Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Şaşılık Nedir, Neden Olur, Tedavisi Mümkün Müdür?

0 320

8070_49Çocukluk çağı hastalıkları arasında yer alan şaşılık, göz kayması olarak da adlandırılmaktadır. Ayrıca, zamanında tedavi edilmediğinde görme kaybının söz konusu olduğu önemli bir hastalıktır. Şaşılık; karşı yöne bakan iki gözün aynı yönde olmaması ve bir gözün karşı yöne bakarken diğer gözün burun, kulak tarafına ya da aşağıya ve yukarıya doğru kayma olayıdır. Şaşılık nedenleri birden fazla etkene göre değişmektedir. Örneğin doğuştan şaşılık söz konusu ise, görme sinirindeki kusur nedeniyle şaşılık oluşmaktadır. Aynı zamanda, gözde ya da beyinde tümör olabilmektedir. Ayrıca, bir gözde katarakt ya da görmeyi önemli derecede bozan başka travmatik nedenler gibi birden çok nedene bağlı olarak şaşılık gelişebilmektedir. Üstelik psikolojik nedenler, kas bozuklukları hastalıkları da en önemli şaşılık nedenleri arasında yer almaktadır.

Şaşılığı Oluşturan Faktörler

8070_52İki gözün aynı noktaya odaklanamaması durumu olan şaşılık nedir ve şaşılık neden olur sorularına yanıt bulalım. Şaşılık; kalıtımsal olmakla birlikte genel olarak belli bir sebebe bağlı olarak oluşmamaktadır. Eğer ailede ve çocukların birinde şaşılık söz konusu ise şaşılığın görülme olasılığı yüksektir. Ayrıca ateşli hastalık, havale geçirme ya da yüksek bir yerden düşme sonucu da şaşılık görülebilmektedir. Bununla birlikte birtakım travmalar, menenjit, beyin kanaması ve beyin tümörü de göz kaymasına neden olabilmektedir. Aynı zamanda şeker, tansiyon ve guatr gibi sağlık sorunları da göz sinirlerinde birtakım komplikasyonlara neden olarak göz kaymasına yol açabilmektedir. Şaşılığın en önemli belirtileri arasında televizyona çok yakından bakmak ve başın belli bir yöne eğilmesi yer almaktadır. Ayrıca ileri yaşlarda ortaya çıkan göz kaymalarında ise, kişi herşeyi çift görebilmektedir. Bu durum, birkaç ay içerisinde sona erebilmektedir. Bir diğer göz kayması ise, ailelerin farketmediği türden küçük kaymaların görüldüğü durumdur. Bu nedenle, çocuklarda en ufak bir göz kayması şüphesi oluştuğunda hemen detaylı bir muayenenin gerçekleştirilmesi şarttır.

Şaşılık Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Göz kayması olarak nitelendirilen şaşılık oldukça sık görülse de şaşılık tedavisi mümkün mü hemen yanıtlayalım. Şaşılık tedavisinde belirli bir sıralama söz konusudur. Tedavide öncelikli amaç, şaşılığın nedenlerini bulmaktır. Özellikle, şaşılık tedavisinde başarıyı artıran faktör, en erken zamanda tedaviye başlanarak gerçekleşmektedir. Ayrıca başarıyı etkileyen bir diğer faktör ise, şaşılık durumunun her iki gözde olup olmadığına bağlıdır. Şayet göz kayması, sadece bir gözde varsa tedavide başarı şansı düşüktür. Ancak, iki gözde kayma söz konusu ise başarı şansı fazladır. Bununla birlikte, hastanın yaşına ve göz kaymasının derecesine göre tedavisi değişmektedir. Birçok hastada gözlük kullanımı yeterli olsa da bazı çocuklarda gözlüğe rağmen göz kayması devam etmektedir. Bu durumda ise ameliyat gerçekleştirilmeli ve göz kayması durumu giderilmelidir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku