Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Saçlarda Kepeklenmenin Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

0 532

Saçlarda Kepeklenmenin Nedenleri ve Tedavi YöntemleriSaçlarda kepeklenme özellikle erkeklerde daha çok gibi görülsede bayanlarda da kepeklenmeler görülür. Fakat erkek saçı daha kısa olduğu için erkeklerde daha belli olur. Kepek bir cilt hastalığıdır. Bazı çocuk ve bebeklerde de kepeklenme oluşabilir. Saçlardaki kepek için yapılması gereken öncelikle bir dermatoloğa başvurmak ve kepeğin nedenini belirlemek gerekir. Biz farkında olmasakta kullanılan bazı şampuanlar, saç spreyleri, jöleler saçların kepeklenmesine neden olabilir. Öncelikle saçlar hergün bol suyla yıkanmalıdır. Şampuanla masaj yaparak bol suyla yıkamak gerekir. Fazla kozmetik ürünleri kullanımından kaçınılmalıdır. Ayrıca kepek sorunu D ve B vitamini eksikliğindende kaynaklanabilir. Bu sorunu ise güneşlenerek yada vitamin serumları alarak önleyebilirsiniz. Kepeklenme beslenmeye alakalı olarakta baş gösterebilir. Aşırı fast-food tüketimi hazır yiyecek tüketimine bağlı olarak saçlarda kepek artışı olabilir. Bu nedenle daha hafif yiyecekler tercih edilmeli, düzenli beslenilmelidir.

Saçlarda Kepeklenmenin Nedenleri ve Tedavi YöntemleriKepeklerden kurtulmak için kepek önleyici şampuanlar kullanılabilir. Fakat bu şampuanlarlada kepek problemlerimiz geçmezse mantar ilaçlarıda, yada kortizon ilaç tedavisi kullanılabilir. Bu durum çok aşırı kepeklenme ve artık ciddi bir hastalığa dönüşümü süresince kullanılır ve ilaç tedavisi pek tercih edilmez. Kepek önleyici şampuanları düzenli olarak ve şampuan değiştirmeden devamlı kullanırsak olumlu sonuç alabiliriz. Mevsim değişikliğine bağlı olarakta kepeklenmeler olabilir. Bunlar kısa bir süre sonra kendiliğinden geçer.

Isırgan otu saç için en iyi doğal tedavi yöntemidir. Kaynatıp suyuyla sçınızı yıkamak yada pamukla saç diplerinize uygulamak hem saçları güçlendirir, hemde kepeklenmeyi azaltır. Ayrıca kekik ve şampuanda kepek için doğal çözümlerdendir. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek, bol su içmek ve bol suyla saçları günde 3 kez yıkamak kepeğin giderilmesinde etkilidir.

Yazar: Elif KAYGISIZ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku