oynayan Birch, bu sayede bütün Amerika tarafından tanınır bir sima haline gelmeyi başarmıştır.

Thora Birch Kimdir?

1999’da American Beauty’de sergilediği performansla beraber birçok kesim tarafından tam puanla ödüllendirilen Thora Birch, İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede ödüllere aday gösterilmiştir. Henüz 17 yaşında olmasına karşın müthiş bir performans sergileyen Thora Birch, Oscar’ı alamasa da filmin Oscar’ı kazanmasında önemli bir rol oynamış ve bu sayede birçok yapımcı tarafından teklif almaya başlamıştır. 2001’de İngiliz yıldız Keira Knightley’in de rol aldığı The Hole filminde başrol oynayan Thora Birch burada sergilediği sıra dışı performans ile birçok kesimin takdirini toplamayı başarmıştır. Daha sonrasında, Steve Buscemi, Christina Richhi, Scarlet Johannson gibi isimlerle de birlikte oynama fırsatı yakalayan Thora Birch, Altın Küre’ye aday gösterilme şerefine de nail olmuştur. 2006 yılından sonra birçok kısa metrajları korku filminde rol almaya başlayan Thora Birch’in şöhreti ciddi anlamda kaybolmaya başlamıştır. Bu dönemde Train, Deadline adlı filmlerde rol almış olan Thora Birch, en son 2012 yılında ekran karşısına geçmiştir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.